NADZORNIKI ODLOČILI: Nelec ni več direktor Kovinoplastike Lož

Samo en teden pred skupščino delničarjev podjetja Kovinoplastika Lož, na kateri naj bi odločali o tem, ali bodo prodali podjetje finskim skladom, so se razmere precej zapletle. Nadzorniki so včeraj razrešili dosedanjega direktorja družbe Petra Nelca, ki je v zadnjem mesecu večkrat javno nasprotoval temu, da bi podjetje prodali skladom KJK in se zavzemal za nadaljevanje pogajanj z drugimi ponudniki. Na Nelčevo mesto so imenovali dosedanjega člana uprave Aleša Tišlerja.

Predsednik nadzornega sveta Branko Troha je ob tem dejal, da so ga razrešili iz krivdnih razlogov in da menjava ni povezana s prodajo družbe. A dejstvo je, da se vse to dogaja neposredno pred morebitnim zaključkom kupoprodajnega posla, ki traja skoraj dve leti in ga vodi družba KPMG. V tem času so najbolj ugodno ponudbo dali skladi KJK, zato so konec junija z lastniki podpisali kupoprodajno pogodbo, ki jo morajo le še potrditi delničarji na skupščini.

A prav temu je Nelec javno nasprotoval. Argumenti, ki jih je navajal tudi včeraj po objavi novice o odstavitvi, so bili, da tuji skladi ne morejo biti dober strateški lastnik, češ da jim gre samo za to, da družbo kupijo, jo oplemenitijo z dodano vrednostjo in dobro zaslužijo pri prodaji. Nelec je zato predlagal, da delničarji ne potrdijo kupoprodajne pogodbe in da se nadaljujejo pogajanja z družbo Plastoform, ki je že prej izkazala interes za nakup Kovinoplastike, a v preteklih dveh letih ni dala bolj ugodne zavezujoče ponudbe od tiste, ki so jo dali Finci.

Na Nelčeve besede se je danes odzval Josip Vuko, predstavnik KJK Capital za Slovenijo in Hrvaško, in obrazložil, da so njihove dosedanje naložbe v Sloveniji najboljši odgovor na Nelčeve pomisleke. KJK skladi so do sedaj že kupili družbo Iskra ISD in postali solastnik pekovske družbe Don don, letos pa so kupili tudi družbo Tomplast. Tako Iskra ISD kot tudi Don don sta po prihodu KJK v lastniško strukturo beležili rast prihodkov, povečanje števila zaposlenih in rast investicij, je poudaril Vuko. V Iskri ISD je bilo 400 zaposlenih, sedaj jih je 530, V Don donu jih je 1500, namesto nekdanjih 1000. Tudi prihodki so se povečali, v Iskri ISD za 35 odstotkov in v Don Donu za 80 odstotkov.

Vuko, ki je bil prejšnji teden v Loški dolini, je dodal, da ima Skupina KJK enake načrte tudi s Kovinoplastiko Lož, ter da skladi KJK v Loško dolino prinašajo nova delovna mesta, svež kapital in najboljše prakse upravljanja družb ter sprožajo nove razvojne procese.

Skupščina delničarjev bo 29. avgusta, do takrat se bo v Loški dolini očitno še veliko dogajalo.

Deli novico: