Obamova zdravstvena reforma ponovno na udaru

Svet

Zdravstvena reforma predsednika ZDA Baracka Obame je v torek doživela dve različni razlagi dveh prizivnih sodišč glede določila o subvencijah za tiste, ki si ne morejo privoščiti dragih zavarovalnih premij. Gre za novega v vrsti poskusov republikancev, da uničijo reformo po sodni poti, če že ne gre po zakonodajni.

Tričlanski senat zveznega prizivnega sodišča v Washingtonu je najprej z dve proti ena potrdil argument skupine podjetnikov, ki so trdili, da lahko na proračunsko pomoč pri premijah za zdravstveno zavarovanje računajo le reveži v tistih državah, ki so v okviru reforme ustanovile svoje borze zdravstvenega zavarovanja.

Reforma je bila sprejeta ob zavedanju, da so stroški zavarovanja v ZDA astronomski in bo veliko ljudi potrebovalo pomoč. Besedilo zakona pravi, da so zavarovanci preko borz, ki so jih ustanovile zvezne države, upravičeni do pomoči pri plačilu premij.

Podjetniki od sodišč zahtevajo potrditev, da do pomoči niso upravičeni zavarovanci v 36 zveznih državah, ki tovrstnih borz niso ustanovile, in so se zavarovali neposredno preko zvezne vlade. Gre za države z republikanskimi guvernerji, ki reformo zavračajo.

Sodišče v Washingtonu je dalo prav podjetnikom, kar praktično pomeni, da bo okrog štiri milijone revnih izgubilo subvencije. Vendar pa se bo zvezna vlada pritožila najprej na celotno prizivno sodišče z 11 člani, od katerih so jih sedem imenovali demokratski predsedniki. Če ne uspe, pa bo zadeva romala pred vrhovno sodišče.

Kmalu za odločitvijo sodišča v Washingtonu pa je tričlanski senat prizivnega sodišča v Richmondu o enaki zadevi soglasno sprejel povsem nasprotno stališče. Namreč, da si je zvezna davkarija IRS pravilno razložila prej omenjeno določilo, ko je upravičenost do subvencij prenesla na vseh 50 zveznih držav, ne glede na to, da se dobesedno navajajo le države, ki so ustanovile zavarovalne borze.

Zvezna vlada se na odločitev v Richmondu ne bo pritožila, tiskovna predstavnica pravosodnega ministrstva Emily Pierce pa je povedala, da je razlaga sodišča v Washingtonu napačna. "Razlaga ni v skladu z namenom kongresa in ciljem zakona, ki je, da bo zdravstveno zavarovanje dostopno vsem ljudem ne glede na države, v katerih živijo."

Zdravstvena reforma, sprejeta leta 2010, je najtežjo preizkušnjo prestala na vrhovnem sodišču leta 2012, ko so nasprotniki skušali spodnesti ključno določilo, da lahko IRS vsem, ki se ne bodo zavarovali, zaračuna davčno kazen. Brez tega bi zmanjkalo denarja za reformo, vendar je sodišče s tesno večino pet proti štiri določilo ohranilo.

Republikanci niso odnehali in v predstavniškem domu zveznega kongresa so se nato začela vrstiti glasovanja o razveljavitvi reforme. Predlogi zakonov, ki jih je potrdila republikanska večina so po vrsti odmirali, ker jih senat z demokratsko večino ni sprejel v obravnavo. Če pa republikanci novembra na kongresnih volitvah prevzamejo večino tudi v senatu, bo reforma ponovno malce bolj ogrožena.

Do izteka mandata Obame sicer ne, ker bo vlagal veto. Usoda reforme bo verjetno dokončno znana leta 2017, ko bo v Beli hiši nov predsednik ali predsednica, odvisno seveda tudi od razporeditve kongresnih sedežev.

Deli novico: