PREJEMNICA PIRANSKEGA ZLATEGA GRBA: Najpomembnejše stvari v življenju so tri

Piran

Piranska občina bo priznanje zlati grb za leto 2017 podelila Nataliji Planinc, soustanoviteljici in prvi predsednici društva Anbot. Prislužila si ga je z dolgoletnim uspešnim delovanje na področju vseživljenjskega učenja odraslih in ohranjanja kulturne dediščine ter številnimi izjemnimi rezultati. Planinčeva je bila v preteklosti predlagana za občinsko nagrajenko že trikrat.

Kot pravi Natalija Planinc, jemlje priznanje občine v zelo širokem smislu, saj gre za dosežek, ki ne bi bil uresničljiv brez ljudi, ki jih je zbrala okrog sebe. "Vsekakor najprej družina, ki ne da te podpira, ampak je pomembno, da te ne ovira. Kot drugo se mi zdi zelo pomembno, da sem uspela zbrati ljudi, ki so pozitivni, ki se radi vseživljenjsko učijo. Med seboj ne tekmujemo, ampak sodelujemo, ker ima vsakdo kvalitete, ki jih lahko podeli z drugimi. Imam neizmerno srečo, da mi je bilo to omogočeno," pojasnjuje Planinčeva.

Včasih jo kar malce zmoti, pravi, ko ji ljudje rečejo, da po upokojitvi dela več kot je delala prej, ko je bila v službi v vrtcu. "Ne morem sama delati, za to mora biti ekipa zrelih in odgovornih ljudi. Ljudje se v študijskih krožkih naučijo sodelovanja in medsebojne pomoči," je prepričana Planinčeva.

Priložnost za raziskovanje in učenje

Vsak projekt, ki jih imajo, ji je po svoje pri srcu, a v najlepšem spominu ji ostajajo dnevi evropske kulturne dediščine leta 2005, saj je šlo za dogodek, s katerimi so postali prepoznavni po vsej Sloveniji, vanj pa je bilo vključenih več kot 60 različnih akterjev. "Dnevni evropske kulturne dediščine imajo vsako leto novo temo, letos je to voda. To je priložnost, da organiziramo krožke, da se o tej temi učimo. Raziskovali smo, kje so vodnjaki, raziskovali smo skeče, pesmice, igre. Nabrali smo veliko gradiva in se o vodi v najširšem pomenu ogromno naučili."

V soboto, 30. septembra, ob 18.30 uri tako društvo Anbot vabi v Križni hodnik Minoritskega samostana, kjer bo mogoče ob vodnjaku skupaj z učenci OŠ Cirila Kosmača Piran in Ljobo Jenče, ohranjevalko ljudskega spomina, prisluhniti nesnovni kulturni dediščini, ki bo z igro, plesom, glasbo, pripovedjo, običaji, skeči spregovorila in obujala zgodovinski spomin, posvečen vodi kot viru življenja, morju kot oknu v širni svet.

"Moj življenjski slogan je delati najprej za sebe: hoditi, plavati, kolesariti, obiskovati kulturne prireditve, biti s prijatelji, potovati. Drugič, pomagati svoji družini, otrokom in starim staršem, vendar ne vsiljivo, sami morajo izraziti željo in potrebo. Tretjič, prostovoljstvo, pomagati drugim. Težko je biti skromen, če si dober," razkriva Planinčeva.

Restavratorstvo

Projektov za prihodnost piranskemu društvu Anbot ne manjka. Prvi dogodek bo tako že v soboto, 30. septembra. V soboto bo društvo prejelo tudi priznanje v okviru svetovnega dneva turizma na portoroškem  letališču za prispevek k razvoju turizma. Osnovna dejavnost društva so študijski krožki, še posebej restavratorstvo. Vsako leto obnovijo kakšen muzejski eksponat in pripravijo razstavo za muzejsko poletno noč.

Spomladi so restavrirali eno od obeh ogledal s stopnišča v gledališču Tartini. Vsako leto naredijo nekaj koristnega za mesto, vse v okviru krožkov in vseživljenjskega učenja.

Deli novico:

Nagrada |  29 .09. 2017 ob  07: 05
Gre v prave roke. To so ti mali ljudje, ki za kraj delajo veliko. Predvsem zna povezati ljudi...brez nje kot organizatorke in njenih somišljenikov bi bil Piran mesto brez duše. Še na mnoga leta spoštovana Natalija
Eho |  29 .09. 2017 ob  00: 14
Carica.
Ona? |  28 .09. 2017 ob  19: 28
JE LEGENDA!! Zasluženo!!
Xxxx |  28 .09. 2017 ob  19: 07
Bonekamp na biciklu!
faca |  28 .09. 2017 ob  15: 18
bravo...
Lepo |  28 .09. 2017 ob  15: 18
Bravo, pridna! :)