Sindikati javnega sektorja danes o nadaljnjih potezah

V sindikatih javnega sektorja, ki nasprotujejo znižanju mase plač javnih uslužbencev in njihovemu odpuščanju, vre. Na sestanku vseh sindikatov javnega sektorja, ki je sklican za danes ob 14. uri, bodo tako razpravljali o nadaljnjih aktivnostih, med katerimi je zelo verjetna tudi stavka.

Kot je dejal vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj, težko napove, ali bodo že oblikovali stavkovne zahteve in določili datum izvedbe stavke. Je pa skoraj trdno prepričan, da bodo ustanovili koordinacijo stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja, ker se je večina sindikatov že preoblikovala v stavkovne odbore.

V sindikatih javnega sektorja so namreč v zadnjih dneh že potekali postopki oblikovanja stališč. "Možno je vse, kaj bo, pa je odvisno od tega, kakšna stališča imajo posamezni sindikati," je o pričakovanjih pred današnjim sestankom povedal Janez Posedi, član pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja, sicer pa predsednik konfederacije Pergam.

A tudi on ocenjuje, da je zelo verjetno, da bodo oblikovali ali vsaj začrtali stavkovne zahteve. Ali stavka dejansko bo, pa bo odvisno od tega, kako se bodo stvari razvijale. Če bodo stavkovne zahteve izpolnjene in stavka ne bo potrebna, bodo tega le veseli, pravi Posedi.

V sindikatih javnega sektorja  opozarjajo, da je vlada zaposlene v javnem sektorju glede znižanja plač postavila pred izvršeno dejstvo in zavrnila možnost dialoga o masi plač in predlogu zakona o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti, za katerega sami ugotavljajo, da je nezakonit.

Datum stavke tako še ni določen, kot eden možnih datumov pa se omenja 21. december. Ob tem pa je v igri tudi možnost, da bodo sindikati poskusili predlog proračuna ustaviti tako, da vložijo 2500 podpisov za začetek postopka za razpis referenduma o zakonu o izvrševanju proračuna. O tem naj bi se dokončno dogovorili danes, sta potrdila tako Posedi kot Štrukelj. Po besedah slednjega je to na nek način orodje, s katerim bi vlado na prisilili v pogovore.

Minister za finance Janez Šušteršič je v sredo povedal, da se ni mogoče pogovarjati o višini zmanjšanja mase plač javnih uslužbencev, "lahko se pogovarjamo o načinu prilagoditve temu dejstvu". Kot je pred dnevi pojasnil minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, sta predlagana proračuna za prihodnji dve leti takšna zaradi finančne situacije, v kateri je država, zato je treba znižanje mase plač izpeljati. O proračunskih dokumentih je sicer danes predvideno glasovanje v DZ.

Sorodne vsebine:

 Danes množične demonstracije zoper način reševanja krize

Povprečna neto plača v Sloveniji se je znižala

Delavci po Evropi stavkajo in protestirajo proti varčevanju

Deli novico: