3. RELI SOČA: Predzadnja postaja sezone državnega prvenstva

Slovenija

Konec tedna bo v Kobaridu in okolici potekal 3. reli Soča, predzadnja postaja sezone državnega prvenstva. Na njem bi lahko naslov prvaka že predčasno potrdil Marko Grossi (Hyundai i20 R5) in tako končal večletno prevlado Roka Turka (Hyundai i20 rally2).

"Žal se nam v Novi Gorici ni izšlo vse po načrtih. A dokler je šlo, je šlo na polno, kar so pokazali tudi časi na hitrostnih preizkušnjah. Odstopi so vedno težki, še toliko bolj pa, ko gre za tehnične težave in si v vodstvu. A tudi to je del tega športa, ampak se že veselimo naslednje dirke, ko bomo spet napadali novo zmago," je po novogoriškem reliju sporočil Turk, serijski državni prvak med letoma 2017 in 2022.

Grossi je bil na prejšnji dirki v Novi Gorici sredi septembra najboljši med slovenskimi vozniki, končal je na skupno osmem mestu. A še pomembnejši zanj in za razplet DP je bil odstop Turka. Ta je do polovice relija prepričljivo vodil, potem pa je zaradi tehnične okvare dirkalnika odstopil. S tem pa so se Grossiju na široko odprla vrata do prvega naslova državnega prvaka v karieri.

Član kluba AK Ajdovščina Motorsport ima namreč po petih dirkah (Vipavska dolina, Velenje, Železniki, Dolina zelenega zlata in Nova Gorica) že 147 točk. Turk je po dveh odstopih v sezoni (in treh zmagah na relijih, ki jih je končal) zdaj šele na petem mestu z 90 točkami. To pomeni, da ima res samo še minimalne teoretične možnosti za obrambo naslova, saj je do konca sezone na voljo še 60 točk.

Grossijev najbližji zasledovalec je zdaj veteran Darko Peljhan (VW Polo RN4), ki bo, če bo na reliju Soča končal pred Grossijem z ustreznim številom točk, še ohranil možnosti za preobrat ob koncu sezone na reliju Idrija. Če pa bo imel Grossi po soboti več kot 30 točk prednosti, bo lahko že v Kobaridu slavil prvi naslov prvaka. Podobno kot za Peljhana velja za mladega Marka Škulja (Opel Corsa rally 4), ki je tretji v seštevku DP s 103,5 točke.

Med relijem v Novi Gorici in prihajajočim v Kobaridu sta bila dva od teh treh voznikov aktivna tudi na mednarodni sceni. Grossi je nastopil na Hrvaškem na reliju Poreč in ga po manjši napaki ob koncu končal na drugem mestu.

Mladi Škulj pa je poskrbel za mejnik v slovenskem reliju. Član AMD Gorica in aktualni mladinski državni prvak je prejšnji konec tedna nastopal na Madžarskem na dirki za evropsko prvenstvo. Šele 19-letni voznik se je prvič uvrstil na zmagovalne stopničke svojega razreda in tudi v mladinski kategoriji Fia ERC Junior.

"Zelo sem vesel tega rezultata. Reli je bil zame spet velika dirkaška šola. Nekoliko sem vendarle pazil in ni šlo povsem na vso moč, saj nas že naslednjo soboto čaka pomemben reli v Sloveniji. Vsekakor pa sem vesel za konstantno vožnjo tudi na povsem neznanem terenu. To me navdaja z optimizmom za prihodnost," je po doslej največjem uspehu v karieri dejal eden najobetavnejših dirkačev v Sloveniji.

Naj vam razkrijemo zemljevide naših letošnjih brzincev.. - HP Sončna - HP Gora Rocka - HP Kolovrat - HP Borjana. Tudi...

Posted by Rally Soča Valley on Nedjelja, 8. oktobar 2023.

Reli v Kobaridu in okolici, ki bo ob DP štel še za točke pokalnega prvenstva krovne zveze AŠ 2005, pokalnega prvenstva AŠ 2005 za starodobnike ter pokal yugo, bo potekal v soboto. Že danes bo v središču Kobarida ceremonilani start, začetek tekmovalnega dela pa bo v soboto dopoldne.

Dirkači bodo prevozili osem hitrostnih preizkušenj (enkrat HP Sončna, po dvakrat HP Gora rocka in Borjana ter trikrat HP Kolovrat) v skupni dolžini 80 km. Za reli je za zdaj prijavljenih 44 posadk, predvsem slovenskih, nekaj pa bo tudi italijanskih, nemških in madžarskih.