PARLAMENTARNE VOLITVE NAJVERJETNEJE MAJA: Posvet s poslanskimi skupinami prihodnji teden

Slovenija

Premier Miro Cerar je svojo odločitev o odstopu predstavil predsedniku republike Borutu Pahorju, odstopno izjavo pa je formalno že poslal v DZ. Pahor se je odločil, da v tem sklicu ne bo predlagal novega kandidata za mandatarja. Meni, da je primerneje razpisati predčasne parlamentarne volitve, do njih bo prišlo predvidoma v drugi polovici maja.

Pravico do predlaganja mandatarja imajo tudi poslanske skupine oziroma najmanj 10 poslancev. Tako se bo o tem in o roku za določitev morebitnih predčasnih volitev predsednik republike Pahor prihodnji teden posvetoval z vodji poslanskih skupin, so še napovedali.

V parlamentarnih strankah so naklonjeni razpisu predčasnih volitev, razen predsednika SDS Janeza Janše, ki meni, da bi bilo najbolje, da so volitve 10. junija. To je datum, ki je do zdaj veljal za najbolj verjetnega. Skupaj z njim bi bilo po njegovem mnenju racionalno izvesti tudi ponovitev referenduma o drugem tiru.

Po mnenju podpredsednika NSi Valentina Hajdinjaka si lahko Slovenija oddahne, da te vlade ni več. To pravzaprav niti ni čudno, kajti ta vlada ni imela jasnih prioritet in jasnih ciljev, je ocenil in dodal: "Skrajni čas je, da priložnost za vodenje države dobimo stranke, ki imamo rešitve in mislimo resno."

Vodja poslanske skupine Levice Luka Mesec razlog za premierjev odstop vidi v tem, da se je vlada z nekaterimi projekti znašla v slepi ulici, za kar odgovornost po njegovem nosi koalicija sama oziroma posamezne koalicijske partnerice. Pravi še, da za to vlado ne bo nihče točil solz in da so sami na volitve pripravljeni.

Cerarjeva predhodnica na premierskem mestu, danes pa poslanka v poslanski skupini nepovezanih poslancev Alenka Bratušek pa je kritična, da bo Cerar vodenje države nasledniku prepustil v kritičnih razmerah. Pri tem je naštela NLB, arbitražo, kaos v javnem sektorju in zdravstvu ter drugi tir. Medtem pa vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek meni, da so "dogodki pokazali, da vlada ne vlada in da je podlegla pritiskom iz ozadja".

Oglasili so se še v zunajparlamentarni SLS, kjer menijo, da bi morala poleg Cerarja in SMC odgovornost za nastalo politično krizo prevzeti tudi koalicijski partnerici SD in DeSUS.

Do obnašanja koalicijskih strank je bil v sredo kritičen tudi Cerar, ki je dejal, da navzven leporečijo, obenem pa preprečujejo temeljne reforme.

A vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša vidi Cerarjev odstop kot marketinški korak, saj je po njegovem mnenju ugotovil, da "v lastnih ministrih nima dovolj vetra".

Tudi vodja poslancev SD Matjaž Han meni, da se je premier odločil za odstop, ker je razočaran nad nekaterimi odločitvami v vladi.

Marjan Šarec, ki mu javnomnenjske ankete trenutno kažejo najvišjo podporo na volitvah, je odstop Cerarja označil kot logično posledico "poraza na ustavnem in vrhovnem sodišču, kakor tudi notranjih trenj v koaliciji".

Deli novico:

volitve |  16 .03. 2018 ob  09: 45
Jaz bom volu trdo linijo ortodoksnih komunistov. Največ jih je v SDS.