Kaj pomeni za nas vstop Hrvaške v EU?

Hrvaška bo 1. julija letos vstopila v Evropsko unijo in postala 28. članica evropske povezave. Poleg odpiranja novega trga to pomeni tudi manj gneče na mejnih prehodih, cenejše telefoniranje in podobno. 

Za zdaj še ni znano, kakšne bodo omejitve pri pretoku delovne sile, težko pa je predvideti tudi, koliko ljudi bo delo iskalo v tujini. Ena izmed ovir bo vsekakor jezik. Več novih zaposlitev bodo prinesle sezonske dejavnosti: gostinstvo, turizem in deloma tudi gradbeništvo, ki so zanimive tudi za Hrvate. "Slovenija Hrvaški ni postavljala nobenih omejitev ob vstopu, razen vprašanj, vezanih na mejo. Hrvaška je morala svojo delovnopravno zakonodajo še prej uskladiti z direktivami Evropske Unije, drugo je pa vprašanje, če bo Slovenija postavila kakšne omejitve za to predhodno obdobje, dokler bo še v Schengenu," je povedal generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije KS 90, Euro Brozič.

Na trgu delovne sile bo to pomenilo, da tako slovenski kot hrvaški državljani ne bodo več potrebovali dovoljenj za delo (za medsebojno sodelovanje), ki jih obe državi sedaj zelo omejujeta. Konkurenca v določenih panogah se bo bistveno povišala. V nezavidljivem položaju se bodo znašla slovenska špediterska podjetja, medtem ko naj slovenski izvozniki ne bi utrpeli večjih sprememb. Pričakuje se tudi, da bodo številni gospodarstveniki zagrabili možnosti trgovanja med državama, možnost neposrednih tujih investicij. Omeniti velja, da bodo lahko slovenski državljani lahko kupili tudi cenejše nepremičnine, ki so tik ob meji, kar bo vplivalo tudi na nepremičninski trg.

Nižji računi za telefon

V državah EU-območja so cene usklajene z evropsko direktivo. Cena odhodnega klica in videoklica v Slovenijo in države EU znaša 0,348 EUR/min, cena sprejetega klica in videoklica v državah EU pa 0,132 EUR/min. Cena poslanega sporočila SMS je 0,108 EUR/min, prejeto sporočilo SMS je brezplačno. Sedanje tarife pri vseh treh hrvaških mobilnih operaterjih Tele 2, T-Mobile in VIPnet so bile vsaj trikrat dražje, najbolj pa je bodla v oči zasoljena tarifa za prenos podatkov. Za prenos 1 MB podatkov bo tako uporabnik plačal le 0,84 evra in ne več 10 evrov!

Brez vračila DDV in večje povezovanje v Istri

Pri osebnem uvozu blaga, nakupljenega na Hrvaškem, ne bo več mogoče pridobiti povrnjenega DDV, plačanega ob nakupu. Enako bo veljalo za nakupe v obratni smeri. Nakupi v bližnjih čezmejnih trgovinah ne bodo tako zanimivi in maloprodaja v obmejnem pasu se ne bo mogla več zanašati na kupce z druge strani meje.

Ponovno se bo vzpostavilo podobno stanje trgovanja, kot smo ga poznali pred osamosvojitvijo Slovenije in Hrvaške leta 1991. Ko se bo Hrvaška vključila tudi v schengenski prostor in ne bo več nadzora nad prehajanjem oseb, bodo odpravljene še zadnje ovire za intenzivnejše povezovanje na vseh področjih zasebnega in  profesionalnega delovanja.

Počitniške prikolice in plovila slovenskih državljanov na Hrvaškem

Za slovenske državljane, ki so lastniki registriranega prevoznega sredstva (počitniška prikolica, plovilo, avtomobil), ki je bilo na ozemlje Republike Hrvaške vneseno pred 1. 7. 2013, je pomembno, da imajo za prevozno sredstvo urejen carinski status EU.

Prevozno sredstvo se na Hrvaškem nahaja v carinskem postopku začasnega uvoza, kar pomeni, da bo treba po vstopu Hrvaške v EU zanj zaključiti postopek v določenih rokih: za avtomobil oz. počitniško prikolico do 6 mesecev, plovilo do 18 mesecev.

Dodatne informacije glede ureditve carinskega statusa plovil, ki nimajo carinskega statusa EU, lahko dobite tukaj.

Trošarinski izdelki

Pri vnosu trošarinskih izdelkov v Slovenijo iz Hrvaške (ter katerekoli druge članice EU) se trošarina ne plačuje za zgoraj navedeno količino trošarinskih izdelkov, pod pogojem, da jih prevaža fizična oseba in so namenjene njeni lastni uporabi.

Količine za oprostitev ne smejo biti nižje od:
- 800 kosov cigaret,
- 400 kosov cigarilosov,
- 200 kosov cigar,
- 1 kg drobno rezanega tobaka ali drugega tobaka za kajenje,
- 10 litrov žganja,
- 20 litrov vmesnih pijač,
- 90 litrov vina, vključno z največ 60 litri penečega vina,
- 110 litrov piva.

 

 

Sorodne vsebine:

Poenostavljen nadzor na slovensko-hrvaški meji?

Po stanovanje na Hrvaško?

Nas bo Hrvaška Istra prehitela v razvoju?

 

Deli novico:

Marko |  03 .12. 2013 ob  17: 06
Samo še ena država katero bo potrebno oksrati, prodati vso industrijo vse velike firme zapraviti in bankrotirat tako kod naše prelepa Slovenija na katero se še posral nebi da me je sram da sem državljan. EU bo po mojem mnenju uničila pol sveta. Tako imenovani drugi HITLER!.
Tovar |  21 .04. 2013 ob  13: 12
Eu, 50% manj razbijanja bal ,ku še unih drugih jot ne bo pa bo super!!!
EU |  20 .04. 2013 ob  09: 55
Na meji ne bo nič manj gneče kot doslej, ker gnečo delajo potniki kajne, povečajo pa jo uradne osebe, ki izvajajo nadzor na meji. Umaknejo se cariniki kar pomeni carinski nadzor (ki je zadnje leto pri potniškem prometu itak praktično neopazen), torej pregledi blaga in izvajanje carinskih in davčnih postopkov, kot so izvoz, uvoz, tranzit (torej za voznike tovornih vozil), potrjevanje obrazcev za povračilo DDV, idr... Policija bo še vedno izvajala nadzor pretoka oseb in če tu odštejemo še hrvaške državljane, ki bodo s 1. julijem postali tudi državljani EU in s tem načeloma "verjetno" malce bolj razbremenjeni kontrol, bodo policisti delali povsem enako kot do zdaj. TOVAR, to pomeni, da bodo še vedno razbijali bale kot praviš. Če se spomnete je bilo govora podobno ob vstopu SLO v EU, da ne bo gneče na Škofijah...in...še vedno je bila kajne, pa so se potem čudili od kod, če ni več carine.....ja policija kajne!
U23 |  19 .04. 2013 ob  22: 20
1001 ta drtžava več kateri bo potreba pomagati je Slovenija.
Kot je obmejna Italija ekonomsko piskala, ko smo šli mi v Eu tako bo Slovenija posel,prodaja -kar jo sploh še je- piskala sedaj ko je Hrvaška v EU.
Tovar |  19 .04. 2013 ob  21: 51
KOnčno ne bojo razbijali bale une jote na meji !!!
1001 |  19 .04. 2013 ob  13: 02
kaj pomeni? samo še ena država več kateri bo treba finančno pomagat! smeti