Kako zadolžene so Slovenske občine

Slovenija

Skupna zadolženost slovenskih občin se iz leta v leto povečuje. Konec leta 2014 je skupni dolg 211 občin znašal 899,1 milijona evrov, kar je sedem odstotkov več kot leto prej. Ob dobrih dveh milijonih prebivalcev to pomeni 437 evrov na vsakega, je razvidno iz predhodnih podatkov finančnega ministrstva.

Najbolj zadolžena je po teh podatkih občina Ljubljana, in sicer je njen dolg konec lanskega decembra znašal 202 milijona evrov. S po 56 milijoni evrov dolga sledita občini Maribor in Koper.

Na prabivalca bolj zadolžene manjše občine

Drugačna pa je slika, če primerjamo zadolženost občin glede na število njihovih prebivalcev. Tu vodi občina Gornji Petrovci, kjer je vsak izmed 2184 občanov v povprečju zadolžen kar za 1753 evrov, vsi skupaj pa za 3,8 milijona evrov. Občina ima že več let blokiran transakcijski račun in velike težave pri poravnavanju tekočih obveznosti.

Transakcijski račun ima po podatkih Ajpesa blokiran tudi občina Šalovci z nekaj več kot 1500 prebivalci. Njen dolg je konec lanskega decembra znašal 1,4 milijona evrov.

Po višini dolga na prebivalca občini Gornji Petrovci sledi ena najmanjših slovenskih občin Kostel. V povprečju je vsak od njenih 666 prebivalcev zadolžen za 1300 evrov. Po več kot 1000 evrov dolga na prebivalca imajo še občine Komenda, Litija in Solčava.

Brez zadolžitev tudi Ankaran

Poleg novoustanovljene občine Ankaran, ki ji za leto 2014 še ni bilo treba predložiti podatkov, ob koncu lanskega decembra ni imelo nobene obveznosti iz zadolžitev le 15 občin. Gre večinoma za manjše občine z nekaj tisoč prebivalci, še največja med njimi je Ivančna Gorica, kjer živi 16.000 ljudi.

Izraženo v deležu bruto domačega proizvoda (BDP), se skupna zadolženost občin že več let povečuje. Potem ko je bila leta 2007 tik pod enim odstotkom BDP, se je do konca leta 2014 povzpela na 2,4 odstotka BDP.

Deli novico:

Ovca nož |  29 .03. 2015 ob  12: 07
Trije šerifi, odurni šerifi, tri najbolj zadolžene občine.
Kdo pa ne bi naredil toliko ob takih dolgovih, najlazje je tako zadolziti obč8no in pokazati po0okic. Kako vesele so ovčice koprske, ko s3 jih striže ...
izolaaa |  29 .03. 2015 ob  10: 19
Da, zakaj ni podatka za izolo? Ker edina obcuna na obali ne placuje svojih storitev! Podatek za slovenskega pulitzerja je tudi, da poda s koliksno zamudo obcina izola placuje. Iz zanesljivih virov je podatek, da nekaterim izvajalcem zamuja s placilom vec kot pil leta...lepo ke delati za izolo, res. Kaj na to porece zupan? Bralcem pa sporocam, da bi ta post izbrisan...ker so se vedno pr lobiji ki skrbijo da se ugled izole ne okrni...
drita v čelo |  28 .03. 2015 ob  20: 27
Opazil sem, da se pisec članka malo izogiba napisati zadolženost primorskih občin, bolj konkretno za Izolo. Proti koncu vladavine župana dr. Klokočovnika je bila Izolska Občina zadolžena za 4,5 miliona € (http://www.google.si/url?sa=t
Kopernik |  28 .03. 2015 ob  13: 50
V vse večji zadolženosti občin se kaže absurdnost razdrobljenosti Slovenije, ki je kot nekakšna ameba. Vprašanje je zakaj tkzv. odlični zdravniki, kirurgi in drugi, ki že imajo poklic in existenco hočejo položaj župana - ali jih goni sla po "časti" in možnosti pridobitve "bogastva" ali pa gola nečimrnost?
Protislovje |  28 .03. 2015 ob  09: 49
Najprej naslov; Na prebivalca bolj zadolžene manjše občine. Nato pa; Poleg novoustanovljene občine Ankaran, ki ji za leto 2014 še ni bilo treba predložiti podatkov, ob koncu lanskega decembra ni imelo nobene obveznosti iz zadolžitev le 15 občin. Gre večinoma za manjše občine z nekaj tisoč prebivalci, še največja med njimi je Ivančna Gorica, kjer živi 16.000 ljudi.
Limanice za ovce |  28 .03. 2015 ob  09: 44
Dolg po sebi ne pomeni ničesar, če ni primerjan s premoženjem, ročnostjo, podatki o servisiranju, trendu, številu prebivalcev,... . Skratka, ta novica je samo vaba za podpovprečne slovenceljne, ki komaj čakajo, da se sprostijo s pljuvanjem na primer Jankoviča ali Popoviča. Čeprav bi vsi podatki, če bi bili navedeni, pokazali, da so rdeči občinski baroni tisti najbolj zadolženi, nekateri že pred bankrotom. Cerarjeva vlada pa teh podatkov še ni utegnila zbrati, ker so šele naročili pravno mnenje o tem, saj želijo odločati moralno in ne marmeladno.