Se bo Italija opravičila Sloveniji?

Trst

V zadnji številki tednika Espresso novinar Franco Giustolisi piše o tem, naj Italija resno razmisli, da bi se Sloveniji opravičila za zločine nad civilnim prebivalstvom, zagrešenih med drugo svetovno vojno. 

Avtor odmevne knjige L'armadio della vergogna (Omara sramote) in mnogih prispevkov o nekaznovanih italijanskih vojnih zločincih v svojem zadnjem prispevku piše, naj italijanska država resno razmisli, da bi se enkrat za vselej opravičila za zločine nad civilnim prebivalstvom v drugi svetovni vojni na območju nekdanje Jugoslavije, Grčije in Albanije. Giustolisi v prispevku z naslovom Ferite aperte (Odprte rane) omenja tudi predsednika italijanskega senata Pietra Grassa, ki je seznanjen s predlogom, da bi Italija proglasila dan spomina za italijanske žrtve nacističnih pokolov, v sklopu katerega bi se morala Italija opravičiti za pokole in grozodejstva v omenjenih treh državah.

Članki v Espressu in dnevniku Corriere della Sera so tudi spodbudili italijanskega vojaškega tožilca Marca De Paolisa, da odpre preiskavo o italijanskih zločinih nad civilisti. 

Deli novico:

BOBO |  25 .04. 2014 ob  21: 46
Italijani zelo dobro vejo , kaj so naredili , kaj so zagrešili in da so ene navadne reve. To vejo v prvi vrsti politiki , v drugi vrsti tisti , ki zelo dobro poznajo preteklost, tretji ali pa ne vem kateri so tisti , ki non stop govorijo kako so oni dobri po srcu ali pa po domače buona gente ma ladro. Bojijo se priznati , da so ga usrali in mislijo , da bodo posledice ne vem kakšne. Isti kurac bo , ker se v bistvu niti mi nismo opravičili za povojne zločine in na vse pretege skrivamo to zgodovinsko dejstvo. Potem , pa se odkrijejo ne vem kakšni Barbarini rovi , pa neka odkritja nasprotnikovih spomenokov in to je to. Dokler je zgodovina zlagana, dejstva nepojasnjena in pometena pod preprogo do takrat bomo izgubljali čas s preteklostjo , ker se to ravno pri nas dogaja in sklicujemo neke referendume o resnici iz preteklosti. Vsi narodi , vsi , Romuni, vzhodni Nemci, Poljaki, svoje so povedali Čehi in bla, bla , bla še bi lahko našteval.
Pri nas se pa dogaja to , da nas polovica zagovarja Tita, da nas polovica skriva in negira neko preteklost in da si večina zatiska oči pred tem , da je marsikdo moral zapustiti državo ali pa je ostal brez vsega , na maximalno krivičen način in to po vojni. Nekaj smo v naši deželi skušali obelodaniti , še zdaleč pa ne vse. In dokler stvari ne bodo priznane , povedane tako , da se bomo lahko vsi prepričali v nekaj kar se je nekoč zgodilo in izvedeli resnico o zgodovini med vojno in po vojni , do takrat , se bodo odpirale stare rane , ker jih nekdo skuša prikriti . Meni osebno dol visi za preteklost , ampak brez resnične preteklosti , tudi prava sedanjost ne obstaja , ker enostavno nažira neko pravico , vedeti vse po resnici.
Italijani imajo od vojne dalje kup problemov z lastno identiteto, ker se kažejo v luči nekih kultiviranih kulturnikov , dobrih sosedov , kažejo se z bogato kulturno dediščino , ampak kaj ti to pomaga , če vsake tolkiko , pride na dan kakšna zgodbica in nehote spravi v neroden položaj še tako poštene Italijane. Spomnimo se samo nekih zadnjih oddaj , ko voditelj tv oddaje razlaga svoji publiki sliko talcev , ki jih strelja partizanska vojska , v bistviu pa so streljani slovenski talci.Komu verjeti, nobenemu , vržena je že zdavnaj oglodana kost , ki jo bodo spet glodali in glodali poznavalci izmišljene zgodovine.
SPOMIN |  20 .04. 2014 ob  21: 16
Marsikdo v Italiji se ne zaveda, kaj vse so njihovi vojaki delali med ww2, pa tudi pred njo v Abesiniji, ne poznajo koncentracijskih taborišč v Italiji in tistih, ki so jih vodili Italijani drugje. Ni niti čudno, da je dokumentarec BBC o fašistični Italiji Fascist Legacy v Italiji bojkotiran, tako da ga niso objavili.