TRADICIONALNA PRIDELAVA SOLI ZA ŽIVO MOJSTROVINO DRŽAVNEGA POMENA: V Piranu javna obravnava predloga

Piran

Piran je danes gostil javno obravnavo predloga odloka o razglasitvi tradicionalnega pridelovanja morske soli za živo mojstrovino državnega pomena. Gre za pomemben korak, meni direktor pomorskega muzeja Franco Juri, ki pa hkrati opozarja, da če razglasitvi ne bo sledila implementacija odloka, bo vse stagniralo.

Predlog odloka je na predlog Slovenskega etnografskega muzeja kot koordinatorja varstva žive dediščine pripravilo ministrstvo za kulturo z namenom, da se na ta način poveča zavedanje o njenem pomenu na lokalni, regionalni in nacionalni ravni, da se povečata njena prepoznavnost in javna dostopnost in da se ohrani tradicionalno pridelovanje morske soli na "paški" in "stonski" način, so zapisali na ministrstvu.

Pomembno je, da se zakoliči tudi nesnova dediščina

Rok za posredovanje pripomb se izteče v soboto, že danes pa je v prostorih piranske občine potekala javna obravnava predloga odloka.

Franco Juri, direktor Pomorskega muzeja Sergej Mašera Piran, ki upravlja tudi muzej solinarstva, je po javni obravnavi za STA ocenil, da gre za pomemben korak, da se zakoliči pomen kulturne dediščine solin ne samo kot kulturnega spomenika v materialnem smislu, ampak tudi njihove nesnovne dediščine.

Etnološki pomen solinarstva

Pri tem gre tako za spoznanje o kulturnem bogastvu, ki izhaja iz znanja in posebnih načinov pridelave soli, istočasno pa se izpostavlja tudi etnološki pomen solinarstva v smislu ohranjanja tipične terminologije.

Kandidatura za seznam Unesca

Ob tem Juri pričakuje, da se bo s sprejetjem odloka opredelilo tudi ustanove, ki so nosilci te dediščine, med katere sodi tudi pomorski muzej. Kot je pojasnil, si obetajo, da se bo z razglasitvijo žive mojstrovine ustvarilo pogoje za kandidiranje za poskusni seznam Unesca. Obetajo si tudi bolj poudarjene vloge pomorskega muzeja, ki vse od leta 1991 skrbi za spomenik državnega pomena, muzej solinarstva.

V pomorskem muzeju si po Jurijevih besedah želijo tudi ponovno prevzeti vlogo vzdrževalca solnega fonda. V kolikor jim bo omogočena ponovna pridobitev pristojnosti vzdrževanja in pridelovanja soli na muzejskem solnem fondu, sicer izključno v "muzejske" tj. demostracijske, didaktične in pedagoške namene, bo muzej namreč lahko kandidiral tudi na evropskih projektih in pridobival sredstva.

Odlok bo potrebno izvajati

"Razglasitev bi morala v bistvu olajšati reševanje problemov, ampak seveda če razglasitvi ne bo sledilo tudi konkretno angažiranje ter implementacija tega odloka, potem bo vse stagniralo," je še ocenil prvi mož pomorskega muzeja.

Deli novico:

gianni |  08 .10. 2015 ob  12: 45
čemu služijo te javne obravnave? zgubljanje časa. na koncu (ne)odgovorni naredijo vse po svoje