ŠLI BOMO NA PREDČASNE VOLITVE: Pahor ne bo predlagal novega mandatarja

Slovenija

Predsednik republike Borut Pahor Pahor je sprejel odločitev, da državnemu zboru po odstopu premierja Mira Cerarja v tem sklicu ne bo predlagal novega kandidata za predsednika vlade. Meni, da je primerneje razpisati predčasne parlamentarne volitve. Ocenjuje, da bo do njih prišlo predvidoma v drugi polovici maja, so sporočili iz Pahorjevega urada.

Pahor je namreč danes sprejel premierja Mira Cerarja, ki ga je seznanil z razlogi za svoj odstop.  "Predsednik Pahor ocenjuje, da bo zaradi odstopa predsednika vlade prišlo do predčasnih volitev, predvidoma v drugi polovici maja," so ob tem zapisali v predsednikovem uradu.

Pahor namreč novega mandatarja v tem sklicu DZ ne bo predlagal, imajo pa pravico do predlaganja tudi poslanske skupine oziroma najmanj 10 poslancev. Tako se bo o tem in o roku za določitev predčasnih volitev predsednik republike Pahor prihodnji teden posvetoval z vodji poslanskih skupin, so še napovedali.

Predloga za novega mandatarja ni pričakovati

Glede na bližino rednih volitev predloga novega mandatarja bržkone ni pričakovati. To bi odprlo pot za razpustitev državnega zbora in predčasne volitve. Te bodo sicer le nekoliko prej, kot bi bile redne. Najverjetnejši datum za te je bil doslej 10. junij.

Cerar je o svojem odstopu danes formalno obvestil tudi predsednika DZ Milana Brgleza. Državni zbor se bo s Cerarjevim odstopom seznanil prihodnji teden, predvidoma na redni seji. Nato bodo sledili postopki iskanja kandidata za novega mandatarja oziroma razpis predčasnih volitev. Pahor 30-dnevnega roka, ki ga ima predsednik republike za predlog mandatarja, očitno ne bo izkoristil. Podobno se je zgodilo ob odstopu takratne premierke Alenke Bratušek leta 2014, ko je med pravniki prevladalo mnenje, da se rok lahko skrajša, če se vsi kvalificirani predlagatelji odpovejo možnosti predlagati kandidata za mandatarja.

Če novega kandidata za mandatarja ni, to formalno ugotovi tudi DZ, nato pa začne teči nov 14-dnevni rok, v katerem bi lahko mandatarja predlagala poslanska skupina ali najmanj 10 poslancev. Če še ta ni uspešen, pa sledi še tretji, 48-urni rok, v katerem lahko poslanci odločijo še o tem, ali bodo šli v tretji krog volitev mandatarja.

Gospodarstvo večje krize zaradi Cerarjevega odstopa ne pričakuje

Predstavniki gospodarskih združenj ne pričakujejo večjih negativnih učinkov odstopa premierja Mira Cerarja, saj so se volitve že tako bližale. "Odstop predstavlja celo priložnost, da se dvigne zastor, ki je do sedaj prikrival razlike med stališči strank vladne koalicije do pomembnih razvojnih in političnih vprašanj. Zastoj pri nekaterih pomembnih reformah je vendarle tudi posledica različnih interesov in neenotnosti, ki je s približevanjem zaključku mandata naraščala," so ocenili.

Pozivajo, da se tekoče aktivnosti, ki so nujne za nemoteno delovanja gospodarstva in države, nadaljujejo z enako dinamiko kot doslej. Opozarjajo pa, da novo vlado čaka veliko dela, od izpeljave projekta drugega tira in socialnega dialoga do davčne in drugih reform.

Izvršni direktor Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Goran Novković kot neuspešno zgodbo te vlade vidi predvsem drugi tir. "Je pa tragedija, da to investicijo potrebujemo in da je bila bitka izgubljena proti akterjem, ki po našem mnenju tudi nimajo prave alternative za drugi tir."

Najprej bo treba jasno pogledati, katere so alternative za financiranje projekta. Bistveno namreč je, kako z javnimi sredstvi optimalno zgraditi ta tir, da ostane kaj sredstev tudi za druge pomembne projekte, kot so tretja razvojna os in elektrarne, je spomnil. "Še pomembneje pa je verjetno, da je to idealna priložnost, da se nova vlada odloči za pošteno in resno davčno reformo, ki bo dvignila neto plače vsem zaposlenim," je zaključil.

Težave v vojski

Bo pa odstop premierja zaustavil nekatere odprte projekte ministrstev. Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za obrambo, se bodo nekoliko upočasnili projekti opremljanja in modernizacije vojske. Projekte bodo poskušali pripeljati do te ravni, da bo o njih lahko odločilo prihodnje vodstvo ministrstva takoj po oblikovanju nove vlade. 

Prav tako v tem mandatu ne bosta sprejeta dva ključna obrambna zakona, zakon o obrambi in zakon o službi v Slovenski vojski.

Deli novico:

kopi |  15 .03. 2018 ob  14: 50
Vsi dobro vemo, da je v katastrofalne razmere Slovenijo popeljal Kučan s svojo bando, pa nič, samo gobezdanje o stricih iz ozadja. Cerar, če imaš kaj pameti, predvsem pa jajc, vsaj ti jasno povej, poimensko, kdo so ti prasci iz ozadja. Si boš vsaj malo opral svojo izgubljeno čast.
Sicer je pa ta prasec Kučan iz dneva v dan bolj podoben Sorosu, tudi po zunanjosti.
kopi |  15 .03. 2018 ob  14: 46
MiroCerar je odšel zato, ker ni uspel zagotoviti globoki državi, da bi nemoteno nadaljevala posle s tiri, maketami, medicinsko opremo, itd. Zrušilo ga ni Vrhovno sodišče, ne koalicija, še manj @DrzavljanK. Zrušili so ga tisti, ki so ga ustoličili. Centri moči tranzicijske levice
Demiri |  15 .03. 2018 ob  14: 24
-1
Pohvalno