Evropejci soustvarjajo Piran

Piran

Piran je od nekdaj privlačil umetnike, ki se vanj nadvse radi vračajo ali pa si celo v njem najdejo nov oziroma drugi dom. Vse več jih je, ki ob tem mestu in njegovim obiskovalcem z veseljem tudi pokažejo svojo ustvarjalnost. Med zadnjimi, ki je tako obogatila kulturni utrip mesta, je bila Nemka Britta Baumann s fotografsko razstavo z naslovom Iz Dortmunda v Piran. V Piran je prvič prišla leta 1970 in se je vanj vrnila že več kot 30-krat.


Britta Baumann prihaja iz 1.200 km oddaljenega Dortmunda in njena strast je umetniška fotografija, še zlasti v HDR-tehniki. Poklicno se od leta 1988 ukvarja z grafičnim oblikovanjem, tako da je samostojna podjetnica, ki ji je fotografiranje konjiček. Na nedavni razstavi v Apollonijevi palači, s katere otvoritve so fotografije tega prispevka, je kar z okoli 100 fotografijami pokazala, kako skozi objektiv vidi Piran in da slika resnično lahko pove več kot tisoč besed. Njene fotografije dajejo vtis, kot da bi bile naslikane, sicer pa o njih pravi: "Take so, ker so izdelane v HDR-tehniki oziroma v fotografiji z visokim dinamičnim razponom. Ponekod gre za združevanje petih različno osvetljenih fotografij, ki sem jih obdelala s pomočjo računalnika. Surrealistične učinke sem dosegla z različnimi nastavitvami. Fotografije so natisnjene na forexu, ki ga odlikuje tudi možnost uporabe intenzivnih barv."

Od podobnih v Piran zaljubljenih umetniških ustvarjalcev omenimo še avstrijskega akademskega slikarja Thomasa Griessla. K nam zahaja že vrsto let na oddih in ob tem radostno tke prijateljske vezi z domačini, še zlasti z našimi umetniškimi krogi. Tako je konec lanskega avgusta prav tako v Apollonijevi palači prijetno razveseli z dokaj vedro in tudi z likovnega vidika neobičajno slikarsko razstavo.

Tudi akademska kiparka Gail Clair Morris iz Velike Britanije, ki vrsto let živi in ustvarja v Istri, dobesedno soustvarja Piran. Zadnja štiri leta je namreč mentorica kiparske delavnice KUD Korenika, na kateri tudi sama kleše v skalovje, ki se vleče vzdolž cele obale ožjega mestnega jedra Pirana in že desetletja varuje Punto pred valovi. Omeniti velja avstrijskega pravljičarja Folke Tegetthoffa, ki je s Piranom prav močno povezan in je med drugim ob našem vstopu v EU napisal pravljico z naslovom Piranski angel.

In ne nazadnje je tu še Uwe Jenzen iz Hmburga, ki prihaja v Piran na Beli križ že 19 let. Najmanj dvakrat na leto je tu. Ukvarja se s farmacevtsko dejavnostjo, a je močno naklonjen umetnosti in se po Piranu še zlasti rad suče po ateljejih, tako da njegov nemški dom krasi nemalo slik piranskih slikarjev. V Piranu pa je znan tudi kot kulturni mecen. Tako je lani na svoje stroške povabil na piranski nastop v Caffe Galerijo mlado češko mezzosopranistko Nikolo Slabakovo iz Brna, finančno pa je med drugim podprl tudi jesensko mednarodno likovno razstavo otrok, ki jo je Repy Repija že tretjič pripravil v predoru Parenzane nad Portorožem.

Deli novico:

StrupeniAdi |  02 .05. 2014 ob  13: 57
lp
Slike,fotografije so super,vredne ogleda!