Žerjav opozarja na blokade

Po predstavitvi konkretnih predlogov slovenskih gospodarstvenikov na današnjem vrhu gospodarstva na Brdu pri Kranju so besedo dobili še navzoči ministri. Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav se je strinjal, da so za preboj potrebne smele, trdne in odgovorne določitve, a, kot je poudaril, brez blokad.

Minister Žerjav je spomnil, da je vlada doslej sprejela tri pakete ukrepov za spodbujanje gospodarstva in da bo s tem nadaljevala. Danes so definirali četrti paket ukrepov, pri čemer se Žerjav zaveda, da je treba biti bolj konkreten.

Referendumi blokirajo vse

Gospodarskega ministra sicer žalosti, da danes na vrhu gospodarstva ni bilo dosti govora o problematiki financiranja gospodarstva, ki je problem. Spomnil je, da je zakon o sanaciji slabih bančnih terjatev pripravljen, a je zaradi referendumske grožnje blokiran.

Minister je izrazil razočaranje, da gospodarstvo od celotne politike danes ni zahtevalo, da najprej reši vprašanje referenduma. Vlada po njegovih besedah namreč potrebuje pogoje za delo, z referendumskimi blokadami pa ti niso zagotovljeni.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak želi z novo delovno zakonodajo, kot je dejal, gospodarstvo prepričati, da ta v prvi meri omogoča prav izpolnjevanje njihovih zahtev. Med drugim teh, da se delovna sila prilagaja potrebam in da se sklepanja pogodb za določen čas ne bo omejevalo. Glede slednjega je dejal, da bo bo vlada šla v stimuliranje zaposlovanja za nedoločen čas, medtem ko bo nekoliko destimulirala zaposlovanje za določen čas.

Vizjak poziva k vlaganju v mlade

Vizjak je gospodarstvenike tudi pozval k vlaganju v mlade preko štipendijskih shem, da bodo imeli mlade v času šolanja v delovnem procesu, jih usmerjali in na koncu dobili ustrezen kader. Tega se je po ministrovih besedah treba lotiti pravočasno.

Predsednik DZ Gregor Virant je ocenil, da je večina predlogov gospodarstvenikov v skladu s tem, kar razmišljajo v DZ in na vladi. Izpostavil je zahtevo po vodenju sodstva po managerskih principih in dejal, da je v zvezi s tem dilema, ali iti v tako spremembo s tveganjem, da se bo sodstvo temu uprlo, ali pa ohraniti "normalne" odnose s sodstvom. Virant je na današnjem vrhu pogrešal tudi predstavnike sodne veje oblasti.

Za zmanjševanja administrativnih ovir po Virantovem prepričanju ni potreben niti evro. Gre namreč za področje, tako predsednik DZ, kjer so mogoči izjemni premiki brez proračunskega denarja, bodo pa koristi s tega naslova ogromne.

Minister za pravosodje in javno upravo je zatrdil, da so pripravljeni trije sklopi reform, in sicer reforma pravosodja, reforma javnega sektorja in reforma stečajne zakonodaje. Sicer pa je po njegovem pri reševanju problemov ključno pogovarjanje, sodelovanje in konstruktiven, pozitiven pristop k problemom. Minister je prepričan, da je moč ob sodelovanju in upoštevanju omenjenih pogojev probleme zlahka rešiti.

Bogovič napovedal reorganizacijo

Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je na okoljskem področju obljubil reorganizacijo na institucionalni ravni v smeri, da se ne bo dogajalo, da se z istega ministrstva izdajajo različna soglasja, mnenja.

Minister za izobraževanje in znanost Žiga Turk se strinja, da je potrebno strateško telo, ki bi postavilo prioritete na področju raziskave in razvoja. Spomnil je, da so v prejšnjem mandatu tako telo že vzpostavili, koalicijska pogodba pa jih zavezuje, da nekaj podobnega vzpostavijo tudi zdaj. Strinjal se je tudi z usmeritvijo k visoki tehnologiji, pri čemer je opozoril na nujnost usmerjanja tudi k lastnim blagovnim znamkam.

Več iz rubrike gospodarstvo:

Nas bo doletel višji DDV?

Cene nepremičnin po Sloveniji padajo, pri nas rastejo

BMW se zanima za investiranje v Sloveniji

Deli novico: