NASVET NUTRICIONISTA: Kako paziti, da vas ne ogoljufajo pri superživilih

Zdravje

So goji jagode veliko bolj zdrave od domačega jagodičja? Je kokosovo olje bolj zdravo od sončničnega olja? Prednosti, pomanjkljivosti in razloge za popularnost tako imenovanih superživil pojasnjuje nutricionistka Vesna Bosanac.

Cimet (Cinnamomum zeylanicum) deluje kot antioksidant. Pomaga pri zaščiti debelega črevesa pred rakom, ščiti možganske celice in znižuje koncentracijo maščob ter holesterola v krvi. Povečuje občutljivost celic na inzulin, kar je pomembno pri preventivi in zdravljenju sladkorne bolezni tipa II. Cimetovo olje je uporabno proti bakterijam in glivicam. Čeprav ni prvi izbor slaščičarjev, velja omeniti, da se je kot učinkovito živilo pri reguliranju krvnega tlaka izkazala tudi marelica.

Kurkuma z značilno, močno rumeno barvo deluje antioksidativno in protivnetno. Pomaga pri preprečevanju virusnih obolenj in tumorjev, celjenju ran in nastajanju najpomembnejše molekule v telesu glutationa, ki reciklira antioksidante. V ajurvedski medicini se kot začimba uporablja pri terapijah zoper debelost, depresijo, sladkorno bolezen, aterosklerozo in pri rakavih obolenjih. Aktivne sestavine kurkume se lažje topijo v olju kot v vodi, zato jo dodajamo jedem z oljem. Tako bomo bolj kvalitetno zaužili vse njene sestavine. Kljub temu je z uživanjem oziroma dodajanjem kurkume potrebno biti previden. Vsekakor ne more nevtralizirati škode, ki jo je utrpel organizem zaradi nekvalitetne in neredne prehrane.

Chia semena vsebujejo omega-3 maščobne kisline, antioksidante, beljakovine, vlaknine, vitamine in minerale. V tradicionalni medicini Srednje Amerike uporabljajo chia semena za vzdrževanje primerne koncentracije sladkorja v krvi in za redno odvajanje blata. Chia semena v stiku z vodo nabreknejo, zato kot dodatek jed napravijo bolj eksistentno. Iz tega razloga so koristna pri uravnavanju apetita pri dietah za detoksikacijo in hujšanje. Ne vsebujejo glutena, zato jih v svojo prehrano lahko vključijo tudi ljudje alergični na gluten. V bistvu vsa semena obogatijo našo prehrano. Da bi se izognili nasičenosti, jih na jedilnik vključite občasno tako, da jih dodate jogurtu ali jedem na žlico, na primer.

Spirulina je mikroskopska modro-zelena alga, bogata z vitaminoma C in E ter z minerali. Predvsem gre omeniti magnezij, cink, kalij, selen in železo. Je izvor esencialnih maščobnih kislin in eden od izvorov gama-linolenske kisline (ang. GLA, gamma-linolenic acid). Klinične raziskave so pokazale, da uživanje GLA pomaga blažiti artritis in bolezni srca. Spirulina se uporablja kot pomožna terapija pri uravnavanju holesterola v krvi in pri krepitvi imunskega sistema. Koristna je kot dodatek v prehrani.

Avokado je bogat z maščobami. 77 odstotkov njegove energijske vrednosti prihaja iz maščob. Čeprav je po botaničnem poreklu sadje, ga zaradi visoke vsebnosti maščobe uvrščamo med maščobna živila. Vsebuje vlaknine, vitamina C in K ter folate. Lahko obogati našo prehrano, vendar izključno kot živilo bogato z maščobami.

90 odstotkov kokosovega olja vsebuje nasičene maščobne kisline, ki slabo vplivajo na zdravje srca in ožilja. Zato velja kokosovo olje in moko pogledati tudi v tej luči. Za razliko ob živalskih maščob pa to olje ne vsebuje holesterola.

Kokosovo in mandljevo mleko. 100 gramov kravjega mleka vsebuje okoli 3,3 grama proteinov, 100 gramov kokosovega mleka 2 grama in mandljevo 0,4 grama proteinov. Dobro je vedeti, da so mandljevo, kokosovo, sojino in riževo mleko napitki rastlinskega izvora. Kvaliteta rastlinskih proteinov pa je v primerjavi z živalskimi proteini slabša. So pa navedeni napitki alternativa za ljudi, ki so alergični na proteine v mleku. Morda gre zato izbirati rastlinske napitke obogatene z vitamini in minerali, v prvi vrsti s kalcijem in magnezijem.

Maca v prahu vsebuje proteine, maščobe, ogljikove hidrate in fitokemikalije. Z uživanjem mace v prahu se povezuje izboljšanje vzdržljivosti, imunosti in možganskih funkcij. Dodaja se jo jogurtu, čaju, mleku in podobnim živilom.

Himalajska sol je rožnate barve zaradi železovega oksida. Vsebuje od 95 do 98 odstotkov natrijevega klorida, ki je prisoten tudi v običajni soli, zato ni nobene potrebe, da bi ji dajali prednost pred domačo morsko soljo.

Goji jagode so veliko uporabljajo v kitajski tradicionalni medicini za zdravljenje različnih tegob: bolezni oči, kožnih izpuščajev, luskavice, alergij, nespečnosti, bolezni jeter, sladkorne bolezni, tuberkuloze, bolezni ledvic. Uživajo se surove, pije se njihov sok, kot dodatek frapejem, čajem, suhemu sadju, žitaricam, energijskim ploščicam in juham. Vsebuje snovi z antioksidativnimi lastnostmi. Gre za sadje, ki ga lahko vključimo v svojo prehrano, a nikakor ni bolj kvalitetno od naših malin, robidnic in borovnic. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Tone |  09 .10. 2016 ob  01: 02
Kaj to je tudi super živilo: http://www.moja-lekarna.com/images/PRODUCT/large/2001-Super-svetlinovo-olje-60-tablet.jpg