PRIMER VELENJSKIH DEČKOV: Ministrico ponovno pozivajo k odstopu

Slovenija

Po odločitvi vrhovnega sodišča glede odvzema velenjskih dečkov v opoziciji menijo, da bi bilo najbolje, če bi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak odstopila. Kritične tone je slišati tudi iz koalicije. Predsednik vlade Miro Cerar meni, da gre za izredno resno zadevo, z ministrico pa se namerava pogovoriti.

Cerar, ki se mudi na zasedanju Evropskega sveta v Bruslju, se namerava s Kopač Mrakovo pogovoriti po vrnitvi v Slovenijo. "Gre za izredno resno zadevo, tudi tragično. Po tej odločbi vrhovnega sodišča sem zaskrbljen. Takoj ko se vrnem iz tujine, se bom moral z ministrico usesti, se pogovoriti, pa tudi sicer bo treba sprejeti zelo jasna stališča," je Cerar odgovoril na vprašanje, kako ocenjuje vlogo ministrice v tej zadevi.

K razmisleku in ukrepanju premiera pozivajo tudi v opoziciji. Kopač Mrakova bi morala odstopiti, če tega ne bo storila sama, bi bilo prav, da jo k temu pozove predsednik vlade, je bila jasna poslanka SDS Suzana Lep Šimenko.

Da je ministrica za ta primer objektivno odgovorna, saj je odgovorna za delo centrov za socialno delo, je izpostavila tudi predsednica NSi Ljudmila Novak in dodala, da v NSi pričakujejo, da se bo soočila s svojo odgovornostjo in sprejela odločitve, saj očitno ne uživa zaupanja med strankami. Tako bi bilo po mnenju Novakove za ministrico bolje, če bi sama odstopila.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek je prepričan, da bi morala ministrica sama ponuditi odstop, saj je to "samo zadnji kamenček v mozaiku napačnih politik ministrstva". Podobno menijo tudi v ZL.

Ni pa nobena od opozicijskih poslanskih skupin zaenkrat sprejela odločitve, da bi prispevala podpise za morebitno novo interpelacijo Kopač Mrakove, k čemur je pozval nepovezani poslanec Andrej Čuš. Lep Šimenkova je pojasnila, da v SDS o tem še niso razpravljali, ob tem pa je spomnila, da bo v novembru na dnevnem redu interpelacija celotne vlade, katere del je tudi ministrica. V NSi bodo o podpori morebitni interpelaciji oz. prispevanju podpisov zanjo odločali na seji poslanske skupine.

V poslanskih skupinah nepovezanih poslancev in ZL pa so že pojasnili, da njihovih podpisov pod interpelacijo ne bo. Alenka Bratušek je kot predsednica Zavezništva spomnila, da v stranki ne podpirajo interpelacij na interpelacije. Poslanec ZL Miha Kordiš pa je dejal, da ne misli komentirati "desnega populizma, ki jaha na stiski otrok".

V bran ministrici je stopil predsednik SD, v kvoto katere sodi ministrica. Dejan Židan je dejal, da je pomembno, da Kopač Mrakova dokonča svoje trenutno delo. To po njegovih besedah vključuje prenovo zakonodaje s stališča zaščite otrok in družin ter reorganizacijo centrov za socialno delo, ki ju je obljubila ministrica. "Moj poziv politiki je, da ministrici dopustimo, da to, kar je obljubila in zdaj počne, dokonča, in potem ocenjujmo rezultate njenega dela," je poudaril Židan. Izpostavil je, da je ministrica že prestala interpelacijo v zvezi s to temo in pri tem dala obljube, ki jih že uresničuje.

A interpelacijo, ki so jo predlagali v SDS in o kateri je DZ odločal sredi junija, je Kopač Mrakova prestala le za las. Interpelacijo je podprlo 43 poslancev, proti jih je bilo 38. Da bi interpelacija uspela, pa bi bilo potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov.

Stališča SMC in DeSUS so danes podobna kot takrat. Da bi prispevali podpise pod morebitno novo interpelacijo, sicer ni pričakovati, je pa slišati kritične tone. V SMC jo za zdaj podpirajo, a pričakujejo, da bo izpolnila njihova pričakovanja. Pogrešajo tudi njeno aktivnejšo vlogo pri vodenju socialne politike.

DeSUS je junija podprla razrešitev ministrice. Strankin poslanec Uroš Prikl pa je včeraj dejal, da je primer velenjskih dečkov signal, da na področju socialne politike nekaj ni v redu. Poudaril je še, da je ministrica kot prva med enakimi na področju socialne politike odgovorna za nemoteno delovanje sistema.

Vrhovno sodišče je v sredini javni razglasitvi sodbe v zvezi s pritožbama Centra za socialno delo (CSD) Velenje in zastopnika babice dečkov iz Velenja navedlo, da je bil odvzem dečkov iz vrtca nezakonit ter da so bile njuni babici, pri kateri sta živela do odhoda k rejnikom, kršene ustavne pravice. Otroka pa ostajata pri rejnikih.

Sodišče je ugotovilo, da je CSD preuranjeno posegel in otroke odvzel starim staršem, saj bi najprej moral počakati na odločitev ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ali dajo starim staršem dovoljenje za izvajanje rejniške dejavnosti.

Deli novico:

ma |  21 .10. 2016 ob  09: 05
kar cela vlada naj odstopi. Sami nesposobneži.
drita v čelo |  21 .10. 2016 ob  08: 38
Ne samo Anja Kopač Mrak, tudi Milojka Kolar in že malo pozabljeni interpeliranec Peter Gašperšič bi se morali posloviti po hitrem postopku. Pravzaprav, v vladi sta mogoče ena dva ministra, ki si zaslužita tam biti, ostalo pa je eno skrpucalo di merda, taka, malo bolj smrdljiva, ki bolj škodi slovenskemu ljudstvu, kot, da dela kakšno korist. Ampak, tlačani smo potrpežljivi za ne verjeti.
zoran13 |  20 .10. 2016 ob  23: 22
V Italiji bi ob takšnih dogodkih in situaciji v zdravstvu takoj in sama nemudoma odstopila ministrica za zdravje Milojka Kolar, kot zaradi situacije na področju sociale, enako tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak.