V Piran prihaja Solinarski praznik

Piran

Že skoraj sedem stoletij je minilo, kar so Pirančani izbrali sv. Jurija za svojega zavetnika in priprošnjika. Praznovanju zavetnika mesta in župnije Piran  sv. Jurija pa se že nekaj časa pridružuje tudi solinarski praznik. Ta praznik se vsako leto tradicionalno odvija konec aprila (zadnji vikend v mesecu). Ob prazniku sv. Jurija se prične nova sezona pridobivanja soli: večer posvečen soli, solinarska večerja, izlet v Piran na sejem in v Muzej solinarstva, Solinarsko popoldne v Termah (sol, fango), ogled solinarskega praznika in procesije Sv. Jurija v Piranu ter odhod v soline, glasbene poslastice in še kaj.

Tako bodo tudi letos obiskovalci lahko obiskali delavnice za izdelovanje girland, glasbene delavnice za izdelovanje starih glasbil in si ogledali prikaz mornarskih in ribiških veščin. Povorki od avtobusne postaje Piran proti Tartinijevem trgu bo sledila otvoritev prireditve.

Manjkale ne bodo niti družabne igre, kot so turnir v briškoli, mori giapponese, mori cantadi in turnir v fucanju. Za glasbo bodo poskrbeli ansambli, kot so Vruja in Istranbul. Veliko obiskovalcev si bo ogledalo tudi procesijo sv. Jurija, ki se vije vsako leto v nedeljo od Tartinijevega trga do cerkve Sv. Jurija. Seveda bo prisotna tudi solinarska družina.

Sveti Jurij je bil krščanski vojak  vitez iz Kapadokije. Redkokaterega svetnika opisuje toliko legend kot ravno svetega Jurija. Krščanska legenda o njem temelji na poganskem izročilu o prihodu pomladi v deželo. Upodabljajo ga kot močnega, mladega moža v viteški opravi na belem konju. Njegova atributa sta ščit in sulica. Podoba svetega Jurija na konju v boju z zmajem spada med najbolj znane in pogoste upodobitve v krščanstvu.

Pred samim praznikom bodo potekale delavnice uličnega okrasja pod vodenjem mentorjev prostovoljcev društva Anbot, društva Faros in drugih prostovoljcev: izdelava girland iz velikih čvrstih bršljanovih listov in izdelava šopkov iz rožmarina, lovorja, oljčnih vejic, bršljana ...

Že vrsto let skupno delo z mladimi ob izdelavi uličnega okrasja (girland) nudi priložnost medgeneracijskega povezovanja, prenos tradicije na mlajšo generacijo in spoštljiv odnos do preteklosti iz naših krajev. V delavnice je vključenih kar pet šol iz piranske občine, pri samem okraševanju pa pomagajo tudi študenti Turistice.

Celoten program prireditve si lahko ogledate tukaj.

Deli novico:

nika |  13 .04. 2013 ob  01: 27
Ker je to umetno oživljena fešta, ki jo ohranjajo pri "življenju" z obilijem umetnega dihanja. saj ne izhaja iz ljudi, ampak od birokratov in politikov, ki podkupujejo folk, ki pozira na fešti po vzoru Potomkijevih vasi...
StrupeniAdi |  12 .04. 2013 ob  21: 26
Kaj bi mi kdo znal razložiti zakaj praznik Sv.Jurija ni več praznik občine Piran kot je bilo to v navadi stoletja?