KAJ PRINAŠA PAKET DAVČNIH SPREMEMB: V Izoli predstavitev vodil državni sekretar Božič

Izola

V Izoli je včeraj potekala predstavitev paketa davčnih sprememb, ki so stopile v veljavo z letošnjim letom. Predstavitev je na povabilo izolskega podžupana Gregorja Periča vodil Tilen Božič, državni sekretar na ministrstvu za finance, pristojen za področje davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov ter FURS. In kakšne spremembe paket prinaša v praksi?

Tilen Božič

Z januarjem 2018 je v veljavo stopil paket davčnih sprememb. Za posameznike z nižjimi dohodki je pomembna novost odprava stopničavosti dodatne splošne olajšave, s čimer je vlada zagotovila enako obravnavo zavezancev v približno enakem položaju. Dodatna splošna olajšava se sedaj od zgornje dohodkovne meje, do katere se prizna najvišja dodatna splošna olajšava (11.166,37 evra), do dohodkovne meje 13.316,83 evra določi linearno glede na dohodek.

Povišala se je višina dela plače za poslovno uspešnost (t. i. božičnica oziroma 13. plača), in sicer iz 70 % na 100 % povprečne plače.

Spremembe pri obdavčitvi čezmejnega dela

Na področju dohodkov, doseženih z določenimi napotitvami na delo iz Slovenije v tujino ali iz tujine v Slovenijo, je bila uvedena posebna davčna shema, in sicer s ciljem ustvarjanja konkurenčnejših pogojev za slovensko gospodarstvo, je pojasnil Božič. Uvedena je posebna davčna osnova za dohodke, dosežene v okviru neprekinjenega čezmejnega opravljanja dela več kot 30 dni, kjer dnevne migracije niso ekonomsko smiselne. Določen je tudi spodnji prag zneska plače za takšne napotitve, s čimer se iz te davčne sheme izključuje napotitve nižje kvalificiranih delojemalcev v Slovenijo.

Ugodnost je možno uveljaviti za dohodke izplačane v največ 60 mesecih v obdobju 10 let od prve napotitve. Rešitev predstavlja spodbudo za visokokvalificiran kader, ki se odloča za delo zunaj države sedeža delodajalca, z namenom pridobivanja novih znanj in kompetenc začasno napotenega. "Ukrep pripomore k izboljšanju konkurenčne slike Slovenije, ohranjanju in ustvarjanju novih delovnih mest v Sloveniji ter zagotavljanju dodane vrednosti v državi z znanjem, ki ga posamezniki pridobijo v tujini in ki prispeva k ustvarjanju kakovostnejših delovnih mest," je pojasnil Božič.

Sprejete spremembe urejajo tudi področje davčne obravnave povračil stroškov, vezanih na začasne napotitve na delo v tujino. Pri napotitvah v tujino do neprekinjeno 30 dni je davčna obravnava povračil stroškov za prevoz in prehrano enaka kot pri službenih poteh v tujino. Za stroške nastanitve je ta meja postavljena pri 90 dneh. Posebna rešitev je določena za voznike v mednarodnem cestnem prometu, katerih povračila stroškov prehrane povezana z napotitvijo v tujino do neprekinjeno 90 dni bodo obravnavana enako kot povračila za službene poti v tujino.

Omejitev možnosti zlorab pri normiranih odhodkih

Povečana je posebna osebna olajšava za dijake in študente iz sedanjih 75 % splošne olajšave na znesek splošne olajšave. Uvedena je tudi oprostitev plačila dohodnine za prejeto brezplačno pravno pomoč.

Na področju sistema normiranih odhodkov iz dejavnosti so vzpostavljeni mehanizmi za omejitev možnosti zlorab. Z namenom preprečevanja zaznanih zlorab se zato nadgrajuje pravilo glede obveznega izstopa iz sistema ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, določena je zgornja absolutna višina priznanih normiranih odhodkov, za ugotavljanje davčne osnove na podlagi normiranih odhodkov pa se pri ugotavljanju višine prihodkov lahko sešteva tudi prihodke zavezanca in njegovih povezanih oseb.

Omogočeno plačevanje davkov brez provizije

Spremembe prinašajo trajno možnost proste izbire zavezanca glede uporabe vezane knjige računov za izdajanje računov po izteku prehodnega obdobja (31. december 2017) in s tem odpravo obveznosti dokazovanja nezmožnosti dostopa do spleta za zavezanca. Podaljšan je bil tudi rok za sporočanje podatkov o izdanih računih iz vezane knjige in podaljšan čas za spletno preverjanje davčno potrjenih računov.

Z vidika cenejšega in predvsem bolj enostavnega načina plačevanja davčnih obveznosti so v okviru sprememb zakona o davčnem postopku sprejete pravne podlage, ki omogočajo kartično plačevanje davkov ter drugih obveznih dajatev, brez plačila provizije, na negotovinskih blagajnah Uprave RS za javna plačila, je še razložil Božič.

Deli novico:

Lakotnik |  26 .01. 2018 ob  20: 30
Na mladih svet stoji! Komunisti hojte ca!
IBRO |  26 .01. 2018 ob  18: 47
-3
Mladi N povzpetnež! (legenda: N = nesposoben)
Izolan |  26 .01. 2018 ob  16: 23
Bravo tilen! Dobrodosel v izolo.