ŠTEVILNI PREDPISI "PREPROSTO NEUMNOST": Kaj muči mala in srednja podjetja?

Strokovnjaki na področju javne, finančne uprave in inšpekcijskega nadzora so na okrogli mizi razpravljali o administrativnih ovirah malih in srednjih podjetji. Strinjali so se, da je predpisov in podzakonskih aktov na tem področju preveč, želeli pa bi si tudi vzpostavitve skupne elektronske evidence in boljšega sodelovanja med resorji.

Slavko Patekar iz ministrstva za javno upravo je poudaril, da se bodo med drugim v prihodnje usmerjali tudi v zmanjševanje podzakonskih aktov, denimo takih, ki imajo daljši rok trajanja. Povedal je, da je bilo sodelovanje med resornimi ministrstvi v preteklosti oteženo, vendar pa se to po njegovem mnenju izboljšuje. Ključ reševanja težav na tem področju Patekar vidi v politični stabilnosti, ki so jo v preteklih letih pogrešali.

Glavna inšpektorica na inšpektoratu za delo Nataša Trček je opozorila, da smo v državi podjetjem preveč spustili vajeti in da se je zato pokazal problem veriženja podjetij. "Danes lahko vsak praktično iz naslanjača ustvari podjetje," je opozorila Trčkova. Z malo več regulacije na tem področju bi prišli do poštenosti z manj bremeni in ovirami, je še dodala. Opozorila je tudi, da inšpekcije ne ustvarjajo bremen, "inšpektorji samo nadzorujemo, kar mora na podlagi zakonodaje posameznik že imeti."

Administrativne poenostavitve bi bilo treba tudi upravnim organom predstaviti kot priložnost za zmanjšanje in poenostavitev njihovega dela, je izpostavil namestnik generalne direktorice finančne uprave Peter Jenko. Težavo na področju administracije pa Jenko vidi tudi v pomanjkanju platform za izmenjavo podatkov med organi. Zgolj spremembe predpisov po njegovih besedah niso dovolj.

Direktor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Danijel Lamperger je opozoril na problem regulacije za mala in srednja podjetja v Sloveniji. Za vstop v dejavnost pri nas regulacije ni dovolj, po vstopu v dejavnost pa podjetnike čaka kup administrativnih zadev, je opozoril. Pri drugih državah je praksa ravno obratna, je še poudaril in dodal, da imamo v Sloveniji poleg bremen in ovir tudi kup predpisov, ki so po njegovih besedah "preprosto neumnost".

Vedran Đulabić iz pravne fakultete v Zagrebu je opisal primere administrativnih ovir na Hrvaškem, ki so po njegovih besedah precej podobne Slovenskim. Povedal je, da se veliko problemov na tem področju rešuje z zakonodajo, problem pa sploh ni v njej. "Zakonodajo zamenjamo, težava pa ostane," je dodal. Izpostavil je tudi pomakanje politične volje in strokovnega znanja politike za upravne reforme na Hrvaškem.

Fakulteta za upravo v Ljubljani je na podlagi ankete, ki so jo izvajali med malimi in srednjimi podjetji v Sloveniji in na Hrvaškem, organizirala okroglo mizo. V anketi so se glavne administrativne ovire malih in srednjih podjetji pokazala na področju računovodskih in finančnih poročil ter davkov. Iz ankete izhaja tudi, da 80 odstotkov vprašanih meni, da je v Sloveniji več administrativnih težav kot v Srbiji, Italiji in Avstriji.

Deli novico:

BOBO |  15 .04. 2017 ob  07: 53
Atila , takrat , ko si ti še živel , ni bilo komunističnih idej , ki so pri nas vkoreninjene v genih in nas spremljajo non stop. Mi enostavno ne znemo delati niti po občutku , niti po strokovnosti. Začeti bi bilo treba od začetka in to tako , da bi stotim dacarjem , inšpektorjem in podobnim birokratom ukazal odpreti podjetje z njihovimi zakoni in jih pustip poslovati eno leto. Ogromno bi pridobili , saj bi ti spoznali , kako ljigava bitja so in sploh v čemu je smisel neoviranega svobodnega poslovanja in trgovanja. Pri nas pa se oni obnašajo kot poslovneži , mi pa moramo delati po njihovih vkalupljenih rešitvah . Zakaj enostavno ne prekopirajo določenih sistemov , pa bo hitro vse steklo tako kot drugod.
Atila |  13 .04. 2017 ob  09: 13
Kdo danes odpre d.o.o. ali s.p ali podobno ke ena velika mo...a
Javni sektor je zakon !
Denar brez odgovornosti!