URESNIČILI NAPOVED: Tri delodajalska združenja odstopila od socialnega sporazuma

Slovenija

Potem ko je DZ v torek potrdil spremembe zakona o minimalni plači, so tri delodajalska združenja - Združenje delodajalcev Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov - danes uresničila napovedi o izstopu iz socialnega sporazuma 2015-2016.

"Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in Trgovinska zbornica Slovenije z današnjim dnem odstopamo od socialnega sporazuma za obdobje 2015-2016, ki smo ga podpisali 5. februarja 2015," so zapisali v sporočilu. Kot so pojasnili, so obvestilo že posredovali predsedniku vlade Miru Cerarju, ministrici za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak ter predsedniku ekonomsko-socialnega sveta.

Delodajalci so vse od sindikalne pobude za spremembo definicije minimalne plače, da se iz nje izključi dodatke za neugoden delovni čas, ki jo je podprla tudi vlada, opozarjali, da gre za kršitev socialnega sporazuma in bodo v primeru sprejema spremembe iz njega izstopili.

"Socialni sporazum določa, da je potrebno o temeljnih vprašanjih s področja delovnopravne zakonodaje, zdravstva in pokojninskega zavarovanja ter plačnega sistema v javnem sektorju doseči soglasje vseh socialnih partnerjev, torej vlade, sindikatov in delodajalcev," so še zapisali danes.

Dva socialna partnerja bistveno kršila socialni sporazum

Poudarjajo, da sta z načinom sprejemanja enega izmed temeljnih zakonov s področja delovnopravne zakonodaje dva socialna partnerja bistveno kršila vsaj tri določbe socialnega sporazuma, kar je zanje popolnoma nesprejemljivo. "S takšnim načinom sprejema zakona je močno omajano zaupanje med socialnimi partnerji in onemogočen potek socialnega dialoga v naši državi," so zaključili.

Sindikati sicer vseskozi pojasnjujejo, da socialni sporazum ni bil kršen, saj so ravno zaradi nezmožnosti dogovora iz sporazuma namerno izpustili minimalno plačo. Vlada, ki je spremembo podprla, je ob tem dejstvu vseskozi izražala obžalovanje, da je ni bilo možno doseči v dogovoru s socialnimi partnerji.

Deli novico:

JA |  28 .11. 2015 ob  12: 37
Etika in pravna ržava
mario |  27 .11. 2015 ob  14: 48
GZS je še kako soodgovorna za stanje v državi saj so podjetja njene članice ,ki so jih menedžerji in drugi pokradli služila z nizkimi plačami,raznim izkoriščanjem z izkoriščanjem s.p.ejev.Dovolj je davljenja delavcev s sramotno nizkimi plačami in izsiljevanjem.Delavec mora imeti pošteno plačo da preživi.Podjetja,ki niso sposobna plačati delavcev pa naj propadejo.S krajo stoletja so že tako uničili desettisoče delovnih mest,kljub znižanju dajatev podjetjem,ki so za delavce ostale enako visoki.Zaostriti zakonodaja,da delavci ne bodo mezdni delavci srednjega veka.