Opozicija opozarja na razglašenost ministrske ekipe, koalicija meni, da ji je treba dati priložnost

Poslanke in poslanci so po predstavitvi stališč poslanskih skupin o novi ministrski ekipi prešli na splošno razpravo. V njej koalicijski poslanci poudarjajo, da gre za strokovno ekipo, ki ji je treba dati priložnost, medtem ko v opoziciji opozarjajo, da je nova ekipa že na samem začetku pokazala precejšnjo mero razglašenosti.

Urška Ban (SMC) je v predstavljeni ekipi prepoznala dovolj preudarnosti, strokovnosti, veščin in izkušenj, predvsem pa veliko željo za delovanje v dobrobit države. Tudi zato upa, da bo novi ekipi uspelo preseči nasprotja med koalicijo in opozicijo, sodelovati s civilno družbo in si pridobiti zaupanje za ključne premike v naši državi. Tudi ona je podobno kot v uvodni predstavitvi mandatar Miro Cerar ocenila, da trenutno ni čas za politična preigravanja, ampak da je čas za skupen nastop.

SDS in NSi kritični do nove ekipe

Andrej Šircelj (SDS) je podvomil v željo koalicije po sodelovanju. Opozoril je, da je komisija za nadzor javnih financ, ki jo vodi, dvakrat na spoznavni pogovor povabila kandidata za finančnega ministra Dušana Mramorja, a se ta ni odzval, prav tako pa se seje niso udeležili poslanci koalicije. "Ali si tako zamišljate povezovanje?" je vprašal Šircelj. Dodal je, da so besede eno, dejanja pa drugo, in da bo treba preiti od besed k dejanjem.

Za Marjano Kotnik Poropat (DeSUS) so kandidati in kandidatke za ministrska mesta ljudje, ki imajo dolgoletne izkušnje in veliko znanja, zato je prepričana, da bodo upravičili svoje imenovanje. V novi vladi bo po njenem prepričanju zagotovljena tudi kontinuiteta dela, saj na ministrskih položajih ostajajo trije ministri in ena ministrica.

Drugačno mnenje o novi ekipi ima Matej Tonin (NSi). Vidi jo, kot je dejal, kot razglašen orkester, od nje pa je odvisno, ali bo ta orkester kdaj zaigral prijetne melodije. Kljub temu si Tonin želi, da vladi uspe, kajti če ji bo uspelo, bo uspelo tudi državi, je dejal.

Kritična do neusklajenosti nove ekipe je bila tudi Anja Bah (SDS), pri tem pa je izpostavila nastope kandidatov za ministre pred matičnimi delovnimi telesi. Iz predstavitev kandidatov se je dobesedno videlo, da se med seboj ne poznajo. Tudi vsebinsko so nekateri obljubljali nekaj, za kar drugi kandidati niso vedeli. Najbolj zanimivo pa je to, da nekateri niso poznali zapisa iz koalicijske pogodbe, je opozorila.

Na očitke o razglašenosti se je odzvala Anita Koleša (SMC). "Delam v ustanovi, kjer zraven vadi pihalni orkester. Dva meseca imam trdno zaprta vrata. Po mesecu dni lahko ena že odprem. Po dveh mesecih pa je ta razglašeni orkester že čudovit orkester, ki lahko nastopi marsikje," je dejala. Tudi ona ocenjuje, da so nekateri od izbranih kandidatov morda res stopili v velike čevlje, kljub temu pa jo izbira ministrov, posebej ključnih, navdaja z veliko mero optimizma.

Čas bo pokazal, kaj znajo

Nekateri koalicijski poslanci so pozvali, naj se da novim ministrom čas, da pokažejo, kaj znajo. Tomaž Gantar (DeSUS) je dodatno ocenil, da niso ključne politične izkušnje, ampak predvsem moralne vrednote, znanje in sposobnost vodenja: "Zato ne vidim razloga, da kandidatom za ministre danes ne bi izrekli zaupanja."

Da je treba prezirati "tisto negativno v sebi" in spodbujati dobro, pa je ocenil Matjaž Nemec (SD). "V slovenski politiki to ni bila navada, ampak če želimo iti naprej, se ne smemo vračati nazaj, ampak si moramo odpustiti," je dejal.

Violeta Tomić (ZL) je pozvala h konstruktivnosti. Vlado je tudi opozorila, naj uredi problem samozaposlenih v kulturi in pripravi bolj ambiciozen program razvoja kmetijstva. Njen kolega iz poslanske skupine ZL Matjaž Hanžek pa je mandatarja pozval, naj pove, kako se bo lotil problema sovražnega govora.

Poslanci ZaAB v splošni razpravi do zdaj niso nastopili.

Deli novico: