Najbolje biti mati na Norveškem, najslabše v Somaliji, kako je v Sloveniji?

Svet

Najboljši pogoji za matere so na Norveškem, najslabši v Somaliji, izpostavlja letošnje poročilo o položaju mater v svetu. Slovenija je na 15. mestu med 179 državami. Tokratno, 16. poročilo se osredotoča na položaj mater in otrok v mestih, še posebej najrevnejših, ki se morajo boriti za preživetje kljub splošnemu napredku.

Človekoljubna organizacija Save the Children v rednem letnem poročilu upošteva zdravje mater, smrtnost otrok, izobrazbo, dohodek in družbeni položaj žensk.

Glede na te kazalce se najbolje godi materam na Norveškem, Finskem in Islandiji, najslabše pa v Somaliji, Demokratični republiki Kongo in Srednjeafriški republiki. Med desetimi državami na vrhu lestvice je devet evropskih in Avstralija, na dnu pa so države podsaharske Afrike. V devetih od desetih držav na dnu lestvice divjajo konflikti.

Slovenija na 15. mestu

Slovenijo letošnje poročilo uvršča na 15. mesto med 179 državami, medtem ko je bila lani 17. med 178 državami. Kazalci za Slovenijo so sicer lani in letos podobni, je pa letos nekoliko boljši BDP na prebivalca, tveganje za smrt matere pa je manjše.

Med razvitimi državami so razmeroma nizko, na 33. mestu, ZDA. Glede na izsledke poročila je v tej državi tveganje za smrt matere 1 proti 1800, najvišje v vseh razvitih državah. V Sloveniji je to tveganje 1 proti 9300.

Tokrat je posebna pozornost posvečena materam in otrokom v mestih. Kot ugotavlja poročilo, je najslabše biti mati v mestnih barakarskih naseljih. Zaradi revščine in z njo povezane socialne izključenosti so najrevnejši prebivalci mest obsojeni na prenaseljena začasna ali odslužena bivališča ter nimajo možnosti za higieno. Hrana je slaba, bolezni pogoste. Nosečnosti se začnejo prezgodaj v življenju in so prepogoste. Dobra zdravstvena oskrba, še posebej preventivna, je redka.

Matere brez dostopa do osnovnih dobrin

Številnih žensk in otrok v mestih družbeno-ekonomski napredek ni dosegel. Prepogosto nimajo dostopa niti do osnovnih dobrin, kot so čista pitna voda, cepljenje in redni pregledi v nosečnosti. Njihovega trpljenja ne opazi skoraj nihče, saj pogosto niso zajete v uradnih statistikah, kar velja tako za bogate kot revne države, še ugotavlja poročilo.

Navaja še, da je v večini držav v razvoju pri najrevnejših otrocih v mestih dvakrat večja možnost, da ne bodo doživeli petega rojstnega dneva, kot pri najbogatejših. V nekaterih državah je ta verjetnost celo tri- do petkrat večja.

Smrtnost otrok med razvitimi najvišja v Washingtonu

Organizacija Save the Children je letos med drugim preučila smrtnost otrok v 24 najbogatejših prestolnicah sveta in ugotovila, da je stopnja smrtnosti najvišja v Washingtonu - 7,9 na 1000 otrok. Za primerjavo, v Stockholmu in Oslu je stopnja smrtnosti pod dva na tisoč.

Po besedah izvršne direktorice organizacije Carolyn Miles podatki dokazujejo, da gospodarsko stanje države ni edini dejavnik za srečno materinstvo, temveč so pomembne tudi ustrezne politike. Kot je pojasnila, so denimo na Norveškem bogati, a to bogastvo tudi prednostno investirajo v matere in otroke.

Deli novico: