Podporo se pridobiva z argumenti in dialogom, ne s trgovanjem

Predsednik DL Gregor Virant, ki podpira nekatere predloge SDS, je kritičen do načina pridobivanja podpore zanje. Ta se pridobiva z argumenti in dialogom, ne pa s trgovanjem, meni. Kot pravi, so predčasne volitve vedno ena od možnosti, vendar se mu ne zdi spodobno trgovanje na način "podprite naše rešitve, v zameno pa dobite predčasne volitve".

Virant je, kot je dejal v izjavi za medije, prepričan, da so vsi predlogi za spremembe v političnem sistemu neka reakcija na proteste, vendar ne ve, če prava. "Zlasti trgovanje oziroma celo izsiljevanje kaže na to, da SDS ni čisto dobro dojela sporočila nedeljskih volitev in demonstracij - torej da se v politiki ne trguje, ampak da ljudje pričakujejo od nas sodelovanje," je bil jasen Virant, sicer tudi predsednik DZ.

DL ostaja na svojih principih

Na vprašanje, ali sporočilo, da je koalicija odprta v obe smeri, pritisk na stranke, ki se včasih zdijo malo manj trden del koalicije, je odgovoril, da morda tudi. Vendar pravi, da se DL na to ne ozira in bo šla še naprej po svoji poti ter ne bo "niti za milimeter" odstopila od svojih principov. "Na nobeno izsiljevanje ne bomo pristali," je dejal Virant.

Na vprašanje, ali to "trgovanje" vnaša nemir v koalicijo, je odgovoril, da v DL ni nobenega nemira. Kot pravi, se držijo svoje smeri in se dobro počutijo. Tako "visoko leteče parole", kot je druga republika, pa Virantu, kot je dejal, ne pomenijo nič. "Druga republika - kaj pa je to? Mi imamo eno republiko in to moramo spraviti v red," je prepričan.

Za nekatere predloge ni potrebne večine

V odzivu na predloge SDS za reformo političnega sistema je Virant spomnil, da so mnogi predlogi znani, pri nekaterih pa je jasno, da dvotretjinska večina ne obstaja. V DL so sicer svoje ključne predloge predstavili v torek, podpirajo tudi mnoge predloge SDS, med drugim ukinitev državnega sveta in uvedbo poskusnega mandata za sodnike. Nesprejemljiv pa je zanje predlog SDS o reelekciji sodnikov za obstoječe sodnike. To je po Virantovem mnenju nevredno demokratične države in "tega ne smemo narediti".

V DL predlagajo tudi spremembo volilnega sistema in uvedbo preferenčnega glasu. Prav tako podpirajo predlog SDS za omejitev županovanja posameznika na dva županska mandata, glede možnosti odpoklica župana pa predlagajo spremembo zakona o lokalnih volitvah, po kateri bi lahko najmanj 15 odstotkov volilnih upravičencev v občini zahtevalo glasovanje o odpoklicu župana.

Več iz rubrike Politika:

Veber: Janša zgolj preusmerja pozornost

Janša meni, da bo Kangler v prihodnjih dneh sprejel razumno odločitev

Pokojninska reforma soglasno sprejeta

Deli novico: