SONČNO IN NESTANOVITNO POLETJE: Še se bo ogrelo nad 30 stopinj

Slovenija

Letošnje poletje si bomo zapomnili po razmeroma hitri in pogosti menjavi sončnih in nestanovitnih obdobij, v prvi oceni poletja ugotavlja Arso. Ekstremne vročine ni bilo, temperature so se dvignile do največ 35 stopinj Celzija, pa še to le izjemoma. Je bilo pa precej krajevnih neurij, tudi s točo, ugotavljajo slovenski meteorologi.

Kot so v prvi oceni poletja 2016 zapisali na spletni strani Agencije RS za okolje (Arso), sta dve tretjini junija minili v znamenju pogostih padavin, pri čemer je količina dežja v Sloveniji večinoma krepko presegla mesečno povprečje.

Prvi vročinski val je Primorsko zajel med 22. in 26. junijem, drugod po Sloveniji pa so bile v tem obdobju temperature okoli 30 stopinj Celzija. A so vztrajale le dva do tri dni. Po prehodni osvežitvi se je med 29. junijem in 2. julijem ponovno segrelo nad 30 stopinj, nato med 8. in 13. julijem še trikrat, v času med 18. in 24. julijem pa šestkrat. Vroča sta bila tudi zadnja dneva julija.

V avgustu se je živo srebro do zdaj v Ljubljani dvignilo nad 30 stopinj le dvakrat (4. in 15. avgusta). Vmes smo imeli med 10. in 12. avgustom tudi dokaj hladno obdobje, ko so bile najvišje dnevne temperature le okoli 20 stopinj. V najhladnejšem jutru tega poletja (12. avgusta) so temperature po Sloveniji večinoma padle pod 10 stopinj Celzija (Ljubljana 9,2, Babno polje 0,7 stopinj Celzija).

Od 1. junija do 22. avgusta smo imeli v Ljubljani 18 vročih dni (štiri v juniju, 12 v juliju in dva v avgustu), a nikoli več kot pet zapored (med 20. in 24. julijem). Najbolj vroče je bilo 11. julija, ko smo izmerili 33,7 stopinje Celzija, a o kakšnem izrazitem vročinskem valu v letošnjem poletju ne moremo govoriti, ugotavljajo meteorologi. Le na Primorskem je bil julij razmeroma vroč in suh.

Lani smo v enakem obdobju v Ljubljani kar devetkrat izmerili temperaturo nad 35 stopinj Celzija, letos pa niti enkrat. Ne glede na vse to pa povprečna temperatura obdobja tudi letos ostaja precej nad dolgoletnim povprečjem, ugotavlja Arso.

Prave osvežitve smo bili deležni le sredi julija (med 14. in 16.) in sredi avgusta (med 10. in 12.).

Količina padavin, ki je v juniju marsikje po Sloveniji tudi za polovico presegle povprečje za ta mesec, je v juliju večinoma ostala pod dolgoletnimi povprečnimi vrednostmi, pa tudi avgust bo kot kaže nekoliko presuh. Večjih poplav ali suše v tem poletju ni bilo.

Napovedi do konca avgusta obetajo sončno vreme, po 27. avgustu pa bi se znalo živo srebro spet nekaj dni dvigniti nad 30 stopinj.

Letošnje poletje torej ni prineslo kakšnih vremenskih ekstremov. Bilo je dokaj povprečno namočeno in osončeno, ugotavljajo na Arsu. Po povprečni temperaturi v Ljubljani (21,5 stopinj) se uvršča na peto mesto najtoplejših poletij (za poletji 2003, 2015, 2012 in 2013), čeprav temperatur nad 35 stopinj ni prineslo. Zanimivo je, da v prejšnjem stoletju tako toplega poletja sploh ne beležimo, dodajajo na Arsu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija