V SIRU V LISTIČIH JE SAMO POLOVICA SIRA: Izdelujejo ga, da bi porabili sir z napako

Slovenija

Zveza potrošnikov Slovenije je objavila rezultate testov topljenih sirov. Kot se je izkazalo, je v topljenem siru le polovica sira. Vsebuje pa veliko aditivov in mlečnih sestavin. Topljeni sir izdelujejo, da bi porabili sire, ki zaradi nepravilnih oblik ali nepravilnega zorenja sicer ne morejo na prodajne police. Namesto, da bi ti siri končali v smeteh ali v hrani za živali, naredijo iz njih topljeni sir.

Topljeni sir pripravijo tako, da mešanici zdrobljenih ali naribanih sirov dodajo mleko, smetano, sirotko, mleko v prahu, maslo, začimbe, sol, aditive in arome. Pomembni aditivi so emulgirane snovi, zaradi katerih nastane homogena zmes. Mešanico segrejejo, stopijo, jo oblikujejo v lističe, zapakirajo v plastično folijo in jo ohladijo. Takšen sir je obstojen do enega leta in priročen tako za uporabo v gospodinjstvu kot v gostinstvu.

Vsi topljeni siri vsebujejo emulgirne soli E 339, E 341, E 450 in E 452, to je fosforjevo kislino, fosfate in di-, tri- ter polifosfate, ter E 331, natrijeve citrate.

Izkazalo se je, da je v topljenih sirih le od 48 do 55 odtotkov sira. Nobeden od proizvajalcev ni potrošniku razkril informacij o vrstah sira. Na zvezi potrošnikov so med netipične topljene sire uvrstili Mercator klasik in Hofmeister Snack Toast, ki sta vsebovala namesto masla 14 oziroma 16 odstotkov palmove maščobe. Palmova maščoba namesto masla je postala trend med proizvajalci, saj gre za ceneno surovino, ki jo uporabljajo praktično povsod.

Topljeni siri se na naših policah razlikujejo že na pogled, od svetlo rumenih do oranžnih. Oranžni imajo dodana barvila karotene in/ali izvleček paprike.

Na zvezi potrošnikov svetujejo, da namesto topljenega sira v toplem sendviču uporabite poltrdi sir, ki je bolj kakovosten, a se bo ravno tako stopil, če ga grobo naribate.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
super si to napisal |  17 .01. 2017 ob  01: 08
super si to napisal, realnost.
To so  |  17 .01. 2017 ob  01: 07
Sotilette plastik-fantastik.
. |  16 .01. 2017 ob  09: 22
Saj je vedno vec alergij in podobnih bolezni, zamasenih zil, rakov itd itd...
Sam folk mora se dojet, da je vecina teh bolezni tudi od hrane.
realnost |  14 .01. 2017 ob  13: 11
Ljudje dragi, so sporni samo ti sirovi lističi? Sploh v resnici vemo, kaj jemo? Pojma nimamo, kaj vse zmečemo vase! Sanja se nam ne, kaj vse se nahaja v mikavnih prehrambenih izdelkih na trgovinskih policah! Niti slutimo ne, kaj vse se je znašlo v omamno dišečem krožniku v restavraciji postrežene jedi! Blage nimamo, kaj je zmiksano v okusnem prigrizku hitre prehrane... In kaj zdaj? Čakam na tisto kapljico čez rob (jih je bilo že mnogo: bolezni, epidemije... a očitno še nobena ni šla preko roba). Edino potem se bo kaj spremenilo. Do takrat pa so "razsvetljenja" o teh sirovih lističih in podobnem kot lovljenje mušic v ogromnih rojih mrčesa.