Praznovalo bo več kot 660.000 mam

Letošnji materinski dan, ki ga bomo obeležili v ponedeljek, bo po podatkih statističnega urada praznik za okoli 663.000 mam v Sloveniji. Več kot polovica jih je rodila dva otroka, vsaka četrta mati v Sloveniji pa živi v družini, v kateri je vsaj en otrok mlajši od 15 let.

Statistični urad sicer navaja podatke iz leta 2011, ko je bilo v Sloveniji 1. januarja 663.127 mam, od tega je 52 odstotkov mam rodilo po dva otroka, 15 odstotkov jih je rodilo po tri otroke, šest odstotkov pa po štiri ali več otrok.

Mame v Sloveniji so bile v začetku leta 2011 v povprečju stare 54,8 leta. Zelo mladih mam je bilo razmeroma malo - samo pet odstotkov je bilo mlajših od 30 let, so navedli na statističnem uradu.

Materinskemu dnevu posvečajo pozornost tudi v vrtcih in šolah

Kot izpostavljajo, se je praznovanje materinskega dneva v Sloveniji uveljavilo šele po osamosvojitvi. Temu prazniku pa posvečajo pozornost tudi v vrtcih in osnovnih šolah, saj kar 180.000 mater živi v družini, v kateri je vsaj en otrok mlajši od 15 let, torej obiskuje vrtec ali osnovno šolo.

V družinah, v katerih so bili vsi otroci mlajši od 15 let, je živelo 139.000 mater. Med temi je bilo 58.000 takih, katerih otroci so bili vsi mlajši od šest let. Za dve tretjini teh mater je bil to edini otrok.

Štiri mame od petih, ki živijo v družini, v kateri je vsaj en otrok mlajši od 15 let, so zaposlene, še kažejo podatki statističnega urada. Ob tem navajajo še podatke Eurostata o tem, da je bila Slovenija v letu 2011 na petem mestu med državami EU po zaposlenosti mater, ki živijo v družini z enim otrokom za Dansko, Avstrijo, Finsko in Švedsko. Takih mam je namreč po teh podatkih 78 odstotkov, tudi registrski popis prebivalstva iz leta 2011 kaže podobno številko - 80 odstotkov.

Ob tem na statističnem uradu še izpostavljajo, da mame z visoko izobrazbo lažje vstopajo na trg dela in dobijo zaposlitev kot tiste z največ srednješolsko izobrazbo.

Otroci več kot tretjine mater v letu 2011 niso več živeli skupaj z materami, ker so se že odselili ali so umrli. Skoraj vse te matere so bile starejše od 50 let. Med temi je vsaka druga mama še vedno živela z možem v zakonski zvezi, vsaka tretja je bila ovdovela, vsaka četrta pa razvezana. Tri četrtine teh mater je bilo upokojenih, vsaka sedma pa je bila še delovno aktivna.

Mame vedno bolj izobražene

Matere, ki so rodile pred petdesetimi leti (leta 1963), so skupaj rodile skoraj 30.000 otrok, večinoma so imele osnovnošolsko izobrazbo, polovica jih ni imela lastnih dohodkov. Tiste, ki so tega leta prvič postale matere, so bile stare v povprečju 24,4 leta.

Dve desetletji in pol pozneje, leta 1988, so bile mame ob rojstvu prvega otroka leto dni mlajše. Tistega leta se je nazadnje rodilo več kot 25.000 otrok. Mati vsakega petega novorojenčka ni bila poročena. Se je pa v tem obdobju močno izboljšala njihova izobrazbena sestava: 82 odstotkov žensk, ki so rodile tistega leta, je imelo srednješolsko, 16 odstotkov pa višje- ali visokošolsko izobrazbo, so zabeležili na statističnem uradu.

V letu 2011 so bile ženske, ki so prvič postale matere, za 5,3 leta starejše kot pred 25 leti, torej so bile stare v povprečju 28,8 leta. Med materami v tem času je bilo že več kot 40 odstotkov takih, ki so pridobile višje- ali visokošolsko izobrazbo; samo osnovnošolsko izobrazbo je imela le še vsaka dvanajsta.

Sorodne vsebine:

Danes obeležujemo svetovni dan sreče

Bulič (ni) preveč papeški od papeža?

V Sloveniji lani poslali 1,8 milijarde sporočil SMS

Deli novico: