SINDIKAT ŽERJAVISTOV ZAVRAČA OČITKE 'SODIŠČA NS DRUŽBE': "Uprava, ki jo podpirajo nadzorniki, s priznanjem napake prevzela tudi odgovornost za nastalo škodo"

Koper

V Sindikatu žerjavistov pomorskih dejavnosti Luke Koper (SŽPD) so se z izjavo za javnost, ki so jo objavili na svoji Facebook strani odzvali na navedbe šestih članov luškega nadzornega sveta. Izjavo nadzornikov ostro zavračajo, "ne zgolj zaradi drugačne ocene ravnanja nekaterih članov NS, predvsem g. Ilića, temveč zato, ker izjava neresnično povzema ravnanje NS in sedanje uprave" v zvezi z julijsko tragično delovno nesrečo.

Nesrečo so, tako SŽPD, najprej obravnavale pristojne notranje službe, nato pa več inšpekcijskih in drugih državnih organov. Ob tem so izpostavili ugotovitev inšpektorja Inšpektorata RS za delo, ki je v odločbi z dne 28. septembra 2017 Luki Koper naložil več ukrepov, med drugim tudi, da "zagotovi, da upravljavec dvigala-žerjavist v primeru, ko ne vidi v področje vpenjanja, grabljenja ali odlaganja tovora, delo izrecno izvaja s pomočjo signalista". Zoper odločbo se je Luka po navedbah sindikata pritožila, vendar pa je ministrstvo za delo 21. decembra, "še pred ponovno uvedbo postopka izredne odpovedi zoper Mladena Jovičiča, pritožbo zavrnilo" ter v celoti potrdilo ugotovitve delovnega inšpektorja.

Delovni postopki v nasprotju s predpisi in internimi akti, trdijo v sindikatu

"V postopku je bilo ugotovljeno, da se pravila varnega dela pri dviganju, prenašanju in spuščanju bremena z dvigali, ko upravljavec z mesta upravljanja dvigala ne vidi stanja, niso upoštevala, saj pri tem delu ni bil prisoten signalist in ni izvajal nalog signaliziranja. Kot izhaja iz obrazložitve izpodbijane odločbe in pridobljenih izjav delavcev, se delo in delovni postopki v praksi izvajajo na opisan način, torej v nasprotju s predpisi in internimi akti!" so zapisali v izjavi SŽPD.

"Če bi bila trditev nekaterih članov NS v podani izjavi, da je v dosedanjem delu nadzorni svet obravnaval to problematiko zgolj zaradi skrbi, da so delovni procesi na področju varnosti pri delu pomanjkljivi in bi se lahko tragična nesreča ponovila, resnična, potem je vsakomur logično, da bi od uprave oziroma pristojnih služb zahteval, da se delo in delovni postopki uskladijo s predpisi in internimi akti. Vsi žerjavisti so namreč že leta delo opravljali na enak način, torej bi se enaka nesreča lahko zgodila vsakomur," nadaljujejo.

Dejstvo, da se je nadzorni svet ukvarjal s pridobivanjem pravnih mnenj glede izredne odpovedi 'povzročitelju nesreče' ter s tem povezanimi (ne)ukrepi prejšnje uprave, v sindikatu razumejo, da "skrb nekaterih članov NS, predvsem g. Ilića, ni bila usmerjena v 'skrb, da so delovni procesi na področju varnosti pri delu pomanjkljivi in bi se lahko tragična nesreča ponovila', kot se neresnično prikazuje v izjavi za javnost, temveč (poleg iskanja argumentov za razrešitev prejšnje uprave) v skrb, da bi se hkrati znebili še vodilnega sindikalista in predstavnika delavcev v NS".

NS z zavajanjem rešuje svojo načeto javno podobo

Jovičiča naj bi brez zagovora in v nasprotju z ugotovitvami vseh pristojnih organov obsodili kot povzročitelja nesreče. In čeprav so nadzorniki v svoji izjavi zatrdili, da 'nadzorni svet, v odnosu do posameznega zaposlenega družbe nima neposrednih pristojnosti', po prepričanju sindikata decembra sprejeti sklep NS dokazuje ravno nasprotno. Usmerjen naj bi bil "izrecno proti Jovičiču, oziroma proti njegovi nadaljnji zaposlitvi v Luki Koper", kar da nakazuje zadnji del sklepa, "ki z nesrečo ni v nikakršni zvezi, in sicer naj se pridobi mnenje o veljavnosti nove pogodbe o zaposlitvi za delovno mesto skladiščnika".

"Zato je izjava g. Ilića in nekaterih drugih članov NS, da 'naprošajo vse deležnike, da za lastne dnevne interese prenehajo zlorabljati človeško tragedijo, ki je tako močno in trajno zaznamovala življenje dveh družin, temveč pustijo državnim organom, da humano, diskretno in zakonito zaključijo tudi še zadnji odprt uradni postopek', sprevržena in prirejena za neresnično pozitivno prikazovanje lastne, že načete podobe v javnosti," so ostri v sindikatu.

Prepričani so, da je tu tudi izvor nezakonitih postopkov sedanje uprave. S petkovo ustavitvijo postopka izredne odpovedi zoper Jovičića in tožbo za ugotavljanje ničnosti njegove sedanje pogodbe, naj bi uprava priznala, da je zaradi zastaranja vodila nezakonit postopek, "torej, da ni res, da je hotela s postopkom uveljaviti namišljeno enakopravnost delavcev, temveč, da je na silo in na nezakonit način hotela odstraniti osrednjega sindikalista ter s tem prestrašiti vse delavce".

Nezakoniti postopki uperjeni proti vsem delavcem

"Če bi šlo zgolj za Mladena Jovičiča, bi ravnanje uprave ocenjevali kot šikaniranje … , ker pa so cilji uperjeni zoper vse delavce v Luki, so take nezakonite poteze alarmantne," stopnjujejo obtožbe v sindikatu, kjer upravi pripisujejo tudi odgovornost za "nepopravljivo moralno in poslovno škodo, kar odmeva tudi v tujini".

Če uprava uživa enotno zaupanje šestih nadzornikov za nadaljnje vodenje 'odkritega in poštenega socialnega dialoga', pa v sindikatu odgovornost za prekinitev socialnega dialoga zavračajo in jo pripisujejo enostranskim nezakonitim potezam uprave. "S tem, ko je priznala, da je nezakonito vodila postopek, ki je bil že zdavnaj zastaran, je hote ali nehote prevzela vso odgovornost za morebitne nastale motnje v delovnem procesu v prejšnjem tednu in možnost nastanka poslovne škode".

Od uprave sindikat pričakuje umiritev razmer in da "bi začela skrbeti za poslovanje", ne pa da "z novimi nezakonitimi postopki nadaljuje gonjo proti delavcem, kot da ji predstavlja to osnovno nalogo pri upravljanju Luke Koper", od nadzornikov pa, "da bodo od uprave zahtevali, naj prekine nezakonite postopke in preneha povzročati nadaljnjo nepopravljivo škodo. Če NS oz. SDH ne bosta nemudoma ukrepala, bosta zgolj potrdila, da sta soodgovorna za nastalo situacijo".

V strahu, da bodo v primeru nesreče ostali nezaščiteni

"Delavci smo vsakodnevno izpostavljeni nevarnim situacijam, pri katerih lahko pride do hujših nesreč, tudi s tragičnim izidom. Temu se pri določenih delih v popolnosti ne da izogniti. Ob zavedanju, da bomo v takem primeru ostali brez vsake zaščite, oziroma da bomo že vnaprej obsojeni tako kot M. Jovičič, čeprav bomo izvajali delo po vsakodnevnih postopkih, se seveda pri delu ne moremo izogniti strahu, da bomo ostali brez služb in vnaprej obsojeni s strani samooklicanega 'sodišča nadzornega sveta družbe'," sklenejo izjavo, ki so jo posredovali upravi in NS Luke, Svetu delavcev ter SDH, vladi in poslanskim skupinam v državnem zboru.

Deli novico:

krsitve |  04 .02. 2018 ob  17: 55
pri delovni nesreci z smrtnim izidom so bile krsitve in sodisce bo odlocilo...ne pa janezek in podobni
Io |  30 .01. 2018 ob  17: 38
-1
Vsem odpoved......pridejo ostali mladeni
uboga raja |  30 .01. 2018 ob  14: 35
-1
a ste popravili napis vsi smo mi mladen.. hahahaha... al ste se pomotli pa napisali pravilno mi vsi smo mladen... hahahahha .
srbijadokopra |  30 .01. 2018 ob  14: 24
-5
Če bi bil Janez Novak in ne Mladen JOVIĆIĆ, ne bi blo nobenga shoda. Ampak ni panike, saj vemo kdo dobiva službe v Luki Koper zadnja leta... Jim ni ratalo do Tokija, pero do Kopra pa ja.
jan |  30 .01. 2018 ob  14: 22
Trenutno dogajanje v LKP in hitrost dela je voda na mlin konkurenci, že prav da se delavci upirajo kapitalu ki je vse bolj požrešen vendar meni, da to ni način.
bivši varnostni inženir |  30 .01. 2018 ob  14: 20
lilu | danes ob 13:02 ;
nimaš prav ; g Jeretič nima prav! in v tem primeru nastopa kot "navijač"

Klemen | danes ob 13:23;
V primeru nezgode ,ne boš ostal brez zaščite , čeprav si/boš zavestno kršil pravila varnega dela. Ostal boš npr: brez x organa in -ali zdravja. Seveda bo odškodnina prirejena % tvoje krivde! Večja krivda bo na odgovornih osebah delodajalca, če se bo dokazalo, da niso primerno vodili in nadzorovali dela. Običajno so odgovorne osebe zaščitene-zavarovane vsaj finančno? Nekateri bi morali ob takih primerih sedet, vendar se to ne zgodi pogosto!?
V moji večletni praksi sem nastopal na sodišču(obravnavah) kot priča ali predstavnik delodajalca in skoraj vedno se je krivda delila.
V primeru"Jovičič) , sem prepričan , da bo tudi tako!. Vsekakor mu ni lahko? Osebno sem imel srečo , da sem imel zmeraj urejeno dokumentacijo , kar je še posebej jezilo odgovorne osebe. Delavcem sem v vsaki priliki razlagal, da naj ne ubogajo "neodgovorne vodje".

Nik |  30 .01. 2018 ob  14: 02
-1
:)
@rambo s Puč |  30 .01. 2018 ob  13: 55
-1
od kdaj pa si ti v Luki,ne bi rajši sadil cikorije?
Loki |  30 .01. 2018 ob  13: 53
-1
Bodimo resni, tudi jaz se vse to sprašujem. Žalostno je, da delavci za svoje pravice vstajajo ob popolnoma nepravem trenutku. že zdavnaj bi morali vstati iz pravih razlogov. delajo po 12 in več ur na dan za bore malo denarja, veliko je mobinga ... oni pa delajo ustajo zato, da bodo zaščitili nekoga, ki se je na žalost neodgovorno vedel. Pa ne samo tudi signalist in absolutno celotna takratna uprava, ki je stvari raje pod preprogo pometla.
Rambo s Puć |  30 .01. 2018 ob  13: 48
12
Občutek sem dobil, da sta v Luki največji intrigi Uroš Ilić in Dimitrij Zadel. Torej, začnimo z odstrelom teh, če želimo mir in nemoteno delo.
Luka  |  30 .01. 2018 ob  13: 36
10
Ne mešajte pokojnega delavca kod politiki....Pustite ga umiru počivat....Naprej pa naj rešujejo organi ki so za to pristojni...delavci pa pazite, da se to ne bi zgodilo vam. Preveč je teh nesreč v Luki zadnja leta!
Bodimo resni |  30 .01. 2018 ob  13: 34
Mene pa zanima, kdo je odgovoren za varstvo pri delu, zakaj ima Luka enega signalista, ki vedno spi in ni odgovoren pri svojem delu? Zakaj se tolerira tako početje, ki ni v skladu s strogimi varnostnimi režimi, ki bi morali veljati v koprskem pristanišču. Zakaj uprava ni odgovarjala za to - zato, da lahko zdaj spremljamo kao vstajo malega človeka, ki se bori za svoje pravice!!! Ma ne se hecat
1