Šušteršič: Janša blokira ukrepe

Medtem ko predsednik vlade prepričuje, da vlada ne sme odstopiti zaradi nujnih nalog, sam blokira nekatere nujne ukrepe, je včeraj v nagovoru poslancem opozoril finančni minister, ki opravlja tekoče posle, Janez Šušteršič. Senko Pličančič pa je poslance pozval, naj podprejo pripravljene zakonske predloge s področja pravosodja in javne uprave.

Minister za pravosodje in javno upravo, ki opravlja tekoče posle, Pličanič je ob včerajšnji seznanitvi z njegovim odstopom v DZ povedal, da so na ministrstvu kljub relativno kratkemu času postorili veliko. Pokazali so, da je stanje v sodstvu zaskrbljujoče, javni sektor pa marsikje neracionalen in nekakovosten.

Pličanič je DZ zato pozval, naj kljub njegovemu odstopu podprejo več nujnih zakonskih rešitev. Med temi je izpostavil novelo stečajnega zakona, noveli zakona o sodiščih in sodniški službi ter novele zakona o državni upravi, zakona o sistemu plač v javnem sektorju in zakona o javnih uslužbencih.

Ker je DL izstopila iz koalicije, je prav, da odstopijo tudi njeni ministri, pa je v nagovoru ob seznanitvi DZ z njegovim odstopom dejal Šušteršič. Prav tako pa bi bilo po njegovih besedah prav, da bi zaradi izstopa stranke iz koalicije s svojih položajev odstopili vsi tisti, ki so položaje dobili na podlagi koalicijske pogodbe.

Šušteršič je tudi opozoril, da bo pot do oblikovanja nove večine v parlamentu izjemo težka. "Sodelovati bi namreč morali s stranko, ki ima prav tako velik problem s poročilom protikorupcijske komisije, pa so ta problem zaenkrat zgolj pospravili v predal," je povedal.

Kot je dodatno ocenil v izjavi novinarjem po seji DZ, bi bilo pametno, da DL, SLS in DeSUS skupaj izoblikujejo neko novo ponudbo in se tudi skupaj pogovarjajo o možnih rešitvah ali novi vladi. Če bo vlada imela program, za katerega je vredno delati od jutra do večera, pa zagotavlja, da je pripravljen biti minister.

Na vprašanje, ali z odstopom Zorana Jankovića z vrha PS za povezovanje ne bi bilo ovir, pa je odgovoril, da ima Janković "več položajev, s katerih lahko odstopi". "Z odstopi ne bi smel biti preveč varčen," je dodal Šušteršič.

Na seji DZ je pokomentiral tudi aktualni gospodarski položaj v državi. Kot je dejal, je res, da je financiranje proračuna zagotovljeno do junija. "Res je pa tudi, da če bomo zaradi tega dvignili vse depozite, ki jih ima država v bankah, bo veliko pred tem resno ogrožena njihova likvidnost," je pojasnil.

Na ministrstvu so zato že januarja pripravili vse potrebno za novo izdajo dolarske obveznice. Lahko bi izdali petletno s stroški zadolževanja med 3,5 in 4 odstotki. Vendar je predsednik vlade Janez Janša po besedah Šušteršiča naročil, da te aktivnosti ustavijo in tema ni bila uvrščena na sejo vlade.

Prav tako na sejo vlade ni bil uvrščen predlog za imenovanje neizvršnih direktorjev slabe banke, treh strokovnjakov, ki bi bili po oceni Šušteršiča najboljše zagotovilo za učinkovitost in strokovnost slabe banke. Po njegovih besedah premier Janez Janša na ta način "blokira nekatere nujne ukrepe".

Politikom je nazadnje zaželel "veliko več premišljenosti in odgovornosti, ko smo jo videli v zadnjih tednih", obenem pa javnosti sporočil, da se odreka finančnemu nadomestilu.

Šušteršič je po končani seji DZ na vprašanje, kaj bo sedaj počel, odgovoril, da si bo najprej "uredil življenjepis v evro obliki in ga poslal na nekaj naslovov". Če to ne bo uspešno, se bo, pravi, prijavil na zavod za zaposlovanje "in vprašal, kakšne so pravice brezposelnega". "Kaj bo politika prinesla, pa bomo še videli," je dodal.

Pličanič pa na vprašanje, ali je bila odločitev DL za izstop iz koalicije napaka, ni želel odgovarjati oz. tega ne komentira. V izjavi novinarjem po seji DZ je ob tem vprašanju spomnil le, da je bil sklep DL za izstop iz koalicije sprejet soglasno.

Deli novico: