Jutranji list: Čez mesec dni naj bi bila znana razsodba

Hrvaško zunanje ministrstvo je zavrnilo navedbe iz slovenske protestne diplomatske note, v kateri je Ljubljana v torek opozorila, da hrvaška policija ovira slovenske ribiče pri ribolovu na spornem območju v Piranskem zalivu, danes piše reški dnevnik Novi list. Zagrebški Jutarnji list pa je kritičen do slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca.

Slovenska protestna nota je sledila, potem ko so slovenski mediji prejšnji teden poročali o incidentih v Piranskem zalivu, ko je hrvaška policija ukrepala nad slovenskimi ribiči, piše reški časnik. Kot navaja, je Slovenija v svoji noti spomnila, da tudi arbitražni sporazum o načinu urejanja spora o meji določa, da se morata obe strani do rešitve spora izogibati postopkom in izjavam, ki bi lahko zaostrile ali ogrozile delo arbitrov.

Hrvaška in Slovenija znova različno o Piranskem zalivu

Na sedežu hrvaške diplomacije zavračajo navedbe slovenske strani in trdijo, da se v zadnjih dneh v Piranskem zalivu ni zgodilo nič nenavadnega.

Pojasnili so, da hrvaška stran pozorno beleži vse "nezakonite vstope" in "poskuse ribolova slovenskih ribičev v tistem delu Piranskega zaliva, ki pripada Hrvaški". O tem tudi redno obveščajo slovensko stran, saj so med 15. junijem in 13. oktobrom zabeležili osem nezakonitih vstopov slovenskih ribičev v hrvaške vode. O vsem so Ljubljano obvestili tudi v diplomatski noti 16. oktobra.

"Medtem je 20. oktobra hrvaška policija zabeležila ali posredovala v novih nezakonitih kršitvah meje in poskusih ribolova treh slovenskih ribiških ladij in še enega vstopa plovila slovenske policije," so pojasnili za Novi list. Hrvaška diplomacija poudarja, da hrvaška policija vsakič ukrepa na enak način in samo opozarja slovenske ribiče, ko prestopijo mejo na morju.

Problem je v dejstvu, da v Sloveniji menijo, da je meja veliko južneje od sredinske črte v Piranskem zalivu, ki jo spoštuje hrvaška stran, slovenska pa zavrača, izpostavlja časnik. Zaradi tega hrvaška policija redno govori o slovenskih ribičih v hrvaških vodah, medtem ko slovenski ribiči trdijo, da so bili v slovenski ribolovni coni.

Na Zrinjevcu so prepričani, da je edina razlika med dogodki od prejšnjega tedna in tistimi prej, da so slovenski mediji naenkrat začeli poročati o incidentih.

"Nekateri slutijo, da je lahko eden od razlogov približevanje končne odločitve o sporu glede meje, o katerem bo prihodnje leto na podlagi sporazuma o arbitraži iz leta 2009 odločalo arbitražno sodišče", ocenjuje časnik. Sklene, da po odločitvi arbitražnega sodišča, ki bo zavezujoča za obe strani, tovrstni incidenti ne bodo več možni.

Jutranji list: Arbitražni postopek je v sklepni fazi

Jutarnji list danes poroča, da je arbitražni postopek v sklepni fazi ter da bo čez približno mesec dni znana razsodba. Poudarja, da so po odhodu bivšega slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla pričakovali, da se vode Piranskega zaliva ne bodo več penile, a se je za poseg v ropotarnico odločil njegov naslednik Karl Erjavec, "zgolj, da bi pokazal, da nekaj dela".

Pojasnjuje, da Erjavec ni več prisoten v medijih ter da je potem tudi Piranski zaliv dober, če ni drugega motiva. Dodaja, da se Erjavec ukvarja z delom, ki ga ni želel, ker je po volitvah meril na položaj predsednika parlamenta.

"Sicer so v Ljubljani ljudje, ki se zavedajo, da je to vendarle odgovorna funkcija, medtem ko je zunanjo politiko možno nadzirati: skratka, tam lahko stori najmanj škode," piše zagrebški časnik, ki spomni, da pred leti o rednih izmenjavah diplomatskih not mediji sploh niso poročali.

Deli novico:

Pina2016 |  07 .08. 2016 ob  16: 40
Za stanje v SL diplomaciji je odgovorna vlsda predsednik vlade in seveda zunanji minister ki pa ni sposoben postsviti pralnega stroja na svoje medto,tako da je zadeva meja za tega človeka španska vad
Solinar |  23 .10. 2014 ob  21: 57
Meja med državama ne bo nikoli rešena. Zakaj......Zato, da nas bo lahko neprijatelj iz vana znova in znova skregal kadar bo hotel če se bomo s sosedi Hrvati kdaj hoteli zbližat.


kar |  23 .10. 2014 ob  21: 23
pahor bo kriv, če izgubimo piranski zaliv upam da odstopi
@johanna |  23 .10. 2014 ob  15: 02
Ti si res zabavna :-) Janša strateg, česa ? pobiranja podkupnin! Janša pozna Hrvate, ker je imel opravke s Hrvati ob osamosvojitvi. Od kje? Iz kantine Cankarjevega doma!

@istra ima prav:

meja na črni kal in trsat pa bo mir...in slovenčki čau,čau...
istra |  23 .10. 2014 ob  14: 37
resnica...
žal bomo popu...i...kot vedno...
rešite:. meja na črni kal in trsat pa bo mir...
johanna |  23 .10. 2014 ob  13: 43
Zagrebška pravna fakulteta šola boljše strokovnjake kot LJUBLJANSKA,ker smo do sedaj izgubili še vse primere in bojim ,da bomo še pri razmejitvi na MORJU,.Takrat se bo pokazalo, da je bilo miniranje in poraz Janševega REFERENDUMA o rešitvi vseh problemov s Hhvaško še pred vstopom v EU katastrofa.Strateg pač pozna situacijo, ker je imel opravke s Hrvati ob osamosvojitvi.Makedonija ne napreduje proti EU SAMO zaradi IMENA ,ki mu nasprutuje Grčija. GROBARJI referenduma je bila levica ,ki se je zbala ,da Hrvati nebi nacionaliziravi njihovega osebnega premoženja na hrvaškem.OSEBNI INTERES JIM JE PRED SLOVENSKIM!!!!