Bulič (ni) preveč papeški od papeža?

Scena

Na lestvico 100 največkrat predvajanih skladb v letu 2012 na radijskih postajah Zavoda IPF se je kot najvišje uvrščena slovenska skladba na sedmo mesto uvrstila Naj sije v očeh skupine Muff. Glasbeni urednik na Radiu Slovenija Dragan Bulič dvomi v merodajnost tovrstnih meritev. Omenjene pesmi ni lani niti enkrat uvrstil v glasbeni program.

Razlog je, kot je povedal za STA, preprost, saj je pesem skupine Muff povezana z reklamo. Buliča osebno pesem povezava z reklamo moti. Podoben primer je s Tino Maze, pravi Bulič. Ob tem poudarja, da ne meri na kakovost pesmi in izvedbo, vendar pa je to, da se videospot, ki je očitna reklama za čokolado in smuči, pojavi na televiziji, skregano z vsako logiko. "Morda sem res preveč papeški od papeža," je dodal.

V merodajnost omenjene lestvice dvomi, ker se, kot pravi, rezultate lahko priredi. Lestvico Zavoda IPF primerja z javnomnenjskimi anketami ob volitvah ali glede gledanosti televizijskih programov. Sicer pa je bila, kot kaže lestvica 100 največkrat predvajanih skladb v letu 2012 na radijskih postajah, ki jo je pripravil Zavod IPF, lani najbolj predvajana skladba "Somebody That I Used to Know", ki sta jo posnela Gotye in Kimbra.

Na drugo mesto lestvice se je uvrstila pesem "Drive By" (Train) in na tretje "Stronger" (Kelly Clarkson). Na četrtem mestu je skladba "Ai se eu te pego" (Michel Telo), na petem "We Are Young" (Fun ft. Janelle Monae), ne šestem "Call Me Maybe" (Carly Rae Jepsen), na sedmem že omenjena skladba skupine Muff, na osmem "Euphoria" (Loreen), na devetem "Count On Me" (Bruno Mars) in na desetem "Someone Like You" (Adele).

Glede na sprejete kvote, koliko odstotkov mora biti v rednem sporedu slovenske glasbe, bi bilo po Buličevih besedah sicer pričakovati, da se bo med prvo deseterico uvrstila kakšna slovenska pesem več. Nabor pesmi, ki so se uvrstile med prvo deseterico, pa ga je pravzaprav presenetil glede na to, kako popularni so trenutno techno, rap in hip-hop.

V raziskavo zavoda PIF je bilo zajetih 51 radijskih postaj in analiziranih 193.722 izvedb. Med stoterico največkrat predvajanih je bilo 38 slovenskih skladb. Razmerje med slovensko in tujo glasbo tako ostaja 60 proti 40 v korist tujih izvajalcev. To razmerje ostaja skoraj nespremenjeno že vsa tri leta, je mogoče prebrati na spletni strani zavoda IPF.

Bulič bi si na slovenskih radijskih postajah želel več domače glasbe. "Slovenci imamo veliko glasbenih izvajalcev in smo v tem najbrž svetovni rekorderji glede na število prebivalcev," je dejal.

Radio Slovenija 1 je po oceni Zavoda IPF ena od radijskih postaj z najpestrejšo ponudbo glasbenih žanrov. "Pri nas ima vsak dan svojega urednika, ki skrbi za glasbo," je dejal Bulič in dodal, da se seveda ločijo po pristopih in profilih. Sam dela ob četrtkih in takrat je mogoče slišati več starejših izvajalcev. "Ker vem, kdo nas posluša, glede na ankete so naši poslušalci stari med 40 in 80 let, ne morem vrteti glasbe Iron Maiden ali Jimija Hendrixa. To lahko vrtim v svoji oddaji ob torkih zvečer. V rednem sporedu pa se bolj držim tega, da poskušam poslušalcu ustreči, da uživa, da glasba ni moteča," je povedal.

Na mnogih komercialnih postajah zaradi varčevanja nimajo glasbenih urednikov, temveč računalnike. Zato se lahko, ob omejenem izboru, skladbe v enem tednu v istem času ponovijo večkrat. Na nacionalnem radiu je baza ogromna, največja v Sloveniji, poleg tega je v njej veliko raritet, ki jih nima nihče drug, je pojasnil Bulič.

Kako pa je na Obali?

Ob koncu preteklega leta smo sicer na Regionalu objavili lestvico najbolj poslušanih skladb Radia Capris (lestvico si lahko ogledate s klikom na tole povezavo: Lestvica) in najbolj poslušanih slovenskih skladb na Radiu Koper (lestvico si lahko ogledate s klikom tole besedo: Lestvica).

Sorodne vsebine:

"Rodilo se je nekaj, kar je zelo prav"

Lean Klemenc in glasba Istre

FOTO in VIDEO: Neponovljiv poklon glasbeni legendi

Deli novico: