HRVAŠKA PREDSEDNICA NEZADOVOLJNA Z NAŠIM NADZOROM MEJE: Jih poskušamo prisiliti zaradi arbitraže?

Svet

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je na predsednike vseh treh institucij EU naslovila pismo, v katerem opozarja na zastoje na slovensko-hrvaški meji ob velikonočnih praznikih. Ob tem opozarja na vtis v hrvaški javnosti, da bi šlo lahko tudi za odgovor ali sredstvo prisile zaradi stališča Hrvaške glede arbitražnega postopka o meji. Zunanji minister Karl Erjavec je danes po seji vlade v odzivu na pismo hrvaške predsednice predsednikom vseh treh institucij EU izrazil presenečenje in obžalovanje zaradi pisma. Ocenil je, da je neustrezno in vsebuje veliko neresnic.

Hrvaški premier Andrej Plenković je danes ob začetku seje vlade povedal, da so sprožili diplomatsko ofenzivo, da bi na hrvaških mejah s članicami EU uveljavili ciljni nadzor namesto sistematičnega, ki je povzročil zastoje na hrvaško-slovenski meji med velikonočnimi prazniki. Napovedal je tudi nadaljevanje pogovorov s Slovenijo, da bi tudi Slovenija začela s ciljnim nadzorom meje.

Grabar-Kitarovićeva je v pismu, ki ga je poslala predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku, Evropskega parlamenta Antoniu Tajaniju in Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju, poudarila, da je slovensko izvajanje uredbe o krepitvi nadzora schengenske meje med velikonočnimi prazniki povzročilo večurne zastoje na mejnih prehodih med Slovenijo in Hrvaško ob vrsti "neposrednih in trenutnih, kot tudi posrednih in potencialno dolgoročnih posledic, posebej, če bodo nadaljevali s takšnim načinom izvajanja uredbe".

Hrvaška predsednica je v pismu navedla, da so državljani članic EU, ki so bili soočeni s sistematičnim nadzorom meje, "kazali izrazito nezadovoljstvo s takšno novo prakso, posebej z dolžino čakanja na nadzor na meji". Poleg tega je, kot je poudarila, slovensko-hrvaška meja postala ovira za prosto gibanje ljudi, kakšna je zunanja meja EU in ne meja med dvema državama članicama unije.

"Moram poudariti, da se hrvaški državljani sprašujejo, kako to, da je bilo lažje vstopiti v Slovenijo in EU v času, ko Hrvaška ni bila članica EU, kot je zdaj, ko je članica. To je resnično absurd," je zapisala Grabar-Kitarovićeva.

Plenković je pojasnil še, da je sistematični nadzor na slovensko-hrvaški meji nevzdržen, ker turizem predstavlja 18 odstotkov hrvaškega bruto domačega proizvoda (BDP), nadzor pa ovira tudi običajni promet. Dodal je, da Hrvaška ukrepa, da bi izpolnila pogoje, da bi čim prej vstopila v območje schengna, ter da pričakuje nadaljevanje postopka evalvacije.

Dodala je, da so poteze Slovenije v hrvaški javnosti ustvarile vtis, da so se "uresničile neodgovorne napovedi nekaterih slovenskih politikov, da Slovenija lahko uvede določene ukrepe proti Hrvaški in onemogoča prihod turistov kot odgovor, določeno sredstvo pritiska ali povračilni ukrep v zvezi s hrvaškimi stališči glede arbitražnega postopka, ki je za Hrvaško nepovratno kompromitiran in je preteklost".

Hrvaška predsednica je izrazila tudi bojazen, da bi podobni slovenski ukrepi med prihajajočimi poletnimi počitnicami, lahko "občutno vplivali na odločitev mnogih državljanov članic EU, tradicionalnih gostov, ki množično prihajajo s svojimi vozili, ali bodo tudi letos prišli na Hrvaško, to pa lahko prispeva h krčenju bruto družbenega proizvoda (BDP), glede na to, da na Hrvaškem turizem predstavlja približno 20-odstotni delež BDP".

Izpostavila je še, da na meji Hrvaške z Madžarsko, ki je tudi članica EU, med velikonočnimi prazniki kljub večjemu prometu ni bilo večjih težav.

Grabar-Kitarovićeva je v pismu pozvala Tuska, Tajanija in Junckerja, naj si v okviru svojih pristojnosti prizadevajo za iskanje rešitev, da bi na notranjih mejah EU uveljavili režim nadzora meje, ki bo omogočal nemoten pretok oseb in blaga, kot je bilo doslej. Dodala je, da Hrvaška nadzira svojo mejo do tretjih držav v skladu s schengenskimi pravili.

Na Evropski komisiji so danes pojasnili, da so pismo hrvaške predsednice prejeli in bodo nanj seveda odgovorili, sicer pa ga niso želeli komentirati. Glede povezovanja mejnega nadzora z arbitražo pa je govorka komisije Mina Andreeva dejala, da je stališče komisije glede arbitraže znano, in sicer da jo načeloma podpirajo.

Pojasnili so še, da Evropska komisija tesno sodeluje z vsemi članicami glede izvajanja uredbe, ki je v veljavo stopila 7. aprila, s ciljem, da bi bilo njeno izvajanje čim bolj učinkovito ter da ne bi prihajalo do vplivov na prometni tok. V ta namen je komisija že 12. aprila organizirala srečanje strokovnjakov, na katerem so govorili o izvajanju uredbe ter o postopkih, ki jih članice v posameznih primerih lahko uporabijo, kot je možnost izvajanja ciljnega nadzora, novo srečanje pa je predvideno za 28. april.

Na vprašanje, ali so težave samo na slovensko-hrvaški meji ali tudi na drugih mejah, so na komisiji odgovorili le, da so glede izvajanja uredbe v stikih z vsemi članicami.

Erjavec je odločno zavrnil, da bi bila zaradi kolon na slovensko-hrvaški meji krivda na strani Slovenije. Ponovil je, da Slovenija zgolj spoštuje bruseljsko uredbo o krepitvi nadzora schengenske meje. Izrazil je tudi pričakovanje, da bo predsednik države Borut Pahor podal svoje mnenje glede pisma, tudi zato, ker se velikokrat sreča s hrvaško predsednico.

Dodal je, da nekatere članice EU dajejo velik poudarek na varnost, so pod pritiskom terorističnih aktivnosti in napadov ter zato zahtevajo od držav članic, ki so del schengna, da točno spoštujejo uredbo. Vodja slovenske diplomacije je tudi izrazil začudenje, da hrvaška predsednica povezuje uresničevanje in realizacijo bruseljske uredbe z arbitražnim postopkom in sporazumom.

"Čudim se, da predsednica ene od držav EU govori o tem, da ne bo spoštovala arbitražnega sporazuma. Ta arbitražni sporazum velja, arbitražno sodišče je odločilo, da nadaljuje postopek in je tako ravnanje zelo neevropsko," je še dejal Erjavec. Dodal je, da tudi ne drži navedba, da Hrvaška izvaja schengenski režim na svoji južni meji do tretjih držav, "če bi bilo temu tako, sploh ne bi bilo nobenih težav".

"Slovenija želi, da bi Hrvaška čim prej postala del schengna in potem teh težav ne bi bilo, ampak žal zaenkrat še vedno ne izpolnjujejo teh pogojev."

Erjavec je tudi odločno zanikal namigovanja, da naj bi šlo za uresničitev njegovih groženj glede blokade turistov zaradi arbitraže.

"Jaz nisem nikdar grozil glede tega. To so takrat zlorabili mojo izjavo. To se večkrat zgodi na Hrvaškem. In še enkrat ponavljam, to nima nobene zveze z arbitražnim postopkom. Ampak gre za to, da je Slovenija kot del schengna dolžna spoštovati bruseljsko uredbo. Če tega ne bi storili, bi lahko bil schengen na naši severni meji in bi mi morali čakati za prehod v Avstrijo, Italijo itd. V našem vitalnem interesu je, da Slovenija ostane del schengna, ostala pa bo del schengna, če bo spoštovala bruseljsko uredbo," je še dejal Erjavec.

Deli novico:

Slodolfi |  21 .04. 2017 ob  19: 41
Hrvati so lopovi takšna so zgodovinska dejstva.In tako je treba delati z njimi.Saj na meji so bili v90 procentih sami ujkoti.
Francija |  21 .04. 2017 ob  07: 44
-2
Ko v nedeljo zmaga lepen potem bi ta slovenska bedarija z šengenem nehala
@Ljubljanska banka |  21 .04. 2017 ob  07: 40
A kako su se hrvati držali propisa kad je u pitanju ova banka .Jeli su oni vratili sve kredite što su dobili od ove banke ,ili su jednostavno propali ?
Ljubljanska banka |  20 .04. 2017 ob  22: 56
-3
Čudno da se Slovenci nisu držali propisa kada je bila u pitanju Ljubljanska banka
resnica |  20 .04. 2017 ob  18: 37
Hrvat je tat, stari slovenski pregovor.
Franc Nabiguz |  20 .04. 2017 ob  15: 38
-4
Janezi streznimo se in nehajmo ga sr*t, prej bomo dobili pr*ec crknjene kobile kot celi Piranski zaliv...
Satir |  20 .04. 2017 ob  14: 51
Kilometrske kolone in večurni zastoji so bili na celotni šengenski meji. Tudi Madžari so imeli enako sranje na meji s hrvaško, pa Srbijo in Ukrajino, pa ASlovaki in čehi in Poljaki tudi, tako da "čokolinda tamburovič" samo nabija jajca in izkorišča gužvo za pljuvanje po Sloveniji. Vsaka prilika je dobra.
@ |  20 .04. 2017 ob  14: 19
Moli dica se boji da né bo soudov .... je pozabila kako nas oni zajebavajo z parkirnino?
Andrej |  20 .04. 2017 ob  14: 02
Kdor drugim jamo koplje sam vanjo pade.
.
jurij |  20 .04. 2017 ob  13: 45
Kolinda že ve kaj dela. Upam, da bodo mličniki poostren nadzormeje izvajali 24 ur .
IBRO |  20 .04. 2017 ob  13: 37
Ko ima že tako neumen narod še bolj neumne predstavnike. Če ta ne loči Evropske unije in Šengenske meje bi ji mogoče raje dali metlo u roke kot karkoli druzga. Al pa da nardi s Klovnom Pahorjem par selfijev.
Kot višek neumnosti si pa še iz inata sami delajo zastoje za vstop v svojo skorumpirano državo. Upam da bo tako celo poletje!
Ni čudno |  20 .04. 2017 ob  13: 05
da jo doma kličejo Čokolinda debela kravo....
1