PRIHAJAJO RDEČE PENTLJE: Brez okužb, smrti in diskriminacije

Slovenija

Prihodnji teden bodo spet aktualne rdeče pentlje, že desetletja sinonim osveščanja o hivu in aidsu. 1. decembra namreč tradicionalno obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu. Glavni cilj boja proti hivu ostaja Proti ničli - nič novih okužb, nič diskriminacije, nič umrlih zaradi aidsa. Število oseb, ki živijo s hivom, pa se še vedno povečuje.

To velja tudi za Slovenijo, kjer so v zadnjih 30 letih zabeležili 726 oseb s hivom, incidenca hiva pri nas pa je manj kot ena hiv pozitivna oseba na 1000 prebivalcev, so navedli na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). V zadnjem desetletju je za aidsom zbolelo 112 oseb, 23 jih je po diagnozi aidsa umrlo.

Irena Klavs z NIJZ je izpostavila, da je bilo do vključno 23. novembra letos na inštitut prijavljenih 43 novih primerov okužbe s hivom, devet novih primerov aidsa in dve smrti po diagnozi aidsa. Med 36 primeri novih diagnoz pri moških je v 25 primerih šlo za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, je še dodala.

Tveganje predstavlja tudi tetoviranje

Za omejevanje širjenja hiva je ključno testiranje in čim bolj zgoden začetek zdravljenja, poudarjajo infektologi. Zelo pomembno pa je tudi zmanjševanje tveganega vedenja v populacijah z večjim tveganjem za okužbo. Za tvegano vedenje za prenos okužbe se šteje spolni odnos brez kondoma, souporaba pribora za injiciranje drog in tetoviranje.

Med populacije z večjim tveganjem poleg moških, ki imajo spolne odnose z moškimi, spadajo tudi osebe z več spolnimi partnerji, osebe, ki nudijo spolne usluge proti plačilu in njihove stranke, osebe, ki si injicirajo droge, osebe, ki prestajajo kazen zapora, osebe, ki so imele tvegano vedenje v visokoprevalenčnih državah ter osebe s spolno prenosljivimi okužbami, kot so hepatitis B, sifilis in gonoreja.

Testiranje je v Sloveniji brezplačno

Diskriminacija in stigma ostajata med glavnimi preprekami za uspešno ozaveščanje, zgodnje odkrivanje in zdravljenje. Mnogi se namreč pozno odločijo za testiranje in je tako bolezen odkrita pozno, pri nekaterih ob že razvitem aidsu. Kot izpostavljajo na NIJZ, je tudi Slovenija skupaj z Norveško, Dansko in Ciprom med državami, kjer so praktično vsi primeri aidsa ugotovljeni pri osebah kmalu potem ali celo sočasno s pozitivnim testom na okužbo.

Če se bolezen odkrije v zgodnjih fazah in se takoj začne z zdravljenjem, to pomaga ohraniti dobro zdravje posameznika, manjše pa je tudi tveganje za nadaljnji prenos okužbe.

V Sloveniji je testiranje na okužbo s hivom brezplačno, vsakdo ga lahko opravi tudi pri osebnem zdravniku, na ljubljanski infekcijski kliniki pa je na voljo še anonimno testiranje,

Deli novico: