5 medijskih trendov za 2013

Dan Calladine, vodja Media Futures pri Carat Global Management v Londonu, je danes v Portorožu na SOF-u predstavil 5 medijskih trendov, ki bodo sooblikovali marketing v letu 2013. To so: plačljive vsebine, dostopnost digitalnih vsebin v omejenem obsegu, novi načini ciljanja, nove valute in "Wow" učinek.

Kot je uvodoma razložil Calladine, so izzivi za prihodnost monetizacija in plačljivost spletnih medijev, vse večja pa je tudi fuzija z družabnimi omrežji, ki postajajo sredstvo, kjer se prodajajo tudi fizični produkti. V Angliji in ZDA je tako možno svojim prijateljem preko Facebooka podariti fizična darila.

Spletne prodajalne rastejo kot gobe po dežju. Čeprav na digitalnem področju recimo ne more nikoli zmanjkati e-knjig, je pomembno ustvariti navidezno končne zaloge, saj tako pri kupcih povečamo tako povpraševanje kot cene artiklov. 

Targeting kot nov način ciljanega oglaševanja je vse bolj razširjen in cenjen. Tako se prilagajamo potrebam kupcev. Na Twitterju je oglaševanje bolj zapleteno kot na Facebooku, je pa zato bolj ciljano na točno določene skupine. Družabna omrežja sedaj pričenjajo omejevati doseg in vidljivost objav, preko tega pa dosegajo večje zaslužke.

Prihaja tornado? Potem ste lačni!

Walmart je raziskoval obnašanje ljudi, ko se pojavi tornado. Takrat ljudje dobesedno napadejo trgovine in si nakupijo večje število zalog hrane. Zato spremljajo vreme in ko se pojavijo določeni vremenski pojavi, povečajo število oglasov hrane.

Dan Calladine ima dvanajst let izkušenj v medijski industriji; specializiran je za raziskovanje trendov v spletnih in "klasičnih" medijih ter merjenje njihove učinkovitosti. V zvezi s tem so ga intervjuvali številni mediji, med drugimi BBC Radio 4, The Financial Times, Campaign in The Guardian. Je strokovnjak za družabne medije in merjenje njihovega učinka ter zelo aktiven uporabnik YouTube-a, Twitterja, Instagrama in Pininteresta.

Facebook je naboljši pri ciljanem oglaševanju, saj ima največ podatkov uporabnikov, začenši pri starosti, spolu, vedenjskih vzorcih (na podlagi všečkov različnih produktov). Te podatke nato prodaja tretjim, ki se usmerijo v točno določene skupine in tako imajo oglaševalske akcije večji pričakovani učinek. 

Blagovne znamke in WOW efekt

Ustvarjanje blagovne znamke je dolgotrajen proces, pri tem je pomembna celovita grafična podoba izdelka. Dobra blagovna znamka ustvari zaupanje pri kupcu, ki tako ostaja zvest potrošnik. Tipični WOW efekt pa je Baumgartnerjev skok, za katerega je Red Bull dejansko porabil veliko denarja za oglaševanje. Gledalci so potem to kupili in prodali naprej svojim sorodnikom, znancem, prijateljem. To je le en primer reklame "od ust do ust", podoben primer so viralni videi. Za nekaterimi je točno izdelana strategija in psihološki prijemi, čeprav se na koncu povprečnemu gledalcu zdi to kot neka neumnost, vendar včasih za tovrstnimi zadevami stoji točno izdelan oglaševalski načrt. 

Sorodne vsebine: 

Razglasili Oglaševalsko osebnost in Oglaševalca leta 

 Zlati Effie šestim akcijam

Vrata odpira 22. Slovenski oglaševalski festival

Jutri se začenja 22. SOF

Deli novico: