Državni počitniški apartmaji polno zasedeni

Počitniški apartmaji, ki jih oddaja država, so v tem poletju polno zasedeni na hrvaških otokih, medtem ko je nekaj prostih mest še v hrvaški Istri in v Sloveniji. Prihodek od oddajanja apartmajev bo znan po koncu sezone oziroma do konca leta. Je pa s prihodki od oddajanja je država v preteklosti vedno pokrila stroške vzdrževanja apartmajev.

Prijava na razpis za zaposlene v državni upravi se je zaključila 10. maja. Ko je komisija za počitniško dejavnost zaključila z dodelitvijo letovanj, je pristojno ministrstvo v začetku junija objavilo seznam kapacitet, ki niso bile oddane.

Možnost prijave za letovanje so tako najprej dobili tisti zaposleni v državni upravi, ki so se pravilno in pravočasno prijavili na letovanje, vendar pri dodeljevanju počitniških kapacitet niso dosegli dovolj točk. Zatem so dali možnost prijave za letovanje tudi zunanjim uporabnikom oziroma vsem, ki so želeli letovati v času poletne sezone, so za STA pojasnili na ministrstvu za pravosodje.

Odprli so tudi termine v septembru. Možnost prijave za počitniške kapacitete, ki so še ostale proste, pa je ves čas poletne sezone. Termini za letovanje so vse leto praviloma tedenski. Izjemoma so lahko termini tudi krajši, če tedenski termin ni zaseden. Krajši termini se lahko začnejo oddajati tri delovne dni pred začetkom letovanja.

V hrvaški Istri šest prostih počitniških mest

V hrvaški Istri je še šest prostih počitniških mest, in sicer v Dajli, Maredi in v Novigradu - Šaini. Na slovenski Obali sta prosti samo še dve mesti in sicer v Portorožu - Beli križ. Drugod po Sloveniji, v hribih, je prostih še nekaj mest, večinoma pa so apartmaji že zasedeni.

Najem apartmajev v Portorožu - Belem Križu znaša 33 do 38 evrov

Cenik letovanj potrdi vlada. Za zaposlene pri neposrednih proračunskih uporabnikih cena dnevnega najema na primer za trisobno počitniško stanovanje v Kranjski Gori znaša 44 evrov z DDV. Dnevni najem ene od hišic v Termah Čatež je za zaposlene v državni upravi 64 evrov, najem apartmajev v Portorožu - Belem Križu pa 33 oziroma 38 evrov. Za zunanje uporabnike so cene približno 10 evrov višje.

Cena dnevnega najema ene od počitniških hišic v Umagu je za zaposlene pri neposrednih proračunskih uporabnikih 40 evrov, ene od hišic na otoku Lošinj (Nerezine ali Bučanje) pa 45 evrov. Zunanji uporabniki bi morali za oboje odšteti devet evrov več.

V pravilniku o počitniški dejavnosti je navedeno, da se cenik letovanja oblikuje na osnovi izračuna, ki upošteva vse materialne stroške, ki so povezani z izvajanjem lastne dejavnosti, in stroške za investicije in investicijsko vzdrževanje, ki so povezani z opravljanjem lastne dejavnosti. Za zunanje počitnikarje pa se izdela izračun cene, ki vključuje tudi stroške dela. V ceno letovanja je vključen tudi davek na dodano vrednost.

Na ministrstvu za pravosodje so sicer še pojasnili, da so letos prodali počitniško kapaciteto v Korpinjanju v Novigradu.

Turist |  21 .08. 2013 ob  18: 03
Prodati bi morali vse turistične zmogljivosti in naj vsak letuje za svoj denar in ne kot v socializmu, ko smo se šli sindikalni turizem. Vsi javni in državni uslužbenci imajo dokaj visoko plači, ki jim zagotavlja visok življenski standard in naj si zato sami plačujejo počinikovanje in dopustovanje.