PLAČE PREDSEDNIKOV ZBORNIC: Odvetniška in notarska brez plače. Zdravniška?

Slovenija

Več znanih zdravnikov je kritičnih do pranja umazanega perila v javnosti glede plače nove predsednice zbornice Zdenke Čebašek-Travnik. Kot pravijo, je to slabo za ugled zbornice in zdravništva, poleg tega jih skrbi, kako bo nova predsednica s svojo ekipo uspela delovati v prihodnje, če je do razkola prišlo že pri takšni temi, kot je plača. V nekaterih drugih zbornicah, ki imajo prav tako podeljena javna pooblastila, predsedniki funkcijo opravljajo častno in za svoje delo pri zbornici ne prejemajo plače. Tako imajo denimo urejeno na notarski in odvetniški zbornici.

Nekdanji predsednik zbornice Andrej Možina je za STA opozoril, da je določanje plače predsedniku zbornice "izrazito v domeni predsednika skupščine in skupščinskega sveta, ne pa v domeni predsednika zbornice".

Ob tem se ni obregnil v višino plače, kot jo predlaga nova predsednica zbornice, saj poudarja, da je mesto predsednika zbornice zahtevna in odgovorna funkcija, temu primerno mora tudi slediti nagrada. A, kaj je primerna nagrada, morajo zavzeti stališče poslanci skupščine zbornice, je dodal. Njegova plača je sicer znašala 6400 evrov bruto, 20 odstotkom plače se je odpovedal do določitve novega sistema za nagrajevanje funkcionarjev.

Po njegovem mnenju takšen začetek vodenja zbornice, ko so zaradi nestrinjanja z višino plače iz izvršilnega odbora odstopili trije najtesnejši sodelavci Čebašek-Travnikove, ni dobra popotnica.

Tudi po oceni kirurga, ki je bil tudi v Možinovi ekipi, Valentina Sojarja je takšen začetek vodenja zbornice "malo nenavaden" in "ne vliva ravno hudega optimizma v nadaljnje delo". Opozoril je, da je določanje plače predsednika notranja stvar zbornice in bi se tako morala tudi reševati.

Tudi Sojar ne problematizira samega zneska zahtevane plače, saj predsedniška funkcija ni enaka temu, kar dela nekdo, ki je zaposlen. Je pa po njegovem mnenju nenavadno, da se na tem lomijo kopja ekipe nove predsednice. Kot je dejal za STA, to sproža nelagodje med vsemi člani zbornice.

Vodja travmatološke urgence v Ljubljani Anže Kristan opozarja, da je zbornica za zdravnike zelo pomembna stanovska organizacija, so pa mnogi že nekaj mandatov nezadovoljni z delovanjem te organizacije. Čeprav se bo vprašanje plače po njegovem mnenju verjetno uredilo, pa ga bolj skrbi "čistka", ki jo izvaja nova predsednica. V odbore zbornice namreč nova predsednica nastavlja nove ljudi, kar je sicer v njeni pristojnosti, a ti ljudje bodo začeli popolnoma na novo delovati v organih, kar zahteva veliko časa, porušena je kontinuiteta delovanja. Po njegovih navedbah so namreč v času, ko je vodil odbor za specializacije pri zbornici naredili veliko korakov naprej in so tudi zelo blizu prišli z ministrstvom, da bi se ti ukrepi dejansko uresničili.

Glede odstopov treh ožjih sodelavcev Čebašek-Travnikove pa Kristan pravi, da si je predsednica sama izbirala sodelavce, tako da sklepa, da je bilo med njimi zaupanje. "Očitno pa je šlo zelo hitro nekaj zelo narobe. To, da v enem tednu začnejo odstopati sodelavci, je alarm. To vendarle niso naivni in neizkušeni ljudje," je dejal za STA. Po njegovem mnenju niti ne gre toliko za vprašanje višine plače, kot pa način vodenja in delovanja.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin pa dogajanja na zbornici ne komentira, saj naj zbornica ta problem sama reši. Je pa dejstvo, da Fides na volitvah za predsednika zbornice ni podprl Čebašek-Travnikove. "Očitno smo dobro zadeli," je še dejal za STA.

Kako je v drugih zbornicah?

Predsednica Notarske zbornice Slovenije Sonja Kralj ni redno zaposlena na zbornici in ne prejema plače, saj je aktivna notarka v Slovenj Gradcu in dodatno opravlja svojo funkcijo v zbornici, so za STA pojasnili na notarski zbornici. Je pa predsednica kot tudi podpredsednik in člani drugih organov zbornice upravičena do povračila potnih in drugih stroškov v zvezi z opravljanjem nalog.

Tudi predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Roman Završek za svoje delo pri zbornici ne prejema plače, saj je to delo častno, so za STA navedli na omenjeni zbornici.

V Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije imajo predsednico Moniko Ažman, ki ni zaposlena nikjer drugje ter opravlja zgolj to funkcijo. Njena plača pa je "primerljiva s plačo pomočnice direktorja za področje zdravstvene nege oziroma glavne medicinske sestre v večjem zdravstvenem zavodu", so navedli na zbornici za STA, a točnega zneska niso želeli razkriti. Ob tem so dodali, da bonitet, razen kritja stroškov, nima, niti nima službenega telefona nima.

Brezplačno opravlja funkcijo tudi predsednik Gospodarske zbornice

Podobno so preverjali na Financah. Po njihovih informacijah predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub, ki je tudi zasebni lekarnar v Račah pri Mariboru, na zbornici dela neprofesionalno, po podjemni pogodbi. Njegovo plačilo pa znaša 4651 evrov bruto na mesec, dodatno se mu obračunavajo potni stroški. Koliko jih dobi, pa na zbornici po poročanju omenjenega časnika niso razkrili.

Na Gospodarski zbornici Slovenije po poročanju Financ pravijo, da predsednik zbornice Marjan Mačkošek svojo funkcijo opravlja neprofesionalno in zanjo ne dobi nikakršnega plačila. Podatkov o morebitnih bonitetah, dodatkih in drugih stroških pa jim niso posredovali.

Članstvo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je prostovoljno, predsednik zbornice Branko Meh pa po pisanju Financ dobiva za svoje delo 2600 evrov bruto mesečno, dodatno še potne stroške.

Zbornica stečajnih upraviteljev ne izplačuje niti plače niti dodatkov ali bonitet

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije ima obvezno članstvo pravnih oseb, lastnic kmetijskih zemljišč in gozdov, ter tudi fizičnih oseb s katastrskim dohodkom nad 106,88 evra za leto 2016. Podatke za dva vodilna, Cvetka Zupančiča in Branka Ravnika, so razkrili, 4391 in 4036 evrov bruto mesečno, dodatkov nimata, pravijo, pripada jima le boniteta za uporabo službenega avtomobila, poročajo spletne Finance.

V zbornici stečajnih upraviteljev so za časnik pojasnili, da predsednik Marko Zaman ne prejema plače niti dodatkov ali bonitet. Glede stroškov bi bil po internih aktih sicer upravičen do povračila za službena potovanja, a tega praviloma ne uveljavlja, razen v izjemnih primerih, ko gre za daljše potovanje z letalom v tujino.

V trgovinski zbornici podatkov o plačilu vodilnih ne dajo. Imajo pa prostovoljno članstvo in so pravna oseba zasebnega prava. Imajo osem zaposlenih, predsednica Marija Lah opravlja funkcijo neprofesionalno, poročajo Finance.

Omenjeni časnik navaja tudi prihodke teh zbornic in število zaposlenih. Predlani je imela zdravniška zbornica 4,1 milijona evrov prihodkov, 787.000 evrov čistega dobička ter povprečno 36 zaposlenih. Zbornica večino (2,7 milijona evrov) prihodkov dobi iz članarine, preostalo pa iz sredstev javnih financ za izvajanje javne službe (671.000 evrov) in iz opravljanja lastne dejavnosti (685.000 evrov).

Lekarniška zbornica je imela predlani 1,1 milijona evrov prihodkov in osem zaposlenih. GZS je imela predlani 10,5 milijona evrov prihodkov in 230.000 evrov dobička, povprečno so imeli 111 zaposlenih. OZS je predlani imela 3,8 milijona evrov prihodkov, ustvarili so milijon evrov izgube, zaposlenih pa je bilo povprečno 58 ljudi.

Kmetijska zbornica je imela predlani 3,4 milijona evrov prihodkov, od tega 3,26 milijona iz izvajanja javne službe. Pridelala je 345.000 evrov dobička, povprečno je imela 76 zaposlenih.

Odvetniška zbornica je imela predlani 786.000 evrov prihodkov in 162.000 evrov dobička, povprečno pa osem zaposlenih. Zbornica stečajnih upraviteljev je imela predlani 105.000 evrov prihodkov in enega zaposlenega.

Zbornica zdravstvene in babiške nege je imela lani 1,5 milijona evrov prihodkov in 56.000 evrov dobička, povprečno pa šest zaposlenih. Notarska zbornica je predlani imela 260.000 evrov prihodkov in 66.000 evrov izgube ter dva zaposlena.

Deli novico:

TA |  25 .02. 2017 ob  18: 09
ŽENSKA JE POKVARJENA KOT KVARGELJ.
P. post scriptum : |  23 .02. 2017 ob  23: 47
... in najbolj frapantno ( od dotičnega celotnega "po Heglu", itd., ipd. teptanja človekovih pravic v tej državi ) je pa to, da so tem kriminalcem ( !!! ) na samem koncu tega sociopatskega mobbinga ( odpoved iz delovnega razmerja zaradi bolezni !! ... ) "štango podržali" pa skorumpirani in fravdulentni ( preverljivo in dokazljivo !!! ... ) sodniki iz Republike Slovenije ; SOSTORILSKO ( se pravi : oblastniško hudodelsko - skorumpirano - ter konzumirano KRIVOSODNO ZGOLJUFANO/ zlonamerno !! ... ) ...

_______________________________

http://www.regionalobala.si/novica/maslesa-ponovil-da-ne-namerava-odstopiti

( komentarji ... QRS.press )
TAKO JE to |  23 .02. 2017 ob  21: 21
-1
ČE SE DAJE ŽENSKAM OBLAST V ROKE.....
spodnjemu |  23 .02. 2017 ob  20: 54
kakor kateri - nekateri med študijem bolj malo študirajo pa potem vseeno postanejo zdravniki ... jebaje tako predvsem v Ljubljani .........
jQuery16206893505814950913_1487828123696 |  23 .02. 2017 ob  06: 46
Zdravniki studirajo in studirajo in stazirajo in stazirajo, da potem delali in delajo brez nobene odgovornosti
@@Matjaž Mazi, dr.med. |  23 .02. 2017 ob  06: 22
ti je ravnokar napisal da se nihče ne zgane.
zbornica sama sebi namen |  23 .02. 2017 ob  06: 20
čemu služi zbornica? zato da ščiti zdarvnike, ko delajo napake. ker drugače ni videt da bi skrbela za kakovost zdravstva.
@Matjaž Mazi,dr.med. |  23 .02. 2017 ob  06: 04
Če to drži, prijavi policiji.
ZDRAVNIKE SKRBI UGLED |  22 .02. 2017 ob  20: 57
Kaj pa, če bi jih za začetek raje pričela skrbeti njihova etika in pa strokovnost?
saj ni čudno |  22 .02. 2017 ob  20: 24
Da v zdravstvu ni denarja,če ga namenjajo za plače takih priveskov.Kaj ona naredi v zdravstvu za tako plačo?Najmanj kar bi lahko, oživljala pokojne!
Hipokrat |  22 .02. 2017 ob  17: 51
se v grobu obrača!...
errata corrige: |  22 .02. 2017 ob  17: 17
na Martinčevem trgu št. 2
1