KAM PLUJEJO NAŠE BANKE? Dan za pogled v preteklost in prihodnost

Vodilni v bankah in drugih finančnih inštitucijah kot tudi predstavniki regulatorjev in nadzornikov bodo danes na bančni konferenci v Ljubljani govorili o novih poslovnih modelih v bankah. Medtem bo v DZ komisija za nadzor javnih financ pretresala vprašanje, ali je država v banke konec leta 2013 vložila preveč kapitala.

Združenje banke Slovenije, ki gosti redno bančno konferenco, je tokrat za osrednjo temo izbralo razpravo o tem, kaj novi poslovni modeli bank pomenijo v odnosu do strank. Vodilni v bankah, hranilnicah, lizing družbah in drugih finančnih inštitucijah se bodo posvetili še dejstvom in izzivom reševanja bank v bančni uniji, upravljanju premoženja in makroekonomskem okvirju pri poslovanju bank, so napovedali organizatorji.

Medtem se bodo v DZ posvetili bančni preteklosti. Komisija DZ za nadzor javnih financ bo na predlog nepovezane poslanke in predsednice Zavezništva Alenke Bratušek razpravljala o ustreznosti višine dokapitalizacije bank v letu 2013. Že nekaj časa se namreč špekulira, da so banke preveč dokapitalizirane, čeprav po besedah Bratuškove, ki je bila takrat predsednica vlade, vsi podatki danes kažejo, da so bili ob sanaciji bank storjeni koraki pravi. Ustreznost kapitalizacije bi bilo po njenem prepričanju treba ovrednotiti tudi pred prodajo NLB, o čemer bo v četrtek odločala vlada.

Danes bi moral odbor DZ za finance in monetarno politiko obravnavati tudi predlog novele zakona o Banki Slovenije, po katerem bo računsko sodišče lahko za 10 let nazaj presojalo smotrnost in pravilnost poslovanja centralne banke ter odločitev, ki so vodile v porabo javnih sredstev. Slovenski in evropski bančni regulator sta izrazila dvom o ustreznosti teh rešitev, člani odbora pa bodo predlog predvidoma umaknili z dnevnega reda.

Koalicijske poslanske skupine pa so vložile predlog za preložitev seje zaradi neustrezno pripravljenega gradiva. V predlogu so poudarili, da gre za preveč pomembno problematiko, da bi o njej razpravljali brez relevantnih gradiv ter vabljenih. Predlagajo, da predlagateljica in vlada k tej točki pripravita vso korespondenco med Evropsko komisijo, ministrstvom za finance, ki ga je vodil Uroš Čufar, in vlado, ki jo je vodila Bratuškova, v zvezi s pristankom na pogoje iz zavez komisije in v zvezi s tem vse sklepe vlade. Predlagajo tudi predložitev programa prestrukturiranja, ki je bil sprejet januarja 2013.

Obenem pa želijo, da se na sejo povabi tudi Čufarja, Bratuškovo, takratnega predsednika nadzornega sveta NLB Franceta Arharja in takratnega predsednika uprave NLB Marka Simonettija.

Deli novico:

Kam plujejo naše banke |  07 .06. 2017 ob  20: 36
v 3PM, z blagoslovom naše politike in nategnjenih ovc!
bankir |  07 .06. 2017 ob  20: 34
Najprej vsem plače znižat vsaj 30%.Obresti na depozite dvignit na neko normalno raven.
banke |  07 .06. 2017 ob  11: 24
naše banke so že dostikrat potonile. vedno smo jih rešili navadni ljudje, da lahko lopovi (domači in tuji) kradejo v neskončnost.
kam plujejo? |  07 .06. 2017 ob  10: 10
...tam kamor jim ovce dovolijo
Atila |  07 .06. 2017 ob  08: 54
Žal!!!! Vsaka vasa sprememba je totalno fiasko!
Ne tikajte nic !
muffa |  07 .06. 2017 ob  08: 46
alenka točno ve, kaj je obljubila trojki, zdaj se dela neumno kot vsi ostali !!!!!