Vilij Bržan: Gasilci so si zaupanje izborili skozi delo!

Včeraj smo se pogovarjali z Vilijem Bržanom, poveljnikom Gasilske brigade Koper. Tako za Evropejce kot Slovence je gasilec najbolj zaupanja vreden poklic, medtem ko je najmanj zaupanja v politike, kažejo rezultati ankete Trusted Brand 2013. Ljudje po Evropi izgubljajo zaupanje v vladne politike in zelo jih skrbi za prihodnost, je minuli teden v Ljubljani pojasnila glavna urednica revije Reader's Digest Slovenija Lidija Petek.

V eni izmed zadnjih anket je razvidno, da ljudje med vsemi poklici najbolj zaupajo ravno gasilcem, bolj kot sodstvu in policistom, na dnu pa so se znašli politiki. Kako komentirate to?

Moram reči, da nam je to vsem gasilcem v ponos. Mislim, da smo v tem poklicu zares naredili nek večji preskok v družbi, v nekaterih državah je bil sicer že prej gasilec zelo cenjen. Sem sodijo Švedska, Avstrija in Nemčija. Te države so zelo razvite na tem področju. Po drugi strani je na našem področju izredno visoko število ujm, na katere gasilci reagirajo pravočasno. Če ne bi tako hitro in dobro odreagirali, verjetno tega zaupanja ne bi bilo. Zaupanje smo si izborili skozi trdo delo. Mislim, da se vrača spoštovanje do nekaterih poklicev, ki so bili v preteklosti manj cenjeni, so pa izredno pomembni za skupnost in so v funkciji družbe. Gasilci smo bili vedno nosilci določenih vrednot. Ko se odločiš za gasilsko delo, se na nek način en del sebe na razpolago vsem. Veliko je tudi podobnih prostovoljnih organizacij, vendar gasilci dajo na razpolago tudi svoje zdravje in svoje življenje.

Kako se je ta poklic razvil, kakšne so spremembe, ki so se zgodile v zadnjih letih?

V zadnjih desetih letih je slovensko gasilstvo doseglo nek velik vzpon. Še pred krizo so bili gasilci zelo na udaru. Leta 2006 je tako prišlo do večjih investicij. Takrat je župan Kopra sprejel odločitev in poleg štirih vozil za poklicne gasilce se je kupilo še pet vozil za vse enote druge kategorije v tej občini. To je bil nek precedens, če poleg tega omenimo še, da se je zgradil sodoben gasilski dom. Pomembno pa je tudi sodelovanje občanov, ki nam omogoča hitro ukrepanje. Poklicni gasilci obvladamo sicer intervencije, vendar je potrebno v naše delo vključevati tudi prostovoljne gasilce in se povezovati tudi z gasilci drugih regij, tudi tržaške.

Kaj je bil najtežji izziv v zadnjih letih? So bili to morda obsežni požari lansko poletje?
Tukaj bom nadaljeval misel od prej. Gasilec mora biti dobro pripravljen, usposobljen in opremljen. Ko smo leta 2001 gasili štiri dni požar na ladji Atlantic, smo bili goli in bosi. Prišlo je tudi do hujše nesreče, ko je en gasilec pristal na intenzivnem oddelku v bolnici. Takrat je prišlo do spoznanja, da moramo pridobiti boljšo motorizacijo in opremo. Kateri dogodki so nas kalili? Prav gotovo požari v naravnem okolju, tudi zato, ker se sedaj naselja stikajo z gozdovi in naravo. Velika težava so tudi nevarne snovi, te se skladiščijo, pridelujejo. Nevarne snovi so dandanes tudi v vsaki hiši. Tako je enkrat le malo manjkalo, da bi eksplodirala plinska jeklenka! Zahvaliti se gre hrabrosti in hladokrvnosti gasilcev, da so rešili zadevo. Kar nekaj težkih intervencij smo imeli, ko so gorele cisterne ali ko je padlo letalo v naši bližini.

Koliko intervencij ste imeli v preteklem letu?
Leto smo zaključili s 1102 intervencijami. Če ne bi imeli sedanje infrastrukture, ne bi uspeli rešiti toliko zadev. To kaže na nek trend uspešnosti.

Želite še kaj dodati?
Lansko leto smo zaključili en evropski projekt, ko smo bili povezani s prefekturo iz Trsta in povečali medsosedsko sodelovanje, tako da bomo bolje pripravljeni za večje nesreče na skupnem območju. Ob tem sodelujemo tudi pri zaščiti in reševanju. Ena izmed zadev, ki jo bomo sedaj izpeljali na našem območju, je osveščanje oziroma preventiva pred poplavami na našem območju. Tako bodo občani bolje osvečeni, kako zaščititi svoje premoženje pred poplavami na Obali. Moram poudariti še to, da bomo imeli 25. maja izbor državnega vodstva gasilcev v Kopru, kar je posebno priznanje za našo brigado, saj se bo to zgodilo prvič na našem območju. Ob volitvah bo organiziran tudi krašji program in parada skozi mestno jedro.

Sorodne vsebine:

Chang: Prvič sem videl morje v Sloveniji

Bossman: "Kljub krizi moramo na stvari gledati pozitivno"

"Ljubim rdečo zvezdo!"

Deli novico: