DRAGO SLOVENSKO ZDRAVSTVO: Denar se porablja neučinkovito

Slovenija

Tehnična misija IMF v letos izdelanem poročilu, ki ga je danes objavilo ministrstvo za finance, za področje zdravstva ugotavlja nekatere neučinkovitosti pri porabi javnega denarja. Med drugim izpostavljajo zanašanje na (pre)drage bolnišnične in specialistične oskrbe ter široke pravice bolnikov v primarnem zdravstvu.

Med področji, kjer je misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF) zaznala neučinkovito porabo javnega zdravstvenega denarja, izpostavljajo preširoke pravice na področju primarnega zdravstvenega varstva, kar po njihovih ugotovitvah izhaja iz pretekle zgodovine.

Boljši niso nagrajeni

Izpostavljajo nezadostno sodelovanje z zasebnim sektorjem na področju ambulantne dejavnosti in tudi, da se kakovost opravljenih storitev razlikuje od izvajalca do izvajalca, pri čemer boljši oz. bolj učinkoviti za to niso nagrajeni. Opozarjajo še, da se pri izbiri zdravljenja pogosto ne upošteva dokazana stroškovna učinkovitost in dejanska klinična učinkovitost.

Javna poraba relativno visoka

Strokovnjaki IMF sicer ugotavljajo, da je - kljub zadnjim reformam - javna poraba za zdravstvo v Sloveniji relativno visoka, če jo primerjajo z dohodkovno podobnimi državami. Kot navajajo, naj bi izdatki za zdravstvo v luči staranja prebivalstva in rasti izdatkov do leta 2060 poskočila s 6,3 na 8,2 odstotka BDP. Ob tem pa izpostavljajo, da so zadnje spremembe v zdravstvu prinesle znižanje cen zdravil in oklestile proračune bolnišnic.

 

Deli novico:

kuzla |  08 .10. 2015 ob  17: 34
In še nekaj: ma kaj se mi zavedamo, da je do teh ugotovitev zgoraj, prišel IMF?????
Mednarodni monetarni sklad, ki z roko v roki s Svetovno banko vodi ta svet v pogubo in bo prav na govoril kje kaj porabimo??? hahahaha, zdaj mi je kapinilo! In to vse zato, da se med seboj napol pobijemo in se zdravstvo privatizira!!!!!!!
kuzla |  08 .10. 2015 ob  15: 35
Kje je zdaj tisti, ki je polemiziral z menoj pred cca. 1 letom tukaj in je na vse kriplje hotel dokazati, da v zdravstvu niso razsipni?

Tudi v članku in pa v komentarju tukaj spodaj ni zaslediti nesramno visoke cene sanitetnega materiala in aparatur! To je svinjarija, ne pa iskanje igle v kopici sena ali pa ponavljanje izrabljenih fraz o delovnih pogojih (s čemer se strinjam). Vsi tisti, ki so se skozi takoimenovano tranzicijo, uspeli preko ne vem kakšnega lobiranje vse, prisesati na javne zavode, so tisti, ki med ostalim tudi krojijo cene!!!

Tako imamo ženo od nekoga ali sestrično od drugega, ki ima podjetje za določene zdravstvene pripomočke, ki je čisto legitimno bilo izbrano na natečaju, z najnižjo ceno. Potem pa ti čez leto največ, razloži, da se je približno 30% vseh artiklov podražilo in meni nič tebi nič, je zavod na nek način 'prisilojen' kupovati dražje. Neiznajdljivost ali neznanje na področju (namenoma ali ne) nikakor ne more biti opravičilo vodilnih v zavodih!
Tako imamo ceno opornice za roko pri nas po EUR 15,00, medtem, ko je ista opornica, recimo v Belgiji EUR 6,50!!!!!

Ampak seveda to ni vse.

Ljudje, vključno z medicinskim osebjem, se na splošno bojijo vsega. Najbolj pa odpovedi! Ker je naš javni sistem v principu, na papirju, dobro napisan, v praksi pa se udejanja skozi prizmo hierarhije moči (ne strokovnosti) je logično, da ne more funkcionirati optimalno. Dokler se določena medicinska sestra boji svojega nadrejenega in si mu ne upa povedati o kršitvi, razsipnosti ali česar koli drugega in dokler ta ista medicinska sestra ne bo imela možnosti soodločati, potem đabe mi tu razpravljamo zakaj nekaj ne deluje. Že Ustava pravi v 75. členi o soodločanju tako: Delavci sodelujejo pri upravljanju v gospodarskih organizacijah in zavodih na način in pod pogoji, ki jih določa zakon.
In potem bi morali naši predstavniki v parlamentu sprejeti tak zakon, ki ne krši določila Ustave. Pa je tukaj junak, ki pozna vse te zakone? A se najde kdo, ki mi zna povedati ali je kakšen zakon o soodločanju v nasprotju z Ustavo?

No, 1.800 delavcev v zdravstveni negi primanjkuje, pa se reva še vedno boji in prejema ponižujočo plačo. Narobe svet, vam rečem. Ljudje v zavodih pregorevajo, prejemajo mizerijo od plače, nihče ne reče nič razen v anonimi, vsi se pravzaprav jezimo a ne vemo točno na koga in zakaj. Pravijo, da je za jezo pravzaprav žalost......
@kopercan |  08 .10. 2015 ob  14: 47
-2
lepo bi bilo da se pozanimas preden blatis v prazno ljudi ki so posvetile svoje zivljenje za zdravje drugih (seveda izjemem obsajajo)

pa vendar to koliko je zdravniku dovoljeno delat ni njegova izbira...ampak to doloca zavarovalnica gelde na neka njihova povprecja... in ce doktor naredi se kakrsen koli dodaten pregled ga obtozijo kraje vsaj casa ki je zgubi za tega pacienta ce ta pregled ni zahteval se kaksno dodatno stredstvo aparat ali laboratorij.

zdravnik kot tak lahko opravi x pregledov ce naredi enega vec ta ni placan in postane avtomaticno izguba....

so v minusu ne ker premalo delajo ampak ker so marsikdaj prevec delali... ni problem mizerna plca ki dobijo ampak pregresni stroski zdravljenja...

en dan sok sobe za zavarovalnico je vreden naprimer 100 in v povprecju je takih pacientov 4 torej na dan blnica dobi 400, ce ta ista bolnica ima pa 12 takih pacientov in 8 od teh rabijo vse kar se rpemore od respiratorjev do specialne oskrbe in kar se vse spada zraven taka postelja stane 350 ce pomnozis krat 8 jih imas ze 2800, dodaj se tiste 4 postelje po 100 ... ta bolnica dela na dan tocno 2800 zgube ker zavarovalnica placa 400 po njihovih statisticnih podatkih...

bolnica pa v tej zgodbi ima zavezane roke oni po kodeksu morajo oskrbet tudi vse tiste ki so nad 400 kar jim je placano....

torej zdravniki delajo sistem ne stima!
Koprcan |  08 .10. 2015 ob  13: 44
Ne cudi me da bolnice imajo izgube saj doktori ki delajo so trmasti in nocejo se prilagodit na nic...njim je ze to veliko delo da vidijo 10 pacijentov dnevno.