Titov trg − srce mesta

Titov trg je eden najlepših in najbolj skladnih mestnih trgov na nekdanjem beneškem ozemlju. Dokončno se je izoblikoval v drugi polovici 15. stoletja. Arhitekturni spomeniki, ki ga obkrožajo, so Pretorska palača, Loža, stolnica, Armerija in Foresterija.

Titov trg

Titov trg ima obliko kvadrata in še vedno so vidne njegove robne črte. V srednjem veku naj bi trg lahko prečno prečkalo le plemstvo in duhovščina, revnejši sloji pa so morali hoditi ob robu. Dokazov o teh navedbah sicer nismo pridobili.

Osrednji koprski trg se prvič pojavi v virih pod imenom plathea comunis in plathea comunitatis. Na Finijevem zemljevidu iz leta 1616 se pojavlja zgolj z imenom Trg. V avstrijskem katastru je imenovan po avstrijskem mestu Leipzig, po kraju, kjer so bile Napoleonove čete poražene. Del Titovega trga med stolnico in škofijskim dvorcem se je v tistem času imenoval Piazza del Duomo.

Sprememba imena skozi čas
V tridesetih letih 20. stoletja so trg preimenovali v Piazza Roma. Na Titov rojstni dan leta 1946 pa je sledila pobuda, da bi se trg imenoval Trg maršala Tita. Nekaj let kasneje je postal Trg revolucije. Leta 1956 je bil ponovno preimenovan v Titov trg, Trg Brolo pa so preimenovali v Trg revolucije. Po mnenju zgodovinarke Vlaste Beltram se je trg imenoval po Titu šele leta 1956, ko je Koper pripadel Jugoslaviji. Z osamosvojitvijo Slovenije je ohranil ime Titov trg. Koprski staroselci so ga vedno imenovali Piàssa, kot je bilo v rabi za osrednje trge po mestih Beneške republike.

Loža – več kot kavarna
Stavba je bila zgrajena v 15. stoletju, današnji videz pa je dobila v 17. stoletju. Namenjena je bila za debatni klub vseh meščanov, njihove razprave pa so upoštevali tudi v mestnem svetu. Krasi jo številno heraldično okrasje in terakotna plastika Madone z otrokom v vogalni niši, postavljena v spomin na uničujočo kugo iz leta 1554. Od sredine 19. stoletja dalje je v njenem pritličju odprta tudi kavarna, kjer lahko še danes spijete kavo in uživate v pogledu na celoten trg.

Iz gostišča in orožarne nastala univerza
Foresterija, v preteklosti imenovana tudi Albergo nuovo, je služila sprejemu in bivanju podestatovih gostov. Foresterijo krasijo zelo lepa kamnita renesančna vrata, imenovana "Porta del Corte". Sosednja stavba, Armerija, je do leta 1550 služila kot skladišče orožja (orožarna), kasneje pa so jo zamenjali mestna hranilnica oziroma zastavljalnica za ubožne (ex Monte di Pietà) ter prostori mestnih uradov in vicedomov. Nekdaj ločeni stavbi so povezali v 18. stoletju, ko so tudi povišali Armerijo za eno nadstropje. Obe stavbi sta nastali v 15. in 16. stoletju. Sedaj služita novemu namenu. V Armeriji se nahaja sedež Univerze na Primorskem, v Foresteriji pa knjižnica Fakultete za humanistične študije, večnamenski prostor, manjša knjigarna in kantina.

Deli novico:

Zaradi volitev je dobro vedeti  |  15 .05. 2014 ob  12: 31
Joj , ........koliko je naredu naš župan za Koper.
sveti jurij |  15 .05. 2014 ob  12: 17
@koprčan,ti že nisi pravi Slovenec,. Koper je "njihov" ki pa so daleč od pravih Slovencev.
ROJENI KOPRCAN |  15 .05. 2014 ob  11: 00
Vsi ti "tujci" so rojeni v Kopru in Koper je njihovo mesto! "Jugovici" so zgradili Koper napolnili tovarne in se marsikaj med tem,ko tisti,ki se predstavljajo kot domacini so celo svoje zivljenje jamrali in stokali. Podobno je tudi v hrvaski Istri kjer vse vecje posle vodijo Hrvati iz BIH ker Istrijani (domacini) itak vedo samo sparge pobirati in nobenega drugega znanja nimajo.
koprcan |  15 .05. 2014 ob  10: 00
-3
Ja zalostno, da je v Kopru toliko tujcev, jaz sem pravi Slovenec in Koper je NAS!
Titov trg |  15 .05. 2014 ob  09: 24
Ime Titov trg podpirajo predvsem priseljenci, ki so napolnili prostor, ko so iz obalnih občin nagnali, pobili ali zbežali domačini, ki se niso strinjali s komunizmom. Po ustavi je prepovedano ime zločinca, pedofila, totalitarista in morilca tisočev prebivalcev in nasprotnikov komunizma. Njegovi podaniki še danes govorijo, da so jih še premalo pobili po vojni in da bi jih še morali. V preteklosti so v obalnih mestih živeli v večini italijani sedaj pa jugoviči. Ti vam, ki se trkate po prsih, da ste Istrijani krojijo hlače. Prej vam jih krojili Italijani sedaj pa komunisti s priseljenci. Bog vam pomagaj. Poglejte katere firme so vodili komunisti in njihovi potomci. Vse te firme so potopili prav oni. Ištrijani zbudite se. Če bo šlo tako naprej boste ostali le pridelovalci solate in pomidorov, ki jih noče nihče kupiti.
Univerza na Primorskem |  19 .05. 2013 ob  16: 12
... si ne zasluži tako eminentih palač za svoj sedež... Akademska mafijska združba prisesana na javni proračun, s čudnimi javnimi posli v ozadju ter z izrazitim nepotizmom! In to skozi vso svojo zgodovino! Ne, hvala! Bruh!