PRIHODNOST JE V MLADIH: Dijaki koprske šole razvili aerodinamično hibridno vozilo (VIDEO)

Koper

Dijaki četrtega letnika programa Strojni tehnik Srednje tehniške šole Koper so v okviru projektnega dela razvili aerodinamično hibridno vozilo eRocket mark 0. Cilj projekta, v katerega je bilo vloženih več kot 2.000 delovnih ur, je združiti na videz nezdružljive pogone, elektropogon in reakcijski pogon, do te mere, da je končni rezultat povsem funkcionalno vozilo. Prototipno hibridno vozilo, pri razvoju katerega je sodelovalo tudi podjetje GEM motors s svojim elektromotornim pogonom, bo oktobra predstavljeno tudi na Mednarodnem sejmu električnih in hibridnih vozil v Münchnu.

Aerodinamično hibridno vozilo eRocket mark 0 z izmenjujočim ali dopolnjujočim se električnim in reakcijskim pogonom je pod mentorstvom Aleksandra Pohlena razvilo osem dijakov četrtega letnika smeri strojni tehnik na Srednji tehniški šoli Koper. Praktična realizacija projekta se je pričela v lanskem novembru v okviru predmeta Projektno delo. Od takrat je bilo v projekt vloženih več kot 2.000 ur učencev in zunanjih sodelavcev, ki prihajajo s strani gospodarstva. Projekt pa je iz konceptnega vozila prešel v prototipno vozilo, ki bo kmalu predstavljeno tudi širši javnosti.

"Osnovo za naš prototip predstavlja znameniti Piaggov ape car. Vozilo je težko 400 kilogramov in v dolžino meri 4,3 metre, vgrajenih ima kar 180 metrov železnih profilov, zanj pa smo porabili kar 2 polna koluta varilne žice ter dva inovativna elektromotorja GEM motors v zadnjih kolesih vozila. Prioriteta pri sestavljanju raznorodnih komponent je bila predvsem zanesljivost delovanja in varnost, nato pa še medsebojna usklajenost. Stroge zahteve izpolnjevanja prvih dveh pogojev so narekovale, da se je določene komponente tudi zavrglo, kar pa je posledično zahtevalo čas pri iskanju alternative ter pri ponovnem prilagajanju," poudarja Pohlen in dodaja: "Cilj projekta je bil v prvi vrsti pri vseh udeleženih dijakih razviti širino razmišljanja skozi ustvarjalnost, usmeriti kreativnost in samostojnost pri odločitvah, osmisliti vrednotenje rezultatov svojega dela in samokritičnost, razviti sposobnost ekipnega dela ter medsebojnega povezovanja in odvisnosti. Pri vsakemu posamezniku pa njegove sposobnosti dvigniti na višji, njim še nepoznan nivo. S tehničnega vidika pa smo si seveda želeli združiti na videz nezdružljive pogone do te mere, da je končni rezultat povsem funkcionalno vozilo. V poplavi vseh idej smo želeli izstopati in narediti izdelek, izključno z znanjem in veščinami s strojniško-tehničnega področja. Združili smo vsebine različnih tehničnih vej in disciplin, od hidromehanike in hidrostatike, klasične mehanike in statike in ustvarili izdelek, ki je vsekakor presenetljiv."

Ravnatelj Srednje tehniške šole Koper Iztok Drožina opozarja na pomen sodelovanja med izobraževalnimi ustanovami in gospodarstvom: "Dijaki, ki so udeleženi pri projektih kot je naš so za gospodarstvo vir odličnega in zanesljivega, če ne že kar dokazanega in profiliranega kadra, ki predstavlja odlično kadrovsko naložbo za prihodnost. Tovrstni projekti so jasen znak, da mladih kadrov, ki zmorejo svojo drznost materializirati v nekem povsem neobremenjenem duhu in s svežimi pristopi, ne manjka. Potrebno je ovreči določena konformistična stališča ter prisluhniti generacijam, ki prihajajo s svežimi idejami in pogledi ter, kar ni nezanemarljivo, določeno neobremenjenostjo. Mlajše generacije tudi presenetljivo hitro najdejo stik med seboj, njihovo komuniciranje je krajše, manj zapleteno in tudi bolj prvinsko. Projekti izpod rok generacij, ki prihajajo, so drugačni in sveži. Za predstavnike gospodarstva pa je to seveda vsekakor dobra naložba," in dodaja: "Upam, da bodo tudi naš projekt eRocket mark 0 videli kod dobro naložbo in ga podprli. Finančna podpora bo vsekakor dobrodošla, saj imamo z njim še velike načrte, nenazadnje ga predstavljamo tudi na Mednarodnem sejmu električnih in hibridnih vozil v Münchnu, kar je za potencialne pokrovitelje zagotovo dobra priložnost."

"Pomembno se mi zdi, da imajo za takšne projekte v prvi vrsti razumevanje šole ter da jih spodbujajo tudi vladne inštitucije, namenjene izobraževanju. Takšen projekt je za dijake ogromen zalogaj in bi v osnovi zahteval finančno konstrukcijo. Projekti pa bi po dokončanju moral biti tudi ustrezno predstavljeni javnosti. Na ta način projekt ni več sam sebi namen in posledično obsojen na pozabo, ampak se ideje projekta lahko prelijejo v gospodarstvo," zaključuje Drožina.

Partner pri razvoju vozila je kamniško podjetje GEM motors, ki je v lanskem letu na razpisu Evropske komisije Hitra pot do inovacij pridobilo skoraj dva milijona evrov nepovratnih sredstev za zagon serijske proizvodnje njihovega inovativnega elektromotorja, ki predstavlja inovacijo v svetovnem merilu in s katerim ciljajo na globalni trg. Dr. Simon Mandelj, direktor podjetja GEM motors poudarja: "Smo inovativno in razvojno usmerjeno podjetje, zato smo vedno veseli inovativnih in nekonvencionalnih pobud, ki lahko vodijo v nastanek novih produktov oziroma, kot v primeru hibridnega vozila eRocket mark 0, do nastanka prototipnega vozila. Dijakom Srednje tehniške šole Koper smo zagotovili dva inovativna GEM motors elektromotorja s trajnimi magneti, ki sta vgrajena v kolo in delujeta na podlagi patentirane modularne tehnologije. Za sodelovanje smo se odločili tudi zato, ker se kot resno razvojno podjetje soočamo s pomanjkanjem dobrega in inovativnega kadra in želimo s tem projektom v mladih vzpodbuditi zanimanje za tehniko, razvoj in inovativnost. Zavedamo se, da je v treba v potencialne mlade kadre treba pričeti vlagati že zgodaj," in dodaja: "Naš električni motor, ki ga trenutno razvijamo do faze serijske proizvodnje, je prepričalo tudi indijsko podjetje Napino Auto&Electronics, s katerim smo sklenili dolgoročno razvojno pogodbo. Trenutno pa naš elektromotor testira več podjetij, med drugim tudi perujsko podjetje Ecoenergy, ki razvija električne moto taksije. Obeti za uporabo naših produktov so dobri, priložnosti za razvoj in nove ideje pa je še ogromno."

"V Evropi narašča uporaba vozil na električni pogon in tako bo v prihodnje tudi v Sloveniji. Električna mobilnost ni zgolj trenutni trend, je namreč nuja pri zagotavljanju okoljskih in energetskih smernic Evropske unije. Pri nas trenutno sicer še ne moremo govoriti o revoluciji električne mobilnosti, je pa zelo veliko iniciativ in aktivnosti na tem področju, ki bodo kmalu zahtevale že razvite rešitve. Slovenija je seveda precej majhen trg, ni pa zato zanemarljiv, priložnosti za razvoj je ogromno in mislim da smo na tem področju že naredili ogromno, še dosti dela pa nas čaka tudi v prihodnje," zaključuje Mandelj.

Deli novico:

Lili |  10 .06. 2016 ob  08: 59
Bravo!
TAko je treba usmerjat mlade - da razvijajo svoje ideje... ne pa kot v drugih srednjih šolah (v Kopru) - ko te profesorji "zabijejo" s svojimi frustracijami...
kr en |  09 .06. 2016 ob  15: 41
BRAVO!!!