BI SE PRIDRUŽILI RAZISKAVI ŽIVLJENJA V VESOLJU?: Za 60 dni ležanja ponujajo 12.500 evrov

Slovenija

Institut Jožef Stefan išče udeležence v raziskavi "Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo", ki bo potekala med septembrom in decembrom 2024. Povabilo velja aktivnim, zdravim moškim, starim od 18 do 45 let, ki bi se znanstveni in zdravniški ekipi pridružili za 90 dni.

Potem ko so leta 2021 v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) v Planici slovesno zagnali Laboratorij za gravitacijsko fiziologijo in ko so pred enim letom že končali z raziskavo "Vadbene strategije za potovanje na Mars", se raziskovalci Instituta Jožef Stefan pripravljajo na novo raziskavo "Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo".

Glavni cilj raziskave je primerjava in ovrednotenje različnih vadbenih strategij za življenje v vesoljskih plovilih, s čimer bi lahko preprečili izgubo mišične in kostne mase ter spremembe v srčno-žilnem sistemu astronavtov. Kot so zapisali, je raziskava namenjena simulaciji življenja v vesoljskih plovilih

Njeni izsledki bodo v pomoč Evropski vesoljski agenciji in astronavtom za potovanja v vesolje, pa tudi navadnim zemljanom. "Zaveza Evropske vesoljske agencije je namreč "Življenje v vesolju za življenje na Zemlji", kar pomeni, da so vsa spoznanja za življenje v vesolju uporabna tudi za življenje na Zemlji," so poudarili v svoji objavi.

Za raziskavo Učinek vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo, ki bo potekala med septembrom in decembrom 2024.,...

Posted by Institut "Jožef Stefan" on Thursday 2 May 2024

"S 60 dnevnim ležanjem bi simulirali življenje v vesoljskih plovilih, že 15 dni prej in 15 dni kasneje pa bi bili preiskovanci podvrženi natančnim preiskavam," zatrjujejo. Protokol raziskave je odobrila Komisija za medicinsko etiko pri Ministrstvu za zdravje. Tudi tokrat bo raziskava potekala po postopku, ki ga inštitut izvaja že 20 let. "Tokrat iščemo le moške, zdrave moške, nekadilce, stare od 18 do 45 let, glede njihovega zdravstvenega stanja pa bodo odločali zdravniki. Vključitveni in izključitveni dejavniki so že znani in jih je določila strokovna komisija pri ESA, tako da bodo preiskovanci podobni v vseh treh laboratorijih," navajajo.

Prijave zbirajo do petka, 31. maja 2024, za 60 dni ležanja v postelji in 30 dni meritev pa udeležencem ponujajo dober zaslužek. Kot je dejal prof. dr. Igor Mekjavić, "delavnik preiskovancev ne bo trajal osem ur na dan, ampak 24 ur na dan, zato je seveda prav, da dobijo povrnjene stroške za 24 ur na dan. Honorar bo zato znašal 12.500 eurov bruto."

Tako kot večina projektov je tudi to projekt Evropske vesoljske agencije, ki izvedbo projekta tudi financira. Med samim poskusom in po koncu bodo preiskovanci deležni fizioterapije in rehabilitacije, potem pa bomo uredili tudi sodelovanje z vodeno vadbo in jih spremljali še na vsakih par mesecev do trenutka, ko se bodo vrnili nazaj na izhodiščno stanje. "Preiskovance spremljamo še dve leti po koncu raziskav," je dodal Mekjavić.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija