Slikovita istrska vasica Padna

September je tisti mesec, ko se brezskrbni poletni čas konča, hkrati pa so topli dnevi kot nalašč za potepanje. Slovenska Istra ponuja veliko možnosti za obisk zanimivih krajev, med katerimi smo tokrat izbrali Padno.

Padna je slikovita vas v z zaledju Pirana, ki je ohranila značilno podobo tipične, strnjeno pozidane istrske vasi, kar jo uvršča med kulturne spomenike prve stopnje. Meri le 2 kvadratna kilometra, po zadnjem popisu prebivalstva pa v njej živi 156 ljudi.

Ob vstopu v vas nas pričaka skrbno obnovljena kamnita zgradba, v katerem se nahaja Turistično-informativni center. Desno od nje je Kulturni dom, ob katerem so igrala za otroke, nekoliko naprej pa agro-turistični kompleks Istranova s torklo (oljarno), istrsko kuhinjo, lepo razgledno teraso in sobami za prenočitev.

Česa ne smemo zamuditi:


Cerkev sv. Blaža

Je edina slovenska cerkev, posvečena sv. Blažu, katerega čaščenje je bilo zelo priljubljeno in razširjeno zlasti v obmorskih krajih. Barokizirana cerkev z zgodnjegotskimi elementi iz 13. stoletja je enoladijska, s kvadratnim prezbiterijem, kjer stoji marmorni oltar z lesenim kipom sv. Blaža. Prej je na tem mestu stala slika, olje na platnu neznanega avtorja s konca 17. ali začetka 18. stoletja, ki je restavrirana in sedaj visi na desni steni cerkve. Največja zanimivost cerkve je lepo izklesana marmorna plošča s pleteno ornamentiko z začetka 9. stoletja, ki se nahaja pod kropilnikom.

Ob cerkvi stoji 26,5 metrov visok kamnit zvonik, ki so ga Padenci zgradili leta 1885. Ljudsko izročilo pravi, da so ga prebivalci zgradili »z blitvo«, saj so večji del denarja, ki so ga vaščani sami prispevali, dobili s prodajo zelenjave, predvsem blitve.

Vaško pokopališče s cerkvico sv. Sabe

Leži dober kilometer vzhodno od vasi, kjer je nekoč stala stara Padna. Vaščani mu pravijo tudi Sveti Saba, po pokopališki cerkvici, ki je posvečena temu svetniku. Ob njej so pokopani trije duhovniki, ki so službovali v Padni, pa tudi brat Božidarja Jakca.

Stara hiša

Padna je ohranila tipične elemente istrske arhitekture: na griču strnjeno pozidane hiše, pokrite s korci, dimniki, portoni, jerte oziroma kamnite preklade na oknih in vratih, ozke ulice in vaški trg. V tako imenovani "stari hiši" (Padna 27) pa najdemo celo ohranjeno odprto ognjišče.

Galerija Božidar Jakac

V Padni sta sedem let živela starša znanega slovenskega slikarja in grafika Božidarja Jakca, ki pa sta se po neuspehu družinske mizarske obrti preselila na Dolenjsko. Božidar je pogosto obiskoval Istro in Padno, zato so vaščani adaptirali poslopje ob cerkvi sv. Blaža, kjer je nekoč bil sedež vaške skupnosti, in v njem uredili stalno zbirko Jakčevih risb in grafik. Žal je slikar eno leto pred odprtjem galerije umrl. V njej je poleg njegovih del ohranjen tudi stol, na katerem je sedel, ko je slikal, in nekaj predmetov z Jakčeve domačije. V galerijo nas vabijo verzi pesnika Toneta Pavčka, vklesani na marmorni plošči: "Ta svet mu dal je barve, luč in sence, da je proslavil sebe in Slovence".

Kamnita koča

Ob cesti pri vinogradih na koncu vasi najdemo kamnito kočo, ki so jo uporabljali kmetje, ko so svojo zemljo obdelovali ročno in z voli. Delali so cele dneve, v dolgih poletnih dneh so na njivah tudi kosili in počivali. V primeru neviht so se zatekli v kamnite koče, ki so si jih v ta namen zgradili ob njivah.

Do Padne najlažje pridemo iz Portoroža mimo Sečovelj in Dragonje. Ta prijetna vasica je idealen kraj za pohodnike, kolesarje ter miru željne ljubitelje neokrnjene narave. Poseben čar ji dajejo tudi prijazni domačini, med katerimi je vsekakor tudi Alberto Pucer, ki nas je prijazno sprejel, predstavil kulturne in naravne znamenitosti kraja in nam dal na razpolago gradivo, s pomočjo katerega je nastal tudi pričujoči zapis. Prisrčna hvala.

Deli novico: