Socialni partnerji o problematiki privatizacije

Ekonomsko-socialni svet (ESS) bo na današnji seji med drugim pretresal problematiko privatizacije, obravnaval pa bo tudi predlog sprememb dela statuta Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki govori o Ekonomsko-socialnemu strokovnemu odboru.

Nova vlada bo nadaljevala s privatizacijo

Vlada Mira Cerarja je po nastopu mandata napovedala, da bo nadaljevala privatizacijo podjetij s seznama, ki ga je DZ potrdil lani. Prodaja državnih naložb naj bi potekala po zastavljeni časovnici.

Od postopkov, ki so še v teku, sta najbližje zaključku prodaji Nove Kreditne banke Maribor in Telekoma Slovenije. Podpis pogodbe s kupcem druge največje slovenske banke je po prejemu obvezujočih pogodb predviden v decembru, glede telekomunikacijskega operaterja pa roki niso znani.

Za delodajalce privatizacija nujna

Delodajalci ocenjujejo, da je privatizacija nujna, saj je povezana s privabljanjem tujih in domačih investitorjev. Sindikati so bolj previdni in predlagajo spremembo prevzemne zakonodaje, tako da bi ta delavce zaščitila že pred uradnim prevzemom ter da bi preprečila financiranje prevzema na račun prevzemne tarče. Glede na to, da država, ko je podjetje enkrat prodano, nima pravih instrumentov, da bi posegla v kršitve prevzemnih dogovorov, si želijo tudi uveljavitve pravice veta.

Predstavniki delojemalcev sicer lahko nad prodajo državnega premoženja bdijo prek Ekonomsko-socialnega strokovnega odbora, to je posvetovalnega telesa uprave SDH. Glede na trenutni statut holdinga pa lahko odbor zgolj podaja mnenja in pobude s področja ekonomsko-socialnih zadev in nima vodstvenih ali upravljalskih pristojnosti.

ESS ima danes poleg predvidene privatizacije in predloga sprememb statuta SDH na dnevnem redu še problematiko plačevanja prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter 107. člen zakona o dohodnini, ki govori o oprostitvah.

Deli novico: