Kino Otok bo letos plul po oceanih sveta

Izola

Mednarodni filmski festival Kino Otok bo v 11. izdaji plul po oceanih sveta. Prav voda je po besedah programske direktorice festivala Darje Močnik rdeča nit, ki bo med 3. in 7. junijem zaznamovala festivalski program, ki ponuja "fantastične filme". Kino Otok je že od začetka festival, ki stavi na odprtost in povezovanje. Tako bo tudi letos.

"Tematika, ki povezuje marsikateri film, ali dežele, iz katerih filmi prihajajo, je voda. Voda, ki povezuje ljudi, kakor ljudi povezujejo neke temeljne zgodovinske in osebnostne lastnosti, ki so lahko dobre ali slabe. Pri slabih lahko govorimo o tendenci do moči, ki pripelje do vojn," je na današnji novinarski konferenci povedala Močnikova.

Spomin na 100-letnico prve svetovne vojne

Prav vojna, oziroma njene posledice videne iz zraka, bo zaznamovala otvoritveno projekcijo nemega filma Let nad bojnimi polji Jacquesa Trolleya de Prevauxa, ki jo bo spremljala živa izvedba nove glasbene opreme Glauca Veniera in Micheleja Corcelle za ansambel Insium. S projekcijo se bodo spomnili lanske 100-letnice začetka prve svetovne vojne.

V času Kino Otoka Izola postane filmsko mesto, za kar organizatorji poskrbijo z razpršenimi filmskimi projekcijami in dogodki po vsem mestu. Osrednje dogajanje je postavljeno na Manziolijev trg, kjer bodo letos poleg otvoritvenega prikazali še pet celovečercev.

Celovečerci na Manziolijevem trgu

Film Theeb, ki ga podpisuje Naji Abu Nowar, je postavljen v čas prve svetovne vojne in govori o izumirajoči nomadski skupnosti v jordanski puščavi in izgubi povezanosti z naravo. Biserni gumb v režiji Patricia Guzmana je film, v katerem je voda metafora za iskanje resnice o zgodovini in današnjosti Čila, medtem ko film Človek na Luni Giuliana Riccija gledalca vrne v čas krvnega maščevanja na Sardiniji.

Fidelio - Alice na poti režiserke Lucie Borleteau prikazuje mlado inženirko na ladji in na nepatetičen način pripoveduje o ženski duši. Festival bo na Manziolijevem trgu sklenila projekcija filma Poštarjeve bele noči v režiji Andreja Končalovskija, ki je posebna mešanica fikcije in dokumentarnega, postavljen v odročno rusko vas, v njem pa igrajo naturščiki.

Filmi velikanov in novincev

V Kinu Odeon bodo na sporedu tako dela filmskih velikanov, kot popolnih novincev. V sekciji Sosedje bodo v ospredju geografski sosedje Hrvati in "sosednje po duši" Islandci. Na Otoku bodo prikazali izbrane kratke filme islandskih ustvarjalcev ter hrvaških režiserjev Borisa Poljaka in Igorja Bezinovića ter režiserk Hane Jušić in Sonje Tarokić.

Slednji se bodo festivala tudi udeležili, skupaj z direktorico Mednarodnega filmskega festivala v Reykjaviku Hrönn Marinosdottir. Seznam festivalskih gostov trenutno zajema 15 imen, med katerimi so Ricci ter soscenaristka filma Poštarjeve bele noči Jelena Kiseljova.

V Odeonu tudi program Signali

Odeon bo gostil tudi program Signali, ki med drugim prinaša film ThuleTuvalu Matthiasa von Guntena. Ta povezuje dva kraja v oddaljenih koncih sveta, ki polnita novice s spreminjajočim se podnebjem ter film Vojna, prvenec režiserja Simona Jaquemeta o mladih in vojni, ki se kaže kot zapeljiva oda uporništvu. Na Kino Otoku bo v sklopu programa Podmornica poskrbljeno za najmlajše, organizatorji pa so pripravili tudi pester spremljevalni program, ki med drugim vključuje delavnice ter projekta Spectrum in TranScend.

Filmsko popotovanje se bo vsak večer sklenilo na izolskem Svetilniku, kjer je razen za projekcije Videa na plaži, v sklopu katerih se letos predstavljajo preko natečaja izbrani mladi ustvarjalci ter gostje iz Trieste Science+Fiction, poskrbljeno tudi za sproščene pogovore o filmih ob glasbenih dogodkih. Za tiste, ki v Izolo ne bodo mogli, bodo v Kinodvoru s programom Otok v Ljubljani.

Deli novico: