Je ustavno sodišče prekoračilo svoje pristojnosti?

V koaliciji so večinoma kritični do odločitve ustavnega sodišča o odpravi odloka o razpisu referenduma o arhivski noveli. Zdi se, kot da je to sodišče dobilo zalet in da v Sloveniji namesto parlamentarne demokracije dobivamo vladavino (ustavnih) sodnikov, so zapisali v PS. Iz SD pa je bilo slišati primerjavo s stolpom v Pisi, ki ga vleče v desno.

V poslanski skupini PS so se, kot navajajo, "s presenečenjem in zaskrbljenostjo seznanili z odločbo ustavnega sodišča". Kot so zapisali, namreč ne gre namreč za prvi primer, ko je ustavno sodišče po njihovi oceni prekoračilo meje svojih pristojnosti in nedopustno prevzelo vlogo zakonodajalca ter kršilo načelo delitve oblasti.

"Kako si je mogoče drugače razlagati dejstvo, da je ustavno sodišče kar samo določilo vsebino zakonske materije in prepovedalo izvajanje referendumov in lokalnih ter državnozborskih volitev v času poletnih, jesenskih in zimskih šolskih počitnic ter vseh praznikov ter dni pred in po praznikih," se sprašujejo.

Ustavno sodišče je s tem po mnenju poslancev PS močno omejilo (in ne zavarovalo) časovno izvajanje neposredne demokracije v Sloveniji. "Po mnenju sodišča namreč več kot 100 dni (pri čemer v ta izračun dnevi pred in po praznikih sploh niso vključeni) v letu sploh ne bomo smeli izvajati niti državnozborskih niti lokalnih volitev, pa tudi ne referendumov," so zapisali v odzivu. Ob tem so dodali še, da bo ta "premalo pretehtana odločitev, ki jo je sodišče sprejelo v rekordno hitrem postopku in za katero si ni vzelo dovolj časa", po njihovem mnenju "kvečjemu negativno, ne pa pozitivno vplivala na uresničevanje ustavnega načela pravne države".

Tudi prvak SD Igor Lukšič in vodja poslancev te stranke Matjaž Han sta bila kritična do odločitev ustavnega sodišča, s katerimi ta po njunem mnenju presega svojo vlogo, to je varstvo nad ustavno ureditvijo.

Določitev datuma ne ogroža ustave

Določanje datuma referenduma, ki je v pristojnosti DZ, gotovo ni niti ogrozilo ustavne ureditve niti ne kršilo ustave, ocenjuje Lukšič in dodaja, da bi "v skladu s tem, kar ustavno sodišče počne, mirno lahko določilo celo datum". Po Lukšičevem mnenju je ustavno sodišče "preseglo mero dobrega okusa v skladu z vlogo, ki jo ima".

Han pa dodaja, da se je v zadnjih odločitvah ustavno sodišče prevečkrat postavilo na polje izvršilne in zakonodajne oblasti. "Ustavno sodišče mi zadnje čase deluje kot stolp v Pisi, ki ga malo vleče na desno," je dejal v izjavi novinarjem in dodal, da je ustavno sodišče v tokratni odločbi navajalo bolj moralne kot pa pravne argumente.

V SD bi referendum v juniju ali juliju

Lukšič meni, da bo DZ znal določiti tak datum referenduma o arhivski noveli, da bo v korist opredelitvi, da se bodo ljudje lahko na en poseben dan v miru o tem odločali. Tako bi bilo po Lukšičevem mnenju boljše, da določijo datum referenduma zunaj evropskih volitev. Tudi vodja poslancev SD Matjaž Han je opozoril, da je, kot razume odločbo ustavnega sodišča,

Deli novico:

rdečkarji |  18 .04. 2014 ob  09: 16
dobivajo po nosu eno za drugim, zdaj pa kričijo, ker rdeča sodišča sodijo v nasprotju z njihovimi pričakovanji. Važno, da njihov nakladač Lukašenko beži v Bruselj.
klldmoll |  17 .04. 2014 ob  23: 21
>> V poslanski skupini PS so se, kot navajajo, "s presenečenjem in zaskrbljenostjo seznanili z odločbo ustavnega sodišča". Kot so zapisali, namreč ne gre za prvi primer, ko je ustavno sodišče po njihovi oceni prekoračilo meje svojih pristojnosti <<

res je - t.im. ustavni sodnik Mozetič Miroslav je že zdavnaj prekoračil ( berite pravilneje ) : ZLOrabil svoje pristojnosti in pooblastila ter štampoljko US RS , vendar pa ste bili do danes vi VSI iz stranke PS in pa DL ( s Pličaničem na ćelu ) : " TIHO KO RITI " ! ...