PREISKAVA V BANKAH ŠE POTEKA: Kdo je profitiral?

Vse štiri hišne preiskave, ki jih je zjutraj zaradi preiskave sanacije bank iz leta 2013 začel Nacionalni preiskovalni urad (NPU), še vedno potekajo, je v izjavi medijem pojasnil tiskovni predstavnik policije Drago Menegalija. Današnje preiskave po njegovih besedah potekajo zaradi suma pridobitve premoženjske koristi največji slovenski banki.

"Preiskovalci so se za ta primer odločili na podlagi prijav in dejstva, da je pri njem prišlo do pridobitve protipravne premoženjske koristi največji slovenski banki," je na vprašanje, zakaj potekajo preiskave zaradi v NLB, in ne tudi v NKBM, odgovoril Menegalija.

Preiskovalci štiri uradne osebe sumijo, da so zlorabile svoj položaj pri vodenju ugotavljanja negativnega kapitala v eni od bank. V Banki Slovenije so danes že potrdili, da zoper nekatere njihove zaposlene poteka preiskovalno dejanje v predkazenskem postopku. Da je pri njih potekala preiskava, vendar pa zaposleni in banka niso osumljeni, so potrdili tudi v NLB, prav tako tudi v revzijski hiši Deloitte, medtem ko po neuradnih informacijah preiskava poteka tudi v revizijski hiši Ernst & Young.

Štiri osumljene osebe - neuradno gre po poročanju medijev za guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca, viceguvernerko Mejro Festić, nekdanjo viceguvernerko Stanislavo Zadravec Caprirolo in Tomaža Čemažarja, ki je vodil projekt - so po ugotovitvah policije izrekli izredni ukrep prenehanja obveznosti banke, zaradi česar je banka dobila veliko premoženjsko korist v višini 257 milijonov evrov, ker so ji prenehale obveznosti do lastnikov podrejenega dolga. Za 257 milijonov evrov podrejenih obveznosti je bilo sicer v okviru bančne sanacije izbrisanih v NLB.

Na vprašanje, zakaj preiskave dve leti in pol po teh dogodkih, je Menegalija odgovoril, da se je predkazenski postopek začel konec leta 2014 na podlagi več prejetih prijav, ves ta čas pa so preiskovalci zbirali obvestila in utemeljevali sum, da so lahko pridobili odredbo sodišča za hišne preiskave.

V nadaljevanju bodo preiskovalci na podlagi zaseženih listin vodili preiskavo do faze, ko bodo skušali povsem utemeljiti in potrditi sum kaznivih dejanj. "Iz izkušenj lahko rečemo, da tudi po toliko časa dobimo na hišnih preiskavah dokaze v povezavi s konkretnimi kaznivimi dejanji," je dodal Menegalija.

V zvezi z današnjimi preiskavami se je oglasila tudi nekdanja premierka Alenka Bratušek, saj je sanacija bank potekala v njenem mandatu. Poudarila je, da so takrat na mizo prejeli podatke Banke Slovenije, ki je za zagotovitev stanja v bankah najela revizorske hiše. Kot je Bratuškova dejala za STA, nima razloga, da ne bi zaupala podatkom uradnih institucij.

Če pa se bo izkazalo, da je šlo v tem primeru za nepravilnosti, je prepričana, da guverner Jazbec ve, kaj mora storiti. S tem je Bratuškova odgovorila na vprašanje, ali bi moral Jazbec v primeru potrjenih nepravilnosti ali že zdaj zapustiti položaj.

"Naj policisti in kriminalisti korektno opravijo svoje delo in ugotovijo morebitne napake ter nepravilnosti, za katere morajo tisti, ki so jih zagrešili, vedno odgovarjati," je dejala.

Deli novico:

muffa |  07 .07. 2016 ob  08: 31
bančni jazbec pa tožibaba pri draghiju. banke se itak ne sme preiskovati, ker so vrhovni gospodar sveta!!!!!
ne se preveč luštat- |  06 .07. 2016 ob  19: 31
slovenski kriminalisti so nesposobni.