PREPIR SREDI KOPRA: Gledam, (ne) vidim (VIDEO)

Koper

Po obširnem odzivu javnosti na lanski eksperiment, so se na Študentski organizaciji Univerze na Primorskem (ŠOUP) in Primorskem svetovalnem središču (PRIMSS) lotili nove družbene pereče problematike, pojavnosti in odzivnosti na nasilje.

ŠOUP in PRIMSS izvajata programe in dejavnost izobraževanja, usposabljanja in svetovanja za študente in širšo javnost, področja delovanja pa zajema tudi organizacijo dogodkov, ki osveščajo posameznike o najrazličnejših družbenih temah, ki so pogosto tabuizirane.

Namen tokratnega eksperimenta, ki se izvaja v okviru obeležitve mednarodnega dneva boja proti nasilju nad ženskami, je ozaveščanje javnosti o pomembnosti preprečevanja nasilja v naši lokalni skupnosti in širši družbi. “Z izvedbo terenskega socialnega eksperimenta, ki je letos ponovno potekal v Kopru, smo preverjali odzive mimoidočih na improvizacijo nasilja v javnosti in stopnjo tolerance do prikazanega nasilja, tako nad žensko kot nad moškim,” je pojasnila Kristina Taja Grünfeld, sekretarka resorja za socialo in študentsko problematiko ŠOUP.

Eksperiment so izvedli s pomočjo igralca in igralke, ki sta v javnosti uprizorila stopnjujoče se nasilje, enkrat moškega nad žensko ter obratno. Dogajanje so snemali in potrpežljivo čakali na odziv mimoidočih. "Po lanskem eksperimentu smo imeli določena pričakovanja in hipoteze o možnih odzivih ljudi, kar se je tekom projekta tudi izkazalo za resnično," je dodala Nikolina Jeretič.

In, kako so se odzvali mimoidoči? Do katere stopnje nasilja so ljudje tolerantni? Ali ljudje delamo razlike na podlagi družbenega pripisovanja različnih socialnih vlog moškim in ženskam?

Odgovore na ta vprašanja lahko skupaj z organizatorji poiščete na premiernem predvajanju socialnega eksperimenta in okrogli mizi »Gledam, (ne) vidim«, ki se bo odvil v sredo, 22. novembra, ob 17. uri v Študentskem centru Univerze na Primorskem na Čevljarski ulici 27 v Kopru. Člani DNOBM bodo ob zaključku dogodka na kratko prikazali nekaj prijemov samoobrambe.

Dogodek bo vodil psiholog in vodja eksperimenta Matic Munc, njihovi gostje pa bodo tudi filozof dr. Ernest Ženko, redni profesor na Univerzi na Primorskem, dr. Jasna Podreka, predstavnica Društva SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja, in Aleksandar Pašić, predstavnik DNOBM (Association of Advanced Defense & Fighting Methods).

“Ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju se enkrat letno spomnimo na vse pojavne oblike nasilja, ki jih opažamo v svoji okolici. Takrat glasno in obširneje opozarjamo, čeprav vsi vemo, da bi morali to početi ves čas, neprestano. Tolerance do nasilja res ne bi smelo biti, če želimo živeti v spoštljivi družbi,” je za zaključek poudaril Munc.

Deli novico: