Vodotesni krojači iz Prad

Koper

Sandiline je manjše podjetje v Pradah, ki se ukvarja s proizvodnjo oblačil za vodne športe. Podjetje, ki ga vodi Sandi Ljutić, opremlja vrhunske športnike, pa tudi rekreativce. Prav zdaj so namreč poleg proizvodnega obrata odprli tudi manjšo trgovino, vseeno pa njihovo glavno orožje ostaja veleprodaja.

Marec 2014 za podjetje Sandiline, ki izdeluje oblačila za kajakaše, jadralce, potapljače in druge vodne športnike, predstavlja novo poglavje v razvoju. Odprli so namreč nov proizvodni obrat v Slovenskih Goricah, kjer zaposlujejo 6 ljudi, ter trgovino v Pradah, locirano poleg proizvodne hale, kjer trenutno zaradi povečanega obsega naročil zaposlujejo 13 ljudi.

Slovenski trg je sicer za artikle Sandiline majhen, saj so izredno nišni. Več kot 80 odstotkov proizvodov zato prodajo v tujino. Z odprtjem trgovine v Pradah pa se jim odpira nekoliko drugačen trg, saj so dodali nekaj artiklov, ki so primerni za širšo uporabo. "Ideja trgovine je, da bi postala regijska referenčna točka za vodne športe s poudarkom na kajaku, jadranju, in deskanju na valovih, z veslom (SUP), z jadrom (wind surf)," razlaga Denis Paliska, vodja prodaje in marketinga za program jadranje.

V trgovini, ki so jo odprli marca, ponujajo širši nabor artiklov za vodne športe.

Pri jadranju na deski se je tudi začela zgodba podjetja, saj je lastnik in direktor, Sandi Ljutić, v osemdesetih letih opazil, da v bivši državi praktično ni mogoče dobiti oblačil za ta šport, v Italiji denimo, pa so bile previsoke cene. Zato so s prijatelji odločili, da si neoprene izdelajo sami. Tako se je začela proizvodnja, ki so ji kmalu priključili obleke za potapljanje. Kasneje tudi za rafting in kajak ter leta 2000 še za jadranje. Svoj fokus so preusmerili na kajak in leta 1996 na olimpijskih igrah opremili Andraža Vehovarja, dobitnika srebrne medalje. Več kot desetletje kasneje, 2008, v Pekingu pa je njihova oblačila uporabljalo že 80 odstokov olimpijcev v slalom kajaku. Leta 2010 so se udeležili sejma v Amsterdamu, kjer so iskali partnerje za področje jadranja izven naše regije, leto kasneje pa so prenovili celotno jadralsko kolekcijo. Trenutno so na tem področju najbolj prisotni v razredu finn, kjer polovica jadralcev svetovnega pokala nosi njihove hlače. Širijo pa se tudi v druge razrede, denimo laser in optimist.

Med športniki na Obali, ki uporabljajo Sandiline opremo, je veliko jadralcev, med najbolj odmevnimi imeni so Gašper Vinčec, Vasilij Žbogar in Karlo Hmeljak, pa tudi Tine Slabe v deskanju in nekateri sprint kajakaši.

Krizo, ki je gospodarstvo prizadela pred leti so premagovali s prestrukturiranjem podjetja in rezanjem nekaterih zadev že v letu 2008. Takrat so tudi skoraj ostali brez potapljaškega programa, ki pa so ga uspešno nadomestili s kajakaškim in jadralskim. Kot pravi Paliska, se sedaj trend že obrača, podjetje je tudi ponovno zaposlovalo. "Ena izmed glavnih prednosti je, da proizvajamo tu. Kolikor je to tudi obremenilno, je ena naših glavnih prednosti," meni Paliska. Redke proizvodnje v Evropi so tudi pripravljene delati take majhne serije. "Prednost je vsekakor tudi fleksibilnost," še dodaja. Podjetje pa veliko dela na kakovosti in uporabnosti svojih izdelkov.

Testiranje vodotesnosti obleke.

Deli novico:

sveti jurij |  25 .04. 2014 ob  09: 45
Kar tako naprej.