SPOR O TERANU: Hrvaška objavila dokumente

Hrvaško kmetijsko ministrstvo je na svoji spletni strani objavilo dokumente, na podlagi katerih je Hrvaška pri Evropski komisiji zahtevala izjemo pri uporabi imena teran. "To odločitev smo sprejeli za zagotovitev polne transparentnosti celotnega procesa in vseh pomembnih informacij za zainteresirano javnost," piše na spletni strani.

Po javni objavi osnutka delegiranega akta, ki hrvaškim proizvajalcem terana pod določenimi pogoji omogoča nadaljevanje trženja njihovih vin, se je hrvaško kmetijsko ministrstvo odločilo objaviti celotno vsebino dokumentov, posredovanih Evropski komisiji v povezavi z omenjeno problematiko, piše na spletni strani http://www.mps.hr/default.aspx?id=19019.

Slovenska ekspertna skupina se bo po zagotovilih kmetijskega ministra Dejana Židana poglobila v danes objavljene hrvaške dokumente o vlogi za izjemo pri zaščiti terana in pripravila nasprotne argumente v postopkih pred uveljavitvijo delegiranega akta. "Na voljo imamo dovolj časa. Slovenija se bo dobro odzvala," je za STA dejal Židan.

"To odločitev smo sprejeli za zagotovitev popolne transparentnosti celotnega procesa in vseh pomembnih informacij za zainteresirano javnost o strokovnih, zgodovinskih in pravnih razlogih, na podlagi katerih je Hrvaška utemeljila svojo zahtevo," so še zapisali na hrvaškem kmetijskem ministrstvu.

Gre za dokumente, na podlagi katerih je Evropska komisija pripravila predlog delegiranega akta za odobritev omejene izjeme Hrvaški za uporabo imena teran kot sorte grozdja pri označevanju vina Hrvatska Istra pod določenimi podrobnimi pogoji.

Slovenija že več let zahteva vpogled v te dokumente, a je Evropska komisija njeno zahtevo doslej zavračala. Pred dobrim letom ji je komisija dokumente posredovala, a je bila večina besedila prečrtana, po navedbah komisije zaradi zaščite poslovnih interesov.

V Evropski komisiji so danes pozdravili odločitev hrvaških oblasti za javno objavo dokumentov, posredovanih komisiji v okviru priprav delegiranega akta za dodelitev izjeme pri uporabi imena teran. "Komisija meni, da je transparentnost ključna za zagotovitev zaupanja državljanov v proces odločanja v EU in za spodbujanje zaupanja med partnerji," so izpostavili v tiskovni službi komisije.

Evropska varuhinja človekovih pravic je nato februarja priporočila razkritje dokumentov v povezavi s hrvaško zahtevo in ocenila, da je komisijina zavrnitev dostopa do dokumentov nepravilnost. Odgovor komisije se pričakuje do 15. maja.

Na sestanku z evropskim komisarjem za kmetijstvom Philom Hoganom nekaj dni zatem so proizvajalci terana v Bruslju trdili, da so hrvaški dokumenti ponarejeni, saj je pravilnik o izvornih sortah Hrvaške sestavljen iz dveh različnih dokumentov v obdobju desetih let.

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je na obisku v Sloveniji v začetku marca dejal, da bodo preučili nova dejstva. Proti koncu marca so nato v komisiji "po skrbni analizi" sporočili, da novi elementi ne spreminjajo bistveno njene ocene položaja.

Zato je komisija nadaljevala proces sprejemanja delegiranega akta. Osnutek akta je do 14. aprila v javnem posvetovanju. Gre za to, da je umeščen na tako imenovani portal za izboljšanje zakonodaje oziroma na portal za zagotovitev transparentnosti, ko ga je mogoče komentirati.

Če se komisija na podlagi komentarjev ne odloči za bistvene spremembe akta, gre ta nato skozi pisni postopek sprejetja, ki običajno traja približno dva tedna. Pri tem pisnem postopku gre za to, da akt odobrijo še komisarji. Nato začne teči dvomesečno obdobje, v katerem lahko Svet ali Evropski parlament z ustrezno večino akt zavrneta. V Svetu je za zavrnitev potrebna super kvalificirana večina 72 odstotkov članic, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalstva unije, v Evropskem parlamentu pa absolutna večina.

Deli novico:

@Odličen |  05 .04. 2017 ob  22: 07
Xe Xe, res je - tisto črno flaško od Kogoja pa se potem lahko uporabi tudi kot vazo za kakšno lepo vrtnico ... ;-)
Odličen |  05 .04. 2017 ob  21: 55
@satir | danes ob 15:15, v Dutovljah imajo odličen teran.
e(li)tilični poznavalec |  05 .04. 2017 ob  20: 13
Juncker se razume na vse alkohole in ne samo na teran hahhhahahahaha
ponarodele pesmice |  05 .04. 2017 ob  17: 30
še kiklco prodala bom... je prepevala tista cmera junkerju?.......................
ČESA |  05 .04. 2017 ob  15: 52
torej politiki ne razumejo oziroma nočejo razumeti ?

recimo, primer : neki človek, ki se mu reče 'Slovenec' ( in govori slovensko ) NI ISTO kot 'Ameriški Slovenec' ( ki govori angleško ) in živi na neki drugi zemlji ( celini ... ) ali obratno ... ...

a kaj, ko so "naši" politiki tumpasti ino tupi ali pa se za takšne prodajajo, oziroma, se pečajo/bavijo z vsemi takšnimi in podobnimi "problemi" ki v resnici problemi sploh niso ( ker so FAKE problemi ) - in to samo zato, da se jim s tistimi TA PRAVIMI in RESNIČNIMI problemi v tej državi, ki jih ni malo ( krivosodje, zavoženo zdravstvo, itd. ) ne bi bilo treba ukvarjati !! ... ;

BRUHHHHHHHHHHHhhhhhhhhhhhhhhhhh !
in pa še nekaj: |  05 .04. 2017 ob  15: 39
jaz sem vedno slišal za dve vrsti "terana" : za teran in pa za KRAŠKI TERAN - naj ostane še naprej tako pa "mirna bosna" !!... ; zakaj se morajo potem zdaj nekateri politiki preseravati, se sprenevedati in se nam vsem v sramoto celo tako poniževalno roteče ter hlapčevsko in cmeravo prilizovati Junckerju ? ? .........
P.S. |  05 .04. 2017 ob  15: 23
in ja, sem ga dobil za darilo ... ( ampak verjetno stane "eno oko z glave" ?!... )
@satir |  05 .04. 2017 ob  15: 15
res je, ni vsak kraški teran odličen teran ... sem prejšnji mesec pil teran iz Dutovlj ( tistega v flaški od Kogoja ... ) ... da "dol padeš" kolk' jebil dober !! ... )
satir |  05 .04. 2017 ob  10: 20
meni je istrski boljši od kraškega pa kakor koli, če ne drugo ima manj kisline in je bolj aromatičen, kraševci pa itak sleparijo, lahko sem tudi priča, ker sem bil poleg ko smo na kras vozili v času trgatve vozili pobran refošk, da so ga mešali s svojim kislim teranom, ker je mel refošk sladkorja nad dvajset teran pa krepko pod dvajset. pa še dobro so plačali.
Tako sedaj si pa mislite v čem je fora terana... ni je vse skupaj je ena pravljica in prepucavanje. Kraškega bi poimenoval "teron" istrskega pa teran, ali obratno... odvisno kateri kmet je večji teron.
@Istrijan |  04 .04. 2017 ob  23: 09
etimologija ... - pa kaj sem jaz skušal pojasniti kaj drugega?
Istrijan |  04 .04. 2017 ob  22: 50
Etimologija gor ali dol, v Istri že stoletja poleg refoška gojijo tudi teran.
Teran kot vinsko sorto in ne neko izpeljanko refoška.
Če pa na krasu gojijo refošk in ga imenujejo teran, to nima direktne veze z istrskim teranom.
Ravno to je problem današnjega kraševskega "upora".
Na Tržaškem vinskem sejmu leta 1888 so skoraj vsi pridelovalci vina iz Istre razstavljali svoj teran:
Poreč, Koper, Vodnjan, Motovun, Grožnjan itd.
Potem so na 4. avstrijskem enološkem kongresu leta 1891 v Gorici označili teran kot avtohtono vrsto.
Avtohtono vrsto celotne regije (Friuli, Kras in Istra)

MI SMO |  04 .04. 2017 ob  22: 19
ZA SVOBODNO IN NEODVISNO ISTRO!!...
ALORA ŽABARJI IN FOREŠTI, HOJTE DAMU IN SI RAJE TEN SZ PIVOM UNION NABIRAJTE POLITIČNE TOČKE ZA VAŠE OVCE!!!....................
1