Veber: Janša zgolj preusmerja pozornost

Vodja poslanske skupine SD Janko Veber meni, da premier Janez Janša s predlogi reforme političnega sistema preusmerja pozornost, nezadovoljstvo ljudi pa želi izkoristiti za spremembe po svojih željah. To, da se premier želi ukvarjati s političnim sistemom, namesto da bi se ukvarjal z gospodarstvom, je nesprejemljivo in nedopustno, pravi Veber.

"To je samo preusmerjanje pozornosti"

Veber je nad predlogi Janše negativno presenečen, saj je prepričan, da ljudje danes potrebujejo stabilen gospodarski razvoj, nova delovna mesta, vlaganje v znanost in raziskave, ohranjanje javnega šolstva in ustreznega otroškega varstva. "To je očitno postranski problem za predsednika vlade, kljub temu da je iz vseh statističnih podatkov zelo jasno razvidno, da bruto domači proizvod v Sloveniji drastično pada, da se zmanjšuje izvoz in da bomo zaradi tega imeli v prihodnosti zelo resne težave," je  dejal Veber.

Ob tem je poudaril, da se tako preusmerja pozornost, saj se denimo "agencija za upravljanje kapitalskih naložb, ki upravlja s skoraj devetimi milijardami premoženja, nahaja v povsem neoperativnem stanju, ker nima vodstva in ta hip ni mogoče izvajati glasovalnih pravic države".

Možnost zamenjave bi pripeljala do blokade občin

Zahteva ljudi, ki se v teh dneh zbirajo na shodih, je po Vebrovem mnenju zelo jasna - želijo si stabilen razvoj gospodarstva in stabilno socialno varnost.

Glede predloga o možnosti odpoklica župana pravi, da se na shodih izraža predvsem nezaupanje do tistih županov, ki očitno presegajo svoja pooblastila, kar je treba rešiti. "Ne moremo pa govoriti o tem, da so kar vsi župani v Sloveniji takšni in da jih je potrebno vedno znova zamenjevati. Lahko si predstavljate, kaj bi pomenilo, če bi ob vsaki izvolitvi ob nekem nezadovoljstvu prihajalo do predlogov, da se župani zamenjajo - občine bi bile popolnoma blokirane," je prepričan.

Podobno meni glede možnosti odpoklica poslanca, saj volitve vedno znova pokažejo zelo tesen izid med levico in desnico in bi lahko nekdo z zamenjavo enega, dveh ali treh poslancev prevzel oblast. "Tukaj je treba biti zelo previden, da se ne bo pravna varnost v Sloveniji poslabšala," opozarja.

Najprej ukrepi, nato predčasne volitve

Glede predloga SDS za širitev koalicije poudarja, da potrebujemo drugačen odnos do državne lastnine in umik politike iz gospodarstva. Premier pa po njegovih besedah temu očitno ni pripravljen prisluhniti, zato se je težko opredeliti za sodelovanje "z nekom, ki pa po drugi strani pravzaprav uničuje gospodarstvo".

O možnosti predčasnih volitev pa pravi, da smo eno leto po predčasnih volitvah in da je drastično padel bruto domači proizvod, število brezposelnih pa se povečuje. Tako je po njegovem mnenju treba najprej sprejeti ukrepe za povečevanje gospodarske rasti in potem razmišljati o tem, ali bomo "izvajali volilne preobrate ali ne". "Če ne uspe dvig gospodarske rasti, bo nezadovoljstvo tako in tako tako visoko, da bo vlada po mojem mnenju odstopila," meni Veber, ki pa si želi, da bi prišlo do gospodarske rasti in stabilizacije razmer.

Več iz rubrike Politika:

Janša opoziciji za deblokado države ponuja tudi predčasne volitve

Šušteršič: Referendumi peljejo Slovenijo "pod prisilno upravo"

Pokojninska reforma soglasno sprejeta

Deli novico: