KOT V ZAPORU: Strogo regulirani obiski brezdomcev

Koper

Te dni je lokalno javnost na družabnem omrežju Facebook razburil zapis Deana Cividinija, ki je opisal svojo izkušnjo z obiskovanjem uporabnikov Zavetišča za brezdomne osebe Koper. Potem ko je brezdomce za minule praznike še lahko nemoteno obiskal, pa se bo odslej o tem moral dogovoriti z nekom od zaposlenih. Upravljalec zavetišča, Rdeči križ Koper je namreč na vrata izobesil obvestilo, da se tja brez dovoljenja ne sme vstopati. A na RK pravijo, da je zgodba popolnoma drugačna, kot je videti na prvi pogled.

Uporabniki zavetišča o prepovedi ne vedno nič oziroma je ne želijo komentirati. 

Dean Cividini je v preteklosti preko javnih del delal na RKS OZ Koper, večino časa v Zavetišču za brezdomne osebe, kjer je z uporabniki navezal dobre stike. "Še danes, ko se srečamo, so veseli mojega obiska in jaz vesel, da so vsi v redu," pravi. Tudi potem ko se mu je pogodba že iztekla, na uporabnike zavetišča ni pozabil in jih za velikonočne praznike tam tudi obiskal ter jim prinesel mleko, kavo, kolač, piškote, jajca in sokove, oni pa so ga pogostili s kavo. "Tudi sedanji zaposleni so bili ob tem prisotni in nihče me ni opomnil, da kršim kako pravilo, da ne smem biti tam ali kar koli podobnega. Opazil pa sem, da jim ni prav," razlaga Cividini.

Zavetišče, zapor ali taborišče?

Po praznikih, ko je uporabnike zavetišča želel ponovno obiskati, pa ga je presenetilo na novo izobešeno obvestilo (na fotografiji zgoraj) na vratih zavetišča. To obvešča, da je vstop dovoljen le evidentiranim uporabnikom RK OZ Koper, uporabnikom programa zavetišča, zaposlenim, službam javnih pooblastil, denimo gasilcem in zdravnikom ter lastniku, torej Mestni občini Koper. "Slučajno??? In sem se vprašal, ali je res Zavetišče za brezdomne taborišče ali zapor, da nobeden brez posebnih pooblastil ali dovolilnic predsednice ali zaposlenih ne more priti pogledat, obiskat brezdomne, jim prinesti kaj za pojest ali kako dobrino," se ob tem sprašuje Cividini in ugotavlja, da jih je očitno zbodlo, da je uporabnikom kaj prinesel.

Za pojasnila smo se obrnili na vodstvo koprskega RK, predsednica Irena Sirotič Dobrila pravi, da je dejstvo, da vsakdo ne more vstopati v zavetišče, saj bi se lahko primerilo, da bi nekdo v prostor prinesel denimo drogo ali alkohol. Zato je prostor tudi pod video nadzorom, za obiske pa se da dogovoriti. "Ne more pa se to dogajati mimo zaposlenih, ne glede na to ali je gre za nekdanjega zaposlenega." Kot dodaja Sirotič Dobrila, so sicer take geste, ko kdo uporabnike obišče ali jim kaj prinese, zaželene in so tega načina veseli.

Obvestilo je po besedah predsednice nastalo na podlagi pravilnika zavetišča, ki ga sprejme tudi vsak uporabnik. Ta določa tako pravice kot dolžnosti uporabnikov ter določa, kako deluje sam program. Pravilnik je sprejel območni odbor RK in je, kot pravi Sirotič Dobrila, naravnan podobno kot drugi tovrstni dokumenti drugih območnih odborov RK.

Deli novico:

isti qooratz |  14 .04. 2015 ob  11: 49
je v Piranu...pa v isti sobi spijo moški in ženske...
odrinit na rob družbe |  13 .04. 2015 ob  16: 52
izolirat,omejit,kaj bi še dodali?kdo je to počel daljnega leta 1940?Že tako smo vse manj ljudje, tempo materializma nas duši, potem pa še tisti peščici, ki ima voljo onemogočit, da naredi nekaj dobrega.Gospa napišite vabilo ne prepovedi!!!
usa |  11 .04. 2015 ob  07: 54
Fama program..vtipkajte v google fama program..
toni |  10 .04. 2015 ob  18: 23
Prej ali ali slej boste spoznali velegospo Sirotič!!!!!!!